1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Totul despre amortizoare - ce marci si modele cumparam si inlocuim la Audi

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de iulian_1976, 24 Aug 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    acum ceva vreme am schimbat un arc ca era rupt si tin minte ca arcu sta defapt pe o flansa de cauciuc nu direct pe metal de aia presupuneam ca nu ar fi important
     
  2. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Am rezolvat problema cu flansele.
    Deoarece nu am primit raspuns aici mam apucat sa schimb amortizoarele si treaba sa dovedit destul de simpla:
    -flansa pe care sta arcul iese de pe telescopul original cu lovituri fine de ciocan si se potriveste pe celalant telescop in caz de cumparati cu flansa diferita.
     
  3. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Ce parere aveti despre bilstein gas, am pus pe masina de 40.ooo km si sunt multumit.
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pai daca esti multumit,de ce ne mai intrebi :) ?Si da,bilstein au amortizoare bune.
     
  5. Mito44 Guest

    Cum pot verifica niste amortizoare Boge pe gaz ?
     
  6. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Numa pe stand iti spune cat mai sunt de bune,asa la mana e doar relativ in primul rand sa nu fie curs,la impingere sa intrre greu si sa revina singur daca nu revine singur e cam gata gazu din el.
    Treaba e ca daca sunt boge din echiparea de fabrica putin probabil sa mai lucreze corect si in parametri,ca "mai mege" e alta treaba.
     
  7. Mito44 Guest

    Problema e le am date jos le am gasit la cineva si vreau sa le iau si as vrea sa stiu daca se merita sau nu ! Deci din cate am inteles trebuie sa le verific sa nu fie curse nu ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca sunt demontate de pe masina nu poti sa le verifi decat vizual si cam atat. Adica sa nu fie curse. Ca si durata de viata trebuie puse pe masina si fuga la stand de incercari amortizoare care il gasesti la reprezentanta si/sau la orice I.T.P. si nu costa foarte mult testul. Bafta.
     
  9. Mito44 Guest

    Am inteles ! Dar daca le imping si nu si revin la normal ? Merg incarcate ma refer la gaz ? sau ?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gazul se consuma. Nu este butelie sa-l reincarci. :) Bafta.
     
  11. Mito44 Guest

    Ma gandeam si eu :idea:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta