1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Traffic Sign Recognition - Functia Cunoastere Semne Circulatie la Audi A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Hono, 6 Sep 2017.

  1. vn27cmn 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2019
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A6, 3.0 BiTdi, 2014
    Salut. Nu am ACC, doar line assist. S-a intamplat o singura data si atunci pentru cateva minute. Erori nu am pe masina
     
  2. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    @Daser
    HN+R_EU_AU_P1001, MMI 3G+ cu touch, A6 C7 prefacelift.

    Problema ca e nu pot copia cu scripturi nimic ce e Audi specific sau in stransa legatura cu diversi senzori (gen GPS) ca sa ma pot uita ce e in codul care ruleaza pe MMI fara sa specific in script userul (root-ul are permisiuni peste tot) si parola.

    Mersi.
     
    Ultima editare: 21 Mar 2020
  3. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    jeezy

    Pt MMI 3GP nu te poti conecta cu root, cel putin eu nu am reusit, am acees (parole etc) doar pt MIB2.

    In schimb, poti umbla direct in FW de pe PC, dupa ce ai modificat, instalezi FW modificat pe MMI.
    De incercat, sa se copie parametizarea datelor pt EU West si clonata pt EU East.

    De exemplu, la Mercedes, cu Vediamo, am setat datele pt Romania ca fiind aceleasi ca Germania, si TSR a functionat, inainte, afisa aprox aceeasi eroare ca pe Audi.

    Pana acum, pot activa TSR pe preFL sau FL, doar cu atentionarea din bord, fara nu se poate pt ca nu are datele pt EU East, momentan.
     
    crisxtian apreciază asta.
  4. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    Mersi de info.

    Activarea cu atentionare am reusit-o si eu, sunt mai multe metode insa vreau sa scap de ea.
     
  5. rezi1971 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2020
    Locație:
    Regau - Austria
    Masina:
    Audi S6, 3.0 Bitu, 2019
    Pentru A6 FL trebuie să utilizați scriptul de la VCP pentru a activa VZE.
     
  6. giginson 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    a4, 2.0 tdi, 2005
    Dar pentru cei cu A6 C7 FaceLif cu MIB2 care au sistemul functional in Europa de Vest, pentru a putea fi utlizat in Europa de Est tot cu scriptul de VCP se rezolva ? Sau este o alta cale de activare din moment ce sistemul e deja functional in Europa de Vest ?
    Acum in instrument cluster arata mesajul: Speed limit display: outside operational area
     
  7. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
  8. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
    Deci, se pare ca nu merge.
     
  9. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Am activat si eu, este o mizerie. Pe un passat din 2011 am avut functia asta, mergea mult mai bine, avea si alte semne decat cele de viteza, depasire interzisa etc, mai mult ala reusea sa imi ia si semnul de viteza de pe placuta cu numele localitatii . La Audi nu vede prea bine semnele de viteza mari dar sa mai ia si pe alea mici.. mai are si image processing nu doar un amarat de A5. Mai si ramane warning in bord ca este functia limitata :(

    Asta ca sa va dati mai bine seama cei care doriti aceasta functie activata :)
     
    jeezy și flavius89 apreciază asta.
  10. abpostelnicu 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDi
    @boditza este normal sa nu iti mearga deorece nu poate sa faca colajul cu navigatia intrucat Romania nu este suportata pe MLB, dar pe MLB-Evo functioneaza perfect.
     
    alinRizea apreciază asta.
  11. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Pai merge, doar ca merge prost, nu vede semnele in multe cazuri etc. Passat-ul din 2011 era fix la fel, fara colaj cu harta, asta am urmarit, sa afiseze in bord efectiv ce vede pe drum.
    Sper ca s-a inteles ca postul acesta este pentru cei care vor functia activata si ar fi dispusi sa plateasca pentru activare cu VCP; nu merita bani dati pe aceasta functie :)
     
  12. gl01bxg2003

    gl01bxg2003 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    DK
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.0 TDI ultra S-Line 2014 Cod motor CNHA, cod transmisie NYU
    Am facut codarea pentru Traffic Signs Recognition dupa indicatii pe care le gasiti online pe un Golf 7 care avea hardware ceea ce este necesar.
    Am fost foarte placut surprins sa vad ca sistemul arata in bord inclusiv indicatorul pentru depasire interziza... Avea o chestie gen iti arata ultimele 2 semne .. Limita de viteza si depasire (interzisa sau nu)...
    Treaba a fost testata in DK
    Tare as vrea sa reusesc sa fac asta si pe A6 meu care are deja functia activa... dar nu atat de "cuprinzatoare".
     
