1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa la Audi Q5 - probleme diverse - intretinere - montare ulterioara daca se poate si ce implica

Discuție în 'Audi Q5' creată de Gabi10, 3 Noi 2015.

  1. Gabi10

    Gabi10 Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 2,0 TDI 2018
    Salutare tuturor. Am inteles ca la trapa panoramica de la Q5 trebuie facut un service la un interval regulat. La reprezentanta costa 650lei acesata revizie. Stie cineva cum putem face singuri acesta revizie, sau sa-mi recomande un sevice care a mai facut acest lucru la un pret mai bun decat reprezentanta?
     
    Johnny-T apreciază asta.
  2. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Ca si orice trapa si aceasta are scurgeri pe stalpii masinii pana jos la garenaj sau la usi depinde de la masina la masina ..
    Trebuie regula sa te asiguri ca acele scurgeri nu s-au infundat de la praf sau alti factori ...
     
  3. tripllex 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI BRB, 2006, 116 CP
    Este simplu, de regula desfaci capitonajele de pe stalpii A, sub ele sunt tuburile de drenaj (furtune) la partea inferioara se conecteaza printr-o mufa detasabila la caroserie. Se scoate mufa respectiva si se spala sub jet de apa astfel toate reziduurile sunt eliminate iar piesa nu se infunda. Pericol de a se infunda altceva nu prea este
     
  4. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  6. Gabi10

    Gabi10 Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 2,0 TDI 2018
    Multumesc mult baieti pt sfaturi. Maine o sa comand la reprezentanta G 052 141 A2 - pasta krytox pentru garnituri trapa si G 055 751 A2 - vaselina pentru sinele de ghidare trapa, apoi o sa trec la treaba! :)
     
    Ultima editare: 5 Noi 2015
  7. Danyo 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000, 2007
    Salut,la ce interval se face revizie la trapa?multumesc.
     
  8. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Salut,
    Referitor la trapa panoramica, am o mică problemă cu ea [emoji1787] pe care am remarcat-o astăzi. Dacă vreau să deschid trapa în prima treaptă/poziție, nu functioneaza. În a 2-a poziție/treaptă functioneaza. Dacă vreau s-o închid, are momentele ei. Când vrea, când nu vrea [emoji1787]. De asemenea, dacă vreau să deschid doar bucățica mică, cum ar fi cea pentru timpul călduros de afară, nu functioneaza când apăs pe selector/joystick. Să fie o siguranță, să fie joystick-ul defect ? Orice sfat este bine venit.
     
  9. mecea 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 4M 50TDI / Audi Q5 20tfsi / ex.Audi Q7 4M V6TDI/ ex.VW Toureg 7P V6TDI/ ex.VW Golf MK5 R32
    Am un Q5 an 2016 cu trapa panoramica care cloncane, boncane, troncane, parca flambeaza la viteza mare si ma scoate din minti. Masina e luata de noua, in garantie, intretinuta si service-ata cum au cerut. Au cerut service-are trapa: am platit. Ei zic ca asa fac toate dar eu mai am putin si innebunesc. Nu e masina mea, e a sotiei care insista ca sunt nebun si nu e o problema. E adevarat ca asa fac toate ?
     
  10. Nicola rares 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5
    Referitor la ce spus mecea aceiași problemă am observat ca am şi eu dar asta după ce a dat frigul (Q5 - 2016). O să incerc să o gresez si ne mai auzim.
     
  11. PTR

    PTR 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2019
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi q5 2016 tdi 2.0
    La fel si la a mea, trebuie gresata. Si din cand in cand o mai deschid si o inchid, sa se repozitioneze, parca ajuta
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Va sfatuiesc sa faceti mententanta la trapa la maxim 6 luni. Aici aveti cel mai complet tutorial pentru intretinere trapa si se aplica si la masina voastra: https://vwforum.ro/topic/129833-trapa-panoramica-probleme-intretinere-tiguan-5n-5n2/page/2/ tutorial care este "Biblia" service-ului trapelor din grupul VAG. Este un user de pe vwforum care si-a facut si isi face singur intretinerea la trapa. Nu este greu si puteti face si voi asta daca nu aveti doua maini stangi. Bafta.
     
  13. PTR

    PTR 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2019
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi q5 2016 tdi 2.0
    Multumesc.Foarte util articolul,minutios si elaborat.Am ce sa lucrez in iarna asta,in ceva parcare subterana :beerchug:
     
  14. Onutza22 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2020
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Q5, 2000, 2015
    Bună seara a rezolvat cineva troncanitul trapei doar cu ungerea ei?
     
  15. PTR

    PTR 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2019
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi q5 2016 tdi 2.0
    Onutza22 doar partial, reapare dupa o vreme. Nu stiu ce influenteaza, poate umiditatea, temperatura, denivelarile ...
     
  16. Fll85 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Q5,3.0 tdi. 2015
    Trapa la un Audi Q5 2014, troncane la denivelari deasupra soferului. Daca o apas cu degetul pe mijloc intre cele 2 sticle nu se mai aude. Ceva sfaturi ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa o demontezi pentru verificari. Cum faci asta am atasat eu link (este atasat mai sus aici in topic) de unde sa incepi pentru verificari. Trebuie demontat plafonul, stalpii si altele. Citeste integral si topicul din aria Audi A4 B8.
     
  18. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Salut baieti! S-a adunat perdeaua de la panoramic si s-a blocat. Pare ca nu s-a infasurat cum trebuie si cand incerc sa o deschid motorasul se opreste si merge inapoi. E foarte sucita in partea stanga si dreapta si nu mi dau seama cum pot sa o desfasor. Are vreun mecanism in spate de prindere sau ce solutii sunt sa o eliberez? Multumesc!
     
  19. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Update: Am rezolvat. S-au stricat sinele de la perdeluta trapei. Din pacate este o munca destul de complexa, trebuie desfacut tot plafonul pentru inlocuirea ei. In contextul in care mai are cineva problema raportata, nu exista varianta decat inlocuirea perdelutei + kitul de montaj. Din pacate se gaseste doar pe producator Audi ± 1.600 lei.
     
    borsy apreciază asta.
  20. MATEDU 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2021
    Locație:
    Italy
    Masina:
    Audi Q5 FY,2018 ,140 KW 190CV,DET,CUTIE AUTOMATA,VIRTUAL COCKPIT
    Salut,
    Eu am schimbat singur acasa in 2-3 ore, perdeaua pentru soare, pe care am cumparat-o de pe Amazon cu 50 Euro parca, dar pe aliexpress o gasiti cu 20-25 Euro. Practic cei de pe Amazon cumpara de pe aliexpress si le vand dublu.
    De schimbat e simplu: trebuie sa ai capul limpede si sa nu fii baut ;) glumeam, dar per total se schimba usor, iar rezultatul e bun. La mine ca la multi altii s-a dezlipit perdeaua de pe sina si atarna in masina foarte urat. Ca sa poti sa schimbi perdeaua trebuie sa demontezi practic toata trapa (tot sistemul, absolut tot) altfel nu vei putea sa pui perdeaua.

    Acum vin si eu cu o intrebare: dupa ce am shimbat-o, dupa 2-3 zile, timp in care trapa am folosit-o, la un moment dat nu s-a mai inchis, decat 95%. Am mai butonat-o un pic si nu mai merge deloc. De inchis am inchis-o cu imbusul ca sa nu ploaua in masina. Curent pana la mufa care alimenteaza motorul ajunge, dar scanand-o cu VCDS-ul imi zice printre altele:
    tasta 1 E582 probleme in circuit,
    unitatea de comanda pentru trapa fara semnal-comunicare,
    unita de comanda trapa adaptarea -registrarea de baza absenta sau gresita.

    Stie cineva ce are si cea ar putea fi ? Merci fain
     

Distribuie pagina asta