1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa la Audi Q7 - probleme diverse - intretinere - montare ulterioara daca se poate si ce implica

Discuție în 'Audi Q7' creată de relusan, 23 Mai 2009.

  1. relusan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2007
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi q7
    buna! am un q7 din 2007 si as vrea sa=i pun trapa! s=ar putea asa ceva? multumesc
     
  2. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    cam greu de facut acest lucru si ca sa fie ceva de calitate va costa si mult. asa orice mesteru manole de la noi se poate lauda ca se poate dar dupa te trezesti cu apa in masina, ba iti sufla vantul in ceafa.cel mai bine incerci la reprezentanta, intrebi daca este posibil si daca este dai o fuga in ungaria sau bulgaria sa faci operatiunea ca e mai sigur la reprezentantele la ei.
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    In nici un caz trapa panoramica.
    Trapa obisnuita cred ca fara probleme la un service de specialitate.
     
  4. audiFan 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3 TDI
    mai bine fara

    am trapa panoramica .. din pacate la 8--10.000 Km incep sa troncane suparator si deranjant ... si mai des decat revizia trebuie sa merg la service sa "unga" si sa regleze trapa ( trapele) .
     
  5. marinarull 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Q 7, TDI 3000, 2007
    Trapa spate - Rear roof - la Q7

    Bunaziua
    Mi-am scanat si eu Q-ul cu Vag Com-ul si mi-a aparut urmatoarea chestie Trapa spate inchisa butonul din plafon aprins ca si cum ar fi deschisa. Asta este diagnoza:
    Address 6F: Centr. Conv. II Labels: 4L0-910-290.lbl
    Part No SW: 4L0 910 290 A HW: 4L0 907 290 A
    Component: ILM HINTEN 2 H05 0060
    Revision: AAH05061 Serial number: 002238508-----
    Coding: 0003591
    Shop #: WSC 31414 790 00001

    Part No: 4L0 910 591
    Component: J_245_EE15_SKB09H10 0180

    Part No: 4L0 910 591
    Component: J_394_EE15_SKB09H10 0180

    Part No: 4L0 910 591
    Component: J_392_EE15_SKB09H10 0180

    1 Fault Found:
    02906 - Control Module for Sliding Roof; Rear (J392)
    005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01100101
    Fault Priority: 5
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 247
    Mileage: 53710 km
    Time Indication: 0
    Date: 2010.08.06
    Time: 13:00:38
    Vreo sigestie
    Multumesc:crying:
     
  6. audi_parts

    audi_parts Banned

    Înscris:
    23 Mar 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7
    Trebuie facuta re-adaptarea de baza la trapa spate.

    Tine apasat pe butonul de dechis trapa 15 secunde si o sa vezi ca se inchide, deschide, si apoi inchide la loc dupa care led-ul din buton se va stinge.

    In felul asta adaptarea de baza este facuta pe motorul de la trapa.

    Uite mai jos un extras din manualul de service referitor la procedura:

    Adaption for motor

    - The following example describes how to adapt the motor for panel 2.
    - Adaption for the other motors follows the same principle.
    Proceed as follows:
    - Switch on the ignition; all doors must be closed.
    - Pull the switch to operate the motor/panel "2" downwards and keep holding it in this position during the entire adaption process.
    - After approx. 10 seconds the panel "2" will move to the tilted position, after that it will return to the closed position.
    - Once the panel has closed, the adaption process is completed and you can release the operating switch.

    Succes.
     
  7. marinarull 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Q 7, TDI 3000, 2007
    :sadlike:

    Buna ziua
    Am incercat metoda descrisa de dvs. dar fara succes.
    Vreo alta sugestie?
    multumesc
     
  8. reth

    reth 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, A6,Q7
    Ai rezolvat problema cu trapa ? Aceeasi problema o am si eu. Led-ul rosu din buton aprins, trapa inchisa si daca apas butonul se aude cum cupleaza si decupleaza la 1 secunda.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2012
  9. marinarull 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Q 7, TDI 3000, 2007
    deci ai 2 variante:
    1 ai pierdut codarea caz fericit
    2 ai distrus cablajul cum am patit eu de la apa si trebuie inlocuit
     
  10. reth

    reth 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, A6,Q7
    Salut,
    Daca e cablajul dus ar avea voie sa se mai auda motorasul sau ar trebui sa fie mort sa nu se auda nimic ?.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2012
  11. plosca 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    q7
    Buna ziua.

    Situatia se prezinta in felul urmator:
    - vara, la temperaturi foarte ridicate, trapa nu se inchide de tot, trebuie sa o ajut putin cu mana in coltul stanga fata ca sa se inchida;
    - de cateva saptamani a inceput sa curga apa in masina cand ploua sau cand o spal;
    - ce e curios e ca nu se intampla intotdeauna, doar uneori (timp in care mai folosesc trapa);
    - am dus-o la Scorpion Focsani, unde baietii iau luat jos tapiteria si au constatat ca se infiltreaza pe undeva prin dreapta, ajunge in partea stanga dupa care curge in masina prin stalpul din stanga fata;
    - au folosit spray de chedere dupa care nu a mai intrat deloc, chiar sub presiune;
    - la o saptamana am folosit trapa din nou si a inceput sa curga iar; am dus-o inapoi se testeaza si bineinteles nu s-a mai infiltrat;
    - problema e ca cu ploile din zilele astea m-am trezit cu cativa litri de apa in masina (scurgerile sunt curate cf celor de la service) pe care am reusit s-o opresc doar lipind trapa panoramica de jur imprejur cu banda rezistenta la apa.

    Asa ca daca ma poate indruma cineva, va raman recunoscator (eu presupun ca nu se inchide bine, ca e o problema a sistemului de cabluri/parghii, avand in vedere).
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mai 2012
  12. audiFan 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3 TDI
    Am patit ceva similar vara trecuta . Iti recomand fara retinere . Programare la nurvil valcea. Baietii aia sunt senzationali. Sper sa nu ma acuze cineva de publicitate.
    Cat dai pe drum recuperezi din diferenta de pret si mai ales, prin profesionalism
     
  13. kawa 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2013
    Locație:
    alba iulia
    Masina:
    audi q7 3000d 2007
    Respecte
    la masina mea se inchide trapa numai pe partea dreapta iar stinga ramine intredeschisa,i-mi poate da cineva o solutie...la service mi-a spus ca e dusa cremaliera si trebuie schimbata. defecta - ( trapa spate)
     
  14. landshut

    landshut 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2008
    Locație:
    Filiasi Dolj- Landshut Germania
    Masina:
    audi a4 b5 1.6 100 ps, audi Q7 4l 240ps
    Probleme cu panoramica cred ca au toți. La mine prima trapa nu se mai Închide bine din partea dreapta. Apa nu intra dar scârțâie si e foarte deranjant. Se poate face o recalibrare sau tre sa ma duc la un service? Va multumesc
     
  15. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    In primul rand trapa necesita mentenanta!
    Mai precis se greseaza sinele de culisare si se unge chederul cu vaselina speciala. Aceste doua unsori le gasiti la reprezentanta daca intrebati de kitul de intretinere trapa.

    Aceste gresari se fac macar o dara pe an, eu zic macar de doua ori.

    Inainte de aceasta operatiune se curata jgheaburile si furtunele de scurgere pentru apa aflate in cele 4 colturi ale trapei!

    Problema unui colt ridicat este data de mizeria adunata sau corpuri straine mai mari care blocheaza inchiderea completa a trapei. Si acest lucru se datoreaza mentenantei inexistente...

    Tips: Pentru gresarea sinelor de culisare puteti folosi cu incredere si WD40
     
    Ultima editare: 28 Iun 2015
  16. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    Trapa Q7 zgomotoasa

    Salut,

    De aprox o luna, trapa masinii mele scartiie ca un cal de lemn. Mai intai, a inceput sa faca zgomot doar pe drumuri super denivelate, acum, la orice dambisor scartiie ca toti dracii. Sugestii de ungere? Solutii agreeate de ungere? Multam in avans.
     
  17. claudiu1989 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    Karlsruhe - Germania
    Masina:
    AUDI Q7 3.0TDI 2008
    Salut,
    Cam de o luna asa a inceput sa imi scartaie si mie trapa panoramica la denivelari. Am stat atent si am ascultat si mi se pare ca zgomotul vine din partea dreapta mijloc unde se afla geamul fix. A mai patit cineva asa ceva si cum s-a rezolvat ? Multumesc.
     

Distribuie pagina asta