1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren de rulare - directie - suspensie - bucse sau rulmenti - audi 80 - 90 - 100 (B3 B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de johngotty, 25 Mai 2008.

  1. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Dca l-au stricat, trebuie sa-l repare.... Totusi, parca ziceai ca trepidatiile le aveai dinainte sa schimbi si bucsile de la jug; deci, nu prea cred sa se rezolve, desi ar fi un lucru foarte bun. Bafta! :sm4:
     
  2. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Alex, daca trepidatiile le avea inainte sa schimbe bucsile inseamna ca bucsile nu erau intr-o stare buna. Si eu am schimbat toate 4 bucsile de la jug (doar 1 nu era buna) si imi juca roata. Deci acolo ar trebui sa fie problema.
     
  3. ALBU SEBASTIAN

    ALBU SEBASTIAN 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2008
    Locație:
    SIGHISOARA
    Masina:
    AUDI B4 1.9 TDI
    Astazi am fost si mi-au reparat surubul de la bucsa si am constatat ca aproape a disparut trepidatul la volan , sper sa fi fost de acolo, dar eu asa cred, pentru ca am iesit doar putin in proba si nu se mai simte , acum o sa vad cand o sa am un drum mai lung!:):):):):)
     
  4. sebacsg 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant , 1,9 tdi , AHH , 2001
    O problema asemanatoare aveam si eu (am un B3) .Pe la 100-110 km/h aveam trepidatii in volan.Am schimbat la bucse de m-am saturat , pana cand am schimbat pivotul pe stanga si ... surpriza ,trepidatia a disparut.Sper sa-ti fie de folos.
     
  5. ALBU SEBASTIAN

    ALBU SEBASTIAN 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2008
    Locație:
    SIGHISOARA
    Masina:
    AUDI B4 1.9 TDI
    Salut la toata lumea, am reusit cat de cat a mai ateneuez bataia volanului, dar am mai schimbat o gramada,acum merge mai bine dar am schimbat discuriile de frana din nou, celelalte erau ovale(aveau vreo 10 luni).Acum parca merge mai bine, se mai simte doar putin .
     
  6. mihai.brandau

    mihai.brandau 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Campulung Moldovenesc
    Masina:
    Audi A6 - 2,0 TDI - 2006
    Am si eu o problema destul de ciudata.La roata stanga fata se aude un huruit asa ca de rulment. Mentionez ca hruruitul se aude tot timul, doar ca atunci cand virez stanga este mai accentuat, iar cand virez dreapta scade putin in intensitate. Am schimbat ambii rulmenti pe fata si capul de planetara stanga. MEcanicii dau din umeri. Are cineva o idee despre ceea ce se intampla? Multumesc.
     
  7. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Salutare , am observat ca am o problema la roata stanga spate , peste 60 kmh se aude un fel de huruit si roata sta inclinata putin ... Am dat jos rulmentii , erau buni , i-am strans si tot la fel merge ,imi roade si cauciucul pe interior . O fi puntea stramba ?
     
  8. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    si cum ai concluzionat tu ca rulmentii sunt buni? Nu prea ai ce vedea "la ochi" daca ii dai jos. N-ar trebui sa fie mai mult de 30 ron, deci ar merita schimbat si vezi dupa cum se comporta. Sunt sanse slabe sa fie puntea de vina....doar daca ai fost tu prera violent cu ea...:p
     
  9. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Nu nu , n-am fost rau cu ea :p . Rulmentii i-am dat jos , i-am invartat nu scoteau nici un zgomot dubios :p . Multumesc de parere Alex :kiss:

    LE: si joc la roata nu am ca si asta am verificat .
     
  10. daniel50

    daniel50 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Cv
    Masina:
    audi 80-90 B3 young edition 1595 cmc carburator electronic,sonda,lambda,catalizator
    bucsele de la bratul inferior

    Salut tuturor ! A schimbat careva bucsele la bratul inferior ? Ca eu m-am apucat sa le dau afara si patimesc de doua trei zile sa bag una din cele noi
    Una noua (MEYLE) am terminat-o este kaput !!! Si nu is in clar cum as putea
    sa bag gulerul ala din margine pe canalul bratului ?! Daca stie careva trimite-ti-mi vesti pe daniel_adrian11@yahoo.com ! Mersi !
     
  11. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Au existat 2 modele de bucsa de bascula la B3. Cele cu exteriorul de cauciuc s-au folosit la inceputul productiei si in general pentru masinile fara servodirectie. Se monteaza cu o presa conica. Eu acum multi ani cand am schimbat asa ceva am folosit un cilindru facut de un strungar care avea intr-un cap cota "umarului" de cauciuc iar in celalalt capat diametrul un pic mai mare decat partea din centru a bucsei. Trebuie dat cu putina vaselina pe interiorul cilindrului si pe capul bucsei. Oricum montajul este destul de dificil.
    Sfatul meu este sa cumperi noul model, cel cu exteriorul din metal, pentru ca se monteaza mai usor si sunt mai rezistente. Din ce imi aduc aminte diametrul interior in bascula este la fel pentru ambele tipuri. Eu m-am incapatanat atunci sa montez tipul acesta pentru ca asa erau cele vechi.
     
  12. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salza

    A schimbat cineva bucsile da la cadru motor la b3? vreau sa stiu daca e nevoie sa dai cadru motor jos sau se poate schimba pe masina?
     
  13. audib4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    audi 80 b4
    buna,mie imi uzeaza cauciucul pe spate stanga pe interior,iar masina trage un pic in dreapta.audi 80 b4 avant stie cineva ce poate fi cauza?multumesc.precizez ca pe fata mi-am schimbat bucsaraiele iar directia a fost reglata.
     
    Ultima editare: 8 Sep 2012
  14. DraQuTzU

    DraQuTzU 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi b4
    Am si eu o intrebare, dar nu stiu daca e chiar locul potrivi.
    Se pot schimba bucsile de pe bieleta de directie sau se schimba bieleta cu totul ?
     
  15. lucky

    lucky 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80, 1.8 cc, '87
    rugaminte

    salut ..

    Am si eu o rugaminte: poate cineva sa imi trimita si mie o poza cu o bieleta anti ruliu de pe un audi 80 b3 1.8.
    Eu tocmai am scos masina din service si nu mi se pare ca sunt montate corect...
    Dupa parerea mea tre montate in sus fata de bascula nu in jos cum sunt la mine...
     
  16. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Nu merta sa faci operatia asta , schimba le cu totul , pretul de achizitie nu difera f mult - parerea mea ; si cumpara ceva calitativ :)

    lucky clar nu e bine montata
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Sep 2013
  17. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Cred ca ti lea montat DOREL nu macanicu bieletele antiroliu tre sa vina deasupra basculei nu sub ea
     
  18. lucky

    lucky 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80, 1.8 cc, '87
    Ionut lucian La fel am gandesc si eu ...
    Rugamintea mare era daca poate cineva sa faca niste poze pe masina lui sa mi le trimita sa ii arat lu' "Dorel" si sa mi le monteze normal.

    PS: Mecanicu zice ca nu e bara antiruