1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Totul despre amortizoare - ce marci si modele cumparam si inlocuim la Audi

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de iulian_1976, 24 Aug 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Deschid topicul acesta pentru a discuta despre tot ce are legatura cu amortizoarele.
    Pentru inceput am o intrebare posibil sa existe raspunsul nu am cautat pe net.
    Care este diferenta la amortizoarele Sachs intre Super Touring si Advantage?
    ...in afara de diferenta de pret de 15euro .
    La Advantage vad ca nici nu scrie codurile OEM la cre motorizare se potriveste.
     
    Ultima editare: 24 Aug 2010
  2. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Depinde daca sunt pe gaz sau pe ulei.Gaz-rigid,ulei-mai putin rigid.Advantage ar fi mai putin rigide ca cele Touring.Eu zic ca ar trebui discutate si arcurile,pentru ca depinde de combinatia aleasa,cu arcuri standard sau cu arcuri sport.
     
  3. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Sachs Super Touring-Super quality at a favourable price for virtually all types of vehicles


    The proven all-round shock absorber program The all-round shock absorber at a favourable price, fulfils high demands on comfort and safety - for virtually all vehicles.


    The technical equipment has been adapted to meet the requirements of the automobile industry. This guarantees the same level of safety and comfort that you would find in a new vehicle. Top quality materials and processing methods provide corrosion resistance and low wear and tear. Examples of this are chrome-plated and highly polished piston rods and wear-and-tear-proof piston rod guides. The combination of these two components not only guarantees the air-tightness of the shock absorber, but high level of comfort as well thanks to low friction. Additionally, the fact that the water-based lacquer no only provides reliable protection against stones, salt water corrosion and other environmental influences but is also environmentally-friendly (as is the case with all Sachs products), makes the whole thing perfect.

    The SACHS Super Touring range is aimed at drivers who like to do their daily driving without problems and their holiday driving with ease – thus expecting high safety and comfort. In city traffic, on country roads and on the highway. For almost all vehicles.

    Sachs Advantage - Shock absorbers for superior demands and an individual driving feeling


    Pure Joy of driving. A top shock absorber with distinguished features: maximum driving safety, optimized road holding, highets driving comfort.


    SACHS Advantage is the alternative for the highest demands in all driving situations. Individually adapted to each vehicle for that decisive plus in handling and driving stability. Advantage combines sportiness with comfort.



    In the Advantage series, you will only find single and twin tube gas pressure shock absorbers. Special techniques are employed wherever they can lead to a noticeable improvement to driving performance. An example of this is groove technology, which helps to adapt the absorption power to the certain vehicles. Or state-of-the-art valve technology which permits a special coordination of digressive characteristics. Advanced technology precisely and individually tailor made to suit each vehicle type, axle construction and suspension design. In this way, Advantage convinces above all by its high safety reserves and optimum road-holding.
     
  4. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Sachs Advantage-are mai mult ulei sa inteleg.
    Sachs Super Touring-are ceva mai mult gaz.
    In cazul asta o sa merg pe Super Touring.
     
  5. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Super Touring daca esti daily driver,iar Advantage combina confortul cu sportivitatea pentru ca sunt pe gaz:)
     
  6. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Mi s-a dus un telescop pe spate la audi,faza nasoala e ca stau rau cu banii,m-am gandit sa schimb ala uzat cu unul SH in stare bunicica,dar nu stiu daca voi avea stabilitate,sau daca nu exista riscul subvirarii din moment ce ele nu sunt de un fel,si daca se duce si celalalt nu e alta sansa decat doua noi.Unul nou n-are sens sa imi iau pentru ca nu primesc garantie
     
  7. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    O solutie pe care ti-as recomanda-o ar fi sa le reconditionezi pe amandoua cele de pe spate. In Bucuresti costa 60 ron reconditionatul si 30 ron demontat-montatul pentru un amortizor, si daca tija e zgariata, 20 ron una noua. Unde si-au mai facut prieteni de-ai mei, au primit garantie reala 6 luni, insa nici unul nu a avut probleme pana acum, si le folosesc asa de aprox 2 ani.
     
  8. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Da,dar eu stau in baia mare,maramures,eventual sa le trimit cumva,de montat le montez aici in bm,ar fi o solutie
     
  9. hunu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4, B5, 1,9 TDI,AFN, QUATTRO AVANT
    salut! problema cu amortizoarele spate am si eu cu au a4 avant tot AFN.spune-mi te rog CIPRIAN unde gasesc baietii cu reconditionari?
     
