1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Traffic Sign Recognition - Functia Cunoastere Semne Circulatie la Audi A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Hono, 6 Sep 2017.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Voi nu v-ati saturat de aceasta discutie absolut inutila ? Chiar credeti ca nu s-a discutat tot ce era de discutat despre functionarea optiuni ?
     
  2. Bogdan652 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A6, 2000, 2016
  3. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Codarea care o spui tu, o gasesti la colegul Danyelnr1, aici. Daca activezi bitii respectivi, fix asta rezulta in green menu, deci ti-ai pierdut alea 2 ore degeaba.
    Si fiecare isi ofera timpul altora cum doreste, eu prefer sa nu o fac gratis, atat timp cat exista si riscuri.
    Modulul 8E nu a fost stricat din cauza flash-ului, pe modulul asta poti face flash de la 4GX la 4HX fara probleme, problema este in EEPROM, dar o rezolv si pe aia.


    Uite coding intre 3GP si MIB2.
    PFL: 1F0100000003EBFF7FB0DF3E00000003E00101020100000000
    FL: 017501010000000013110002000A00102F0006E5F1700100FF

    Codarea nu se 'pupa' pt MIB2, am incercat deja

    Nu apare nici o descriere, poate pe ODIS online, pe offline nu apare.

    In Green Menu, la nav/databaseupdate - dai pe delete database, reboot, si dupa pe delete Nav HDD partition, reboot si gata.
     
    crisxtian și Bogdan652 apreciază asta.
  4. Bogdan652 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A6, 2000, 2016
    S-a reusit activarea functiei Traffic Sign Recognition pe A6 C7 FaceLift (masina mea din profil). Multumesc inca o data @Daser
    Atasez pozele
     
    Sinner, boditza și Daser apreciază asta.
  5. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Bogdan652 cu mare drag!

    Deci se poate activa Functia de Cunoastere Semne Circulatie la Audi A6 C7 prefacelift si facelift, functional, fara erori pe module, doar atentionarea in bord/cluster, ca sistemul este limitat. Lucrez sa vad daca se poate 'ascunde' atentionarea, in rest ... drumuri bune!
     
  6. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Preluat de pe ross-tech forums. Urmeaza sa verific daca exista adaptarea respectiva.
     
  7. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    aditional codarii de mai sus am facut si

    Eroare nu am deloc, avertizarea "...outside of operational area" s-a transformat in "No speed limit detected". Inca nu am apucat sa fac un test drive.
     
    flavius89 apreciază asta.
  8. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @jeezy, interesanta codare. Ai ceva noutăți? Funcționează?
     
  9. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Apar limitele de viteza de indata ce intalnesc primul semn insa cu avertizarea "Currently restricted". Va trebui sa mai investighez cum se dezactiveaza avertizarea.

    Masina a venit cu TSR, doar la codari am umblat, fara rescris module sau alte activitati.
     
    flavius89 apreciază asta.
  10. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Am mai incercat 2 codari, pe 8E Image Processing am selectat Coding TXT (din Vag Can Pro) si am setat la navigation = none (valoare initiala = MMI3G) si la predictive route data = not installed (valoare initiala = installed)-> degeaba, avertizarea ca sistemul e limitat ramane in bord.

    L-am folosit 2 zile si l-am dezactivat, nu mi se pare ca e util sincer. Motivul principal fiind ca nu a reusit sa detecteze semnele de genul astuia. Si la pachet cu avertizarea permanenta nu mi se pare ca merita.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sistemul asta a fost conceput pentru normalitate, unde in Romania nu o prea gasesti.

    Aici ne trebuie un sistem sa detecteze oaia, vaca, caruta si betivii de pe carosabil, nu semnele de circulatie care arata in ultimul hal, sunt pozitionate gresit, se anuleaza unul pe altul sau pur si simplu nu exista.
    Sa stea un tir de 40t dupa o caruta care merge cu 10km/h pe DN, pana in Romania nu am mai vazut asa ceva.
     
  12. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Din punctul meu de vedere lipsa in MMI (Navi) a informatiilor despre limitele de viteza e singura problema. O sa apara candva si la noi, din ce m-am uitat prin modulul 8E doar Western Europe apare la region. Mai asteptam...
     
  13. Bogdan652 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A6, 2000, 2016
    @jeezy Mie imi arata pe harta limitele de viteza pe sectiunea de drum pe care sunt. Pe HUD imi arata ce limita citeste pe sectiunea de drum, dar dupa ceva timp daca nu intalneste un nou indicator de limita de viteza dispare, dar pe harta ramane limita declarata in navi.
    Ideea principala este cam asa, ceea ce incercam sa facem este ca in momentul in care camera nu mai intalneste indicator de viteza, in loc sa nu mai afiseze sa preia din harta limita declata.
    Practic o corelare intre indicatoarele de pe strada si cele existente in harta, adica daca imi citeste camera limita de pe drum si dupa ce nu mai intalneste alt indicator sa nu imi dispara limita din bord/hud ci sa preia din navi limita existenta pe segmentul respectiv, asa functioneaza si in Germania, mai mult indicatotul primeaza in fata limitei puse pe harta.
    La mine citeste majotitatea indicatoarelor de limita de viteza si a indicatoarelor de terminare a limitei de viteza si binenteles cu mesajul Currently restricted, dar pe harta am tot timpul indicatorul de limita de viteza.
     
  14. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Mie pe harta nu imi apar limitele de viteza (presupun ca nu e codat) asa ca pe HUD (ca de asta sunt eu interesat sa afiseze limitele) imi apare doar ce citeste de pe semnele prezente pe marginea drumului. Dupa o vreme dispare, ca si la tine.
    O sa mai investighez ce e cu limitele afisate pe MMI, sa vad cum se poate coda pe 3G Plus(eu am NFL). Cu hartile sunt la zi, 2020 si firmware P1001.

    Mersi de info @Bogdan652 .
     
    Ultima editare: 4 Mar 2020
  15. Bogdan652 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A6, 2000, 2016
    @jeezy Oricand cu placere, ma gandesc ca daca ne strangem mai multi o sa reusim sa corelam harta cu camera.
     
  16. vn27cmn 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2019
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6, 3.0 BiTdi, 2014
    Salut colegi. Astazi in timp ce conduceam pe E85 intre Ramnicu Sarat si Focsani, din senin a inceput sa-mi citeasca limitele de viteza. (bucurie mare pe capul meu) Minunea a tinut cam 5 min, dupa care a disparut, fara niciun mesaj in bord sau avertizare.
     
  17. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    vn27cmn Cel mai probabil antena GPS a intrat pe eroare si nu a mai localizat masina in Romania, ceea ce face TSR functional.
     
  18. vn27cmn 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2019
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6, 3.0 BiTdi, 2014
    Pai si nu se poate dezactiva in vreun fel antena GPS ? Nu folosesc navigatia masinii.
     
  19. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Ideal ar fi sa aflam parola userului root din MMI, parola care e corelata cu firmware-ul...mai departe s-ar putea face multe.

    MMI-ul e bazat pe QNX care la randul lui e bazat pe UNIX, mai pe romaneste Linux. De aici si scripturile sh.
     
  20. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    vn27cmn Iti intra pe eroare celelalte module, in special ACC daca ai.

    jeezy Ce FW si MU ai ? Am toate parolele pt root.
     

Distribuie pagina asta