1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren de rulare - brate - capete de bara - suspensie sau rulmenti la Audi A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de wolfenstein, 6 Noi 2011.

  1. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Chiar daca am de gand sa schimb masina anul asta, A3-ul o sa ramana in familie asa ca m-am gandit sa-i rezolv din greieri.
    Masina o detin de 4 ani si in acest timp am schimbat toata suspensia, amortizoare, flanse, bucse, bara stabilizatoare, bratele de la directie, efectiv tot ce se putea, ca sa scap de un zdranganit/cloncanit ce vine din partea din fata a masinii. Am schimbat si jantele de pe 17 pe 16 si nu am simtit mare diferenta, nici arcurile eibach nu au schimbat absolut nimic, nu ca le-as fi schimbat cu scopul de a scapa de zgomot, dar sustine ideea ca am umblat peste tot, de mai multe ori.
    La gropi mai serioase nu face, dar daca merg cu 50 km/h pe drum cu imperfectiuni simt ca si cum suspensia nu se misca in tandem cu masina, parca n-ar fi inchegata, si cloncane, face un sunet mai apropiat de bataia cu degetul in carcasa calculatorului decat de o bucsa care scoate un sunet infundat cand absoarbe un impact. In fiecarer zi cand plec de la munca trec peste o mica bordura, o cadere de nivel de 1 deget, si daca nu reduc viteza sub 10km/h aud exact acel cloncanit, mai incet sau mai tare, zilnic.
    Culmea e ca am tot sperat ca sunetul se va agrava si ii voi gasi sursa, dar in 40.000 de km nu s-a intensificat aproape deloc.

    Singurul lucru care nu l-am schimbat este caseta de directie dar toti mecanicii la care am fost imi zic ca nu are nimic.

    Ce mai pot verifica? Incep sa ma indrept spre alte lucruri, cum ar fi suporti de motor, piese din compartimentul motorului, dar deja nu mai am idei. As fi inteles daca "asa fac ele" dar am mers cu A3 din 2010 si am sesizat instant diferenta.
     
  2. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Salutare!

    Am un A3 din 2008, 2.0TDI BMM si de cand am cumparat masina, de vreo 3 luni, am un zgomot pe care nu reusesc sa-l localizez si sa-l elimin.
    Video: Se aude mai bine la inceput
    .

    Am gasit inca o persoana ce a filmat si are acelasi zgomot ca si mine:


    La plecarea de pe loc cu volanul virat, sau la viteze foarte mici, sub 10km/h, cand iau o curba stransa, in parcarea unui supermarket de exemplu, scoate un zgomot si se simte putin si in caroserie o vibratie. In sensuri giratorii nu face, la viraje in trafic nu face, deci as exclude rulmentii. Am verificat rotile pe fata, ridicate pe cric si nu se aude sunetul de rulment cand le invart. Am schimbat rotile de pe fata pe spate, la fel face. Urmeaza sa pun cauciucurile de iarna, dar nu cred sa fie de la cauciucuri pentru ca se simte ceva si in caroserie, ca si cum ar atinge metal pe metal. Suportul motor de tangaj, cel de sub motor, e ok, cel din zona distributiei, l-am verificat e ok, mai ramane cel de sub baterie, la care nu am ajuns inca.

    Probabil in curand o sa ajung si la un service, dar parca vad ca ma pun astia sa schimb o gramada de piese care nu isi iau sensul si sunetul tot nu o sa dispara.
    Astept sfaturi/pareri/idei. Multumesc!
     
  3. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Vin si eu cu o problemala care sper sa ii dau de cap, in urma cu aproximativ 2 luni am schimbat pe masina bucsiile, telescoape, arcuri etc, problema e ca imi mananca cauciucuriile pe exterior, doar cele pe fata si e cam instabila masina pe timp ploios.
    Mentionez ca pe fata am pus telescoape sport si nu am bielete reglabile, poate asta problema? Mai amintesc si bara de rigidizare dar nu cred ca sa sfie o problema ca inainte nu facea asa ceva.
    La capeti de bara nu am umblat, sa fie bieletele sau geometria? Masina e un a3 8p
     
  4. bc74abs

    bc74abs Bronze Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    Onești - Bacău
    Masina:
    audi A3 8P, 1.9 TDI bkc, 2005
    Investeste 100 lei intr-un reglaj geometrie roti.
     
  5. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Salut,
    Masina din profil, un Audi A3 8P, a devenit instabila pe drum. Pe fata am suspensie sport cu arcuri normale, iar pe spate am niste amortizoare marca Sachs si arcurile de pe un A6 C6 (sunt mai tari). La masina am schimbat cam tot ce tine de bucsi, suspensiile cam de o luna, e facut si unghiul de fuga. Cand am facut geometrai mi-a spus ca am un joc foarte mic undeva pe la caseta de directie.
    Masina devine exagerat de instabila cand dau intr-o groapa, incearca sa se smuceasca stanga dreapa, pe drum drept nu am probleme, in curbe nu pot sa zic ca e instabila, e foarte stabila in curbe doar ca umpic daca misc de volan parca merge asa in reluare, problema mai aiurea e pe zapada cand chiar daca merg drept ma tot plimba stanga dreapta.
    Mentionez ca inainte nu facea prostii din astea, cu toate ca nu era stabila in curbe nu imi facea probleme asa la gropi sau pe zapada, am montat o bara de rigidizare pe partea de sus inainte sa schimb suspensia la ea si nu facea probleme, deci nu cred ca ar fi problema de la bara aia.
    Fiind asa imi provoaca o stare de temere, ca nu stiu la ce sa ma astept cand dau in alta groapa.
    Deci daca dau intr-o groapa se simte ca incearca sa faca o smucitura dreapta stanga, sau cand merg cu viteza asa parca te face sa tot misti volanul, presiunea in roti o am care scrie de 2.6bar.
    Am mai patit cineva ? De la ce poate sa fie?
     
  6. bskmiki 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6, 50TDI, 2019
    Salutare la toti,
    Am un S3 8P sportback din 2010 cu stronc si magnetic ride. De ceva vreme am un sunet in frana de motor, asa cam de 70 km in jos, se aude ca un rulment uzat dar cum ating acceleratia sunetul dispare. Am incercat sa o pun in N si la fel face dar sunetul nu mai dispare cand apas acceleratia.
    Am verificat rulmentii de la roti si par in regula. Sunetul nu poate fi localizat cu exactitate de unde provine, se aude in toata masina. Pareri ?
     
    Ultima editare: 7 Ian 2018
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poate este irelevant dar aceeasi problema am intalnit-o pe un C6 manual (un sunet ascutit), cauza a fost un rulment din cutie.
     
  8. bskmiki 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6, 50TDI, 2019
    La mine e ciudat ca indiferent de turatia motorului sunetul e acelasi si indiferent in ce treapta de viteza este.
     
  9. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Stie cineva care poate fi problema la mine?
    Acum cu ninsoarea e mai grava treaba, de ex cam la 60km/h masina merge tot stanga dreapta, mie mi se pare ca spatele fuge.
     
  10. T131 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 2.0TDI, 2011
    Salut #porto91#,

    Ai reusit sa identifici de unde era problema? Am si eu un sunet identic pe un A3, 2.0TDI din 2011.
    Mersi
     
  11. Byron

    Byron 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3, 2.0 TDI, 2008
    Salutare,

    Chiar ma gandeam sa intreb o chestie si uite ca am gasit pe cineva care s-a confruntat cu acelasi lucru. Are cineva idee de la ce se aude acel zgomot? La mine a inceput sa apara zgomotul dupa ce am pus cauciurile de iarna, dar probabil e coincidenta, avand in vedere ca mai sus era pe cauciurile de vara. E exact acelasi zgomot cand iau viraje stranse cu viteze mici.
     
  12. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Nu o fi de la rulment?
    Ma gandesc ca atunci cand virezi e mai solicitat si daca are putina uzura ar putea face acel zgomot.
     
  13. AlexX92

    AlexX92 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 2.0TDI,2009


    Salutare!

    Am si eu aceeasi problema de ceva timp si nu gasesc rezolvare la nici un service...toti mi-au zis ca nu se vede nimic defect.
    A gasit cineva rezolvare la acel huruit la plecarea de pe loc cu volanul virat?

    Multumesc!
     
    Ultima editare: 9 Ian 2019
  14. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Salut!
    De cand a venit frigul, am 2 probleme!

    1. E a doua iarna in care daca temperaturile sunt sub 0 grade, undeva la roata dreapta fata scartaie ceva. Daca iau un speed bumper, sau o bordura, imi scartaie cand basculeaza sus-jos. Face asa pana se incalzeste masina/zona/whatever. Ideea e ca dupa 10 minute nu mai face, indiferent ce groapa iau. Este amortizorul?
    2. Masina mea a inceput sa "bata". Face asa de aproximativ o luna, si sunetul nu dispare. La fiecare gropita mai mica, linie de tramvai sau altceva, tot undeva la roata dreapta fata, se aude ca si cum arunca cineva o bila de cauciuc pe o placa de lemn care nu este bine prinsa :)). Exact ca o bataie. Ce sa verific?
    M-am uitat eu pe sub ea, dar nu inteleg nimic. Pentru mine sunt numai hieroglife, iar la mecanic inca n-am ajuns.

    Arunc niste poze facute atunci, poate va delectati ochii si vedeti ceva :))

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi intai la mecanic si pe urma revii aici. Sunt atat de multe cauze incat nu are rost sa dezbatem aici la modul general motivele pentru problemele care le ai.
     
  16. Byron

    Byron 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3, 2.0 TDI, 2008
    Revin cu o completare. In primavara cand am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara zgomotul a disparut. Nu imi dau seama care e/a fost problema, dar se pare ca dintr-un anumit motiv jantele mele pe 16 cauzeaza treaba asta. Cu jantele pe 17 nimic.
     
  17. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    colegul eu am o problema asemanatoare, la mine pe 16 nu se aude in schimb acuma cand am pus setul de vara pe 17 a aparut zgomotul, la mine stiu care e problema.... am doua jante indoite, vezi ca poate si la tine e aceasi problema.
     
  18. dann512 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A3, BKD, 2006
    Salutare. Si mie imi face zgomotul ala mecanic la directie. si in mers,si pe loc.La o tura si jumatate,in ambele directii, se aude un tronc mecanic(gen fier pe fier)
    Am gasit pe alte forumuri care ar putea fi problema si, a functionat.
    Nu stiu cum se numesc piesele si nu vreau sa gresesc, dar las poze.
    Sper sa fie de folos
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  19. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    Salut,
    De ceva timp la auto din profil, am avut un sunet ciudat ,vajait, pe spate dreapta si am schimbat rulmentul, dar acum cand dau peste denivelari cu roata de pe fața dreapta (face si un zgomot ciudat la denivelari) mi se aprind cele 3 becuri, frana, ESP si ABS si un sunet. Sa fie rulmentul de pe fața ? Specific ca am suspendat masina si nu misca roata absolut deloc si nici nu se aude vajaitul rulmentului.
     
  20. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Senzorul de viteza ABS l-ai verificat?
     

Distribuie pagina asta