  13. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare!
    Aseara am sters si eu hartile din navigatie, iar acum imi arata si mie limitele de viteza. Dar doar limitarea, alte semne nu recunoaste... Astfel, cred ca o sa pun hartile la loc, intrucat am vazut ca ramane cu o limita de 30 sa zicem, indiferent daca am intrat pe alta strada si s-a schimbat regimul de viteza. Atata vreme cat altceva nu face, nu imi pare folositoare, dar stiu macar ca functioneaza in felul ei mic si ciudat, ca un cocosat care incearca sa joace baschet:)))) Macar de ar fi tinut cont de limitarea de viteza cu ACC-ul, dar nici macar atat...
     
  14. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salutari,
    Revin cu update despre povestea afisarii semnelor de circulatie pe Romania care a luat sfarsit
    Dupa 2 ani si multe nopti nedormite, functia este perfect functionala pe Romania, FARA erori in bord.
    N-am apucat sa vad daca citeste chiar toate indicatoarele, ca mi-au ajuns sutele de km facuti pentru probe.
    Pe scurt, s-au actualizat multe date. Si un clip exemplificator

     
    AAK, boditza, Offroader și alți 4 apreciază asta.
  15. Bogdan652 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A6, 2000, 2016
    Confirm pe aceasta cale ca munca depusa de Daser in acesti 2 ani a dus la acest rezultat si ca limitele sunt citite corect, nu doar sporadic.
    Felicitari Daser pentru reusita.
     
  16. abpostelnicu 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDi
    Autorul nu a împărtășit ce a facut ci doar s-a laudat ca a reusit.
    Daca vrea cineva funcția activata si sa meargă fara probleme o fac gratuit pentru oricine in Bucuresti.
    Este foarte usor ce a facut @Daser asta daca cunosti cum funcționează camera produsă de Bosch si unitatea MIB produsă de Harman ;).
     
  17. Bogdan652 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A6, 2000, 2016
    Ca sa impartaseasca ceea ce a facut, este mai complicat deoarece este o munca de 2 ani si materia cenusie si munca se platesc, nu se primesc gratis.

    Iar daca este atat de usor si gratis vin si eu sa imi activezi, dar vreau sa imi arate toate indicatoarele puse de Daser. Stim si noi optiunea cu Psd - Off dar functioneaza cu atentionare in bord si mai mult daca mergi si nu mai intalneste indicator de viteza, limita iti dispare.
    Ceea ce a reusita sa faca Daser este mult mai complex deoarece limita de viteza ramane activa chiar daca nu mai intalnesti fizic semn de limita de viteza. Si mai mult decat atat iti arata si limita de viteza pe timp de ploaie. Oare tu poti sa faci asa ceva ?
     
  18. abpostelnicu 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDi
    Pentru alții este munca de câteva ore. Si sa iti raspund se face un colaj intre datele de pe harta si ce citește camera. Este foarte simplu pentru cine a mai lucrat cu AADS Bosch ;).
     
  19. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    In functie de cat ar costa, eu mi-as face. Bineinteles ca munca fiecaruia costa. Ca sunt si unii care dau indicatiile fara bani asta e altceva, dar colegul daca vrea sa ia bani, nu e nimic rau in asta.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu poate nimeni, doar Daser. Invata sa nu mai subestimezi persoane ce nu le cunosti personal.

    Cam asta e scopul acestui topic si forum, sa ne ajutam intre noi, gratis.
    Pentru chestii contra-cost, exista aria Prestari Servicii.
     
    jeezy și abpostelnicu apreciază asta.

Distribuie pagina asta