  10. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Salut !

    Ii gasesti pe strada 11 Iunie (in apropiere de Unirii, pe linia lui 7), pe colt, la intersectia cu o strada secundara. Atelierul lor e intr-o curte cu o spalatorie si un service auto.
     
  11. hunu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4, B5, 1,9 TDI,AFN, QUATTRO AVANT
    multumesc mult! deci tu cunosti pe cineva care a facut la ei si a fost multumit de lucrare.
     
  12. hunu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4, B5, 1,9 TDI,AFN, QUATTRO AVANT
    revin cu problema.eu mi-am reconditionat amortizoarele spate la cineva in comuna rosu. treaba a costat 260 de lei cu tot cu demontat montat.sunt super multumit de lucrare si este o diferenta enorfa fata de dinainte
     
  13. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Salutare,
    Imi puteti va rog spune si mie ptr. masina din semnatura daca ati auzit de amortizioare MONROE si daca da, ce parere aveti legat de calitatea lor. Eu auzisem lucruri bune despre BOGLE dar de MONROE nu am auzit. De asemenea as vrea sa va mai intreb ceva: eu pe masina am Arcuri EIbach Pro. Exista vreo marca de amortizoare(pe gaz evident) pe care sa mi-o recomandati in combinatie cu aceste arcuri?
    Mersi anticipat!
     
  14. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Am facut si eu un test la amortizoare ca mi se parea ca imi fuge spatele si a reiesit ca sunt cam duse .Acum as cauta 2 amortizoare mai de calitate sau pentru drumurile noastre.Din cate am vazut sunt cam 2 firma mai rasarite ca sa zic asa: Sachs si Kayaba. Si acestea la randul lor au mai multe modele :Advantage si Super Touring, Excel-G si Ultra SR.
    Care ar fi mai bune sa-si faca treaba pe drumurile noastre?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mircea cauta si pune pe masina BOGE sau SACHS. Vezi ca sunt destul de scumpe dar merita toti banii. Cand schimbi amortizoare schimba si flansele. Acum depinde ce vrei tu. Vrei confort sau vrei sa mergi sportiv si masina sa stea lipita de sosea cu toate ca acest ultim lucru nu prea este compatibil cu drumurile din Romania :). Bafta

    O zi buna
     
  16. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Multumesc de sfaturi.Povestea este ca acum am sachs si cred ca au in jur de 2 ani de cand le-am pus , 30k km, toate 4.Am facut testul si toti se mirau de ele ca sunt slabe.Din cate am mai citit si mi-au dat niste sfaturi un comercializant de pe forum a spus ca mecanicii sunt mai multumiti de Kayaba.Eu merg si mai sportiv si pe unde merg sunt si destule denivelari asa ca sunt la mijloc si nu prea stiu ce sa aleg.
    Mersi
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    KAYABA este o firma buna de amortizoare dar nu se compara cu BOGE sau SACHS. Eu zic sa alegi confortul in detrimentul sportivitatii. Poti pune si KAYABA daca au un pret decent. Daca se apropie ca pret de BOGE sau SACHS cumpara o marca dintre ultimele amintite.

    O zi buna
     
  18. sante

    sante Bronze Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a6,2.0 tdi, BLB, 2005
    Dacă am pe mașină suspensii sport și vreau să îmi pun ceva mai ”moi”, ce trebuie schimbat?
    E destul amortizorul sau trebuie și arcul sau invers (arcul, fără amortizor)?
     
  19. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Am intrebat azi si la Tess brasov de amortizoare.Am trimis mesaj si m-a sunat o doamna care mi-a spus ca exista suspensii pentru drumuri grele dar aveau niste preturi in jur de 900 lei bucata.I-am spus sa-mi trimita un mail cu oferta de pret + manopera de montare sa vad si eu negru pe alb.Cica la masinile mai vechi au discount de 20%.In fine inca nu am primit oferta, chestia este ca am intrebat-o daca imi trimite si codurile oem ale amortizoarelor de drumuri grele, raspunsul a fost ca nu se poate .Acum intreb si eu care ar fi codul oem exact al amortizoarelor de drumuri grele?Am si eu Etka dar nu stiu zau care ar fi pentru ca sunt destule initiale la sfarsitul codului.
    Stie careva?
     
    Sersea apreciază asta.
  20. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Cauta pe site-ul producatorului. Cam toti au cataloage si acolo sunt si coduri OEM.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta