1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Transmisia Quattro - Cardan si Diferential la Audi Q5 - montare ulterioara - probleme diverse

Discuție în 'Audi Q5' creată de MihaiCX, 23 Noi 2016.

  1. MihaiCX 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi Q5 2.0 tdi 100kw (136cp) CJCB, 2011
    Buna ziua,

    Daca exista undeva aceste informatii imi cer scuze de la inceput, eu nu am reusit sa le gasesc pe forum.

    Imi puteti va rog frumos spune ce revizii necesita acest sistem 4x4 la Audi? Ce uleiuri trebuie folosite in diferentiale/cutie de transfer, ce cantitate si ce hint-uri ar trebui sa stiu inainte sa ma apuc sa le schimb?

    Masina: Audi Q5 2.0 tdi an 2011, cod motor CJCB 100kw (136cp)

    Va multumesc anticipat pentru timpul si ajutorul dumneavoastra!
     
  2. FlorinH 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Q5 8R 2.0TDI S-Tronic 2013
    Salutare,

    Eu am un Q5 2.0TDI S-Tronic Quattro (100.000km), am aceeasi dilema despre schimbul de ulei la diferential. Ce ulei trebuie si ce cantitate ?

    Multumesc.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    NTB / NWP / MQY / PRW / PRV / SHL / NWX / PFJ / QCW / QJZ / QCX / SHN / QDA / QCY / QCV / SHM / PFU / NWS

    G 052 145 S2 - ulei diferential fata , cantitate 1.1 L
    G 055 145 A2 - ulei cutie de transfer , cantitate 1 L

    La diferentialul spate se foloseste ulei G 052 145 S2
    0BC/0BF - 0.9 L
    0BD - 1 L
    0BE - 1.4 L - doar pe V8 TDI

    P.S Cereti decodare dupa VIN in topicul dedicat pentru a afla tipul transmisiei si dif. spate.
     
    Ultima editare: 4 Iul 2018
  4. djz

    djz 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Q3 2013 2.0
    Salut,
    Pentru Q5 2011 3.0 diesel 240cp CCWA vin WAUZZZ8R0CA032401 ce fel de ulei as avea nevoie pentru diferential, transmisie și ce cantități ? Mulțumesc.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tot ce ai intrebat afli la magazinul pentru piese auto de unde comanzi. Nu se comanda pe internet ci se merge fizic la magazin.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  6. djz

    djz 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Q3 2013 2.0
    Greșesc și băieții de la piese și am zis sa cer ajutorul colegilor care au mai schimbat..
    Codurile astea menționate de coleg mai sus nu știu unde se regăsesc..
    0BC/0BF -0.9 L
    0BD - 1 L
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    I-ai nimerit tu pe aia mai prosti. Nu exista sa greseasca daca este un vanzator care vinde piese auto de zeci de ani sau lucreaza in bransa asta de zeci de ani. Daca te duci la "cofetari" da, atunci poti spune ca iti gresesc comanda.
     
  8. UDREA EMIL 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2020
    Locație:
    Borcea
    Masina:
    AUDI Q5
    Salut,
    Stie cineva la cati km se înlocuiește uleiul la diferential la Audi Q5 Quattro, 190 cp, automat, an 2015 ?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca te referi la diferentialul spate, pentru ca nu ai mentionat asa cum ar fi trebuit, se schimba la fiecare 60.000 km. In unele manuale este trecut ca si cum ar fi un ulei lifetime dar nu tine cont de asta ci tine cont de ce ti-am spus eu. Obligatoriu curata sita pompei de la diferentialul spate adica o demontezi si o cureti sau o inlocuiesti cu tot cu o-ringuri noi si originale.

    Citeste si invata pe de rost tot ce este scris in acest topic: https://vwforum.ro/topic/107015-haldex-intretinere-probleme-tiguan-5n-5n2/
     
  10. UDREA EMIL 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2020
    Locație:
    Borcea
    Masina:
    AUDI Q5
    Ok ,mulțumesc.
     
  11. Daniel Budiul 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2019
    Locație:
    Călan
    Masina:
    Q5 CNHA, 2016
    Va salut,
    Sunt posesorul unui Q5 8R din 2017, motor cod CNHA 140 kw si care din pacate nu este Quattro.
    Pot monta tot ceea ce este necesar ? Trebuie si update la soft ? A facut cineva un update de felul acesta?
    Nu sunt străin de 4x4. Mai am un Hyundai Galloper dar acolo este totul mecanic. Știu ca sistemul Quattro este altceva .
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citesti si tu putin acest forum inainte de a intreba ceva pe forum ? Se poate face ce vrei tu dar cu niste costuri fpoarte mari de ordinul miilor de Euro (piese si manopera). Citeste topicurile userilor care au montat sistem Quattro la masinile lor. Ce au scris acolo se aplica si la tine cu diferenta de piese, codari, cablaj electric.
     
  13. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Iei cutie, cardan, punte spate, rezervor, unitate ABS (cel mai probabil), alte conducte pentru frane si combustibil, alte cablaje senzori spate, alte cabluri frana electrica spate, etc., etc. si va trebui resoftat calculatorul de motor cu varianta de soft de la modelul Quattro. Ca sa te apuci iti recomand intai sa iti instalezi ETKA si ELSA ca sa poti face comparatii de piese. Piesele preferabil sa fie de pe aceeasi motorizare (CNHA) pentru ca sa fie rapoartele cutiei potrivite desi e posibil sa fie la fel si pe motorizarea de 177 cp. In principiu tot ce am zis e valabil si daca ai manuala si automata, dar recomand ETKA sa te poti lamuri.

    Uite, un rus a montat sistem Quattro pe un Audi A4 B8: https://www.drive2.ru/l/582996525370590609/
     

Distribuie pagina asta