1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trebuie sa prezint actele masinii politistului la cerere daca nu sunt in masina si masina este parca

Discuție în 'Contraventii' creată de sergiul1990, 13 Dec 2009.

  1. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Am o intrebare si anume daca trebuie sa prezint actele masinii politistului la cerere daca nu sunt in masina si masina este parcata.

    Ideea e urmatoarea. Masina mea era parcata cu botul invers inspre circulatie nu cu spatele cum e normal .. si un politist a vrut sa mi retina permisul pt. ca cica as fi calcat linia dubla continua de e masina parcata asa. Ar avea dreptul daca nu m-ar fi vazut?
     
  2. alin35 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    1999 Audi A6 150 CP? 2500 cmc; Audi A6 3000 Diesel 224 CP
    Nu, nu are dreptul!
     
  3. alin35 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    1999 Audi A6 150 CP? 2500 cmc; Audi A6 3000 Diesel 224 CP
    Poti sa spui ca ai mers cu spatele 50 de metri... sau ca ai avut masina parcata pe trotuar .. unde ai intrat din coltul strazii. Trebuie sa te filmeze atunci cand treci linia continua... si sa iti dea amenda ...

    Sau poti sa spui ca ai adus-o cu elicopterul :)
     
  4. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    ce nemernic, ce grija mare a avut el ,nu are nici un drept in cel mai rau caz o amenda de parcare interziza dar nici asta nu e plauzibila
     
  5. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    Daca masina este parcata singurul lucru care ti-l poate cere este doar buletinul!
     
  6. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Multumesc pt. raspunsuri.
    Acelasi lucru banuiam si eu si de aceea am si postat. In general vorbesc foarte calm si linistit cu "organele" insa de data aceasta dupa ce i-am prezentat si actele .. chiar daca nu eram in masina, i le-am dat asa.. de buna credinta si dupa ce am vorbit si frumos, el ma lua la misto amenintandu-ma si intrebandu-ma daca vreau sa-mi retina permisul ca el stie ca am calcat linia continua. Cert e ca de luat mi-l lua fiindca m-am cam pierdut cu firea cand a trecut la amenintari de genul si i-am spus sa mi dea actele si sa ma lase in pace.. atunci s-a enervat si s-a dus la masina sa mi faca proces verbal dar am avut noroc ca il cunostea varul meu cu care eram pe acolo. Probabil el astepta sa mi cer scuze si sa ma milogesc de el ..insa nu suport arogantii astia imputiti :))
     
  7. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
  8. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    ii prezinti actele. dar mai mult nu are ce sa iti faca. de unde stie el ca ai incalcat linia continua? masina a fost adusa pe platforma si data jos de pe ea acolo. care-i problema? :p

    off.: :sign_ot:de asta nu-i suport eu pe soarecii astia cu cashcheta. se leaga de toate nimicuruile, poate poate ciugulesc si ei ceva. in loc sa stea si sa urmareasca traficul. si sa-i opresca pe aia care pe inserat merg cu luminile stinse, ca doar le vine curentul pe factura de la electrica. sau si mai bine, mergu cu faza lunga. etc etc. situatii care pun in pericol participantii la trafic.
     
    Ultima editare: 28 Iul 2012
  9. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Daca zici ca masina era parcata ,,cu botu invers,,deci neregulamentar ti se putea itampla sa/ti fie ridicata de firmele specializate la solicitarea politistului.
     

Distribuie pagina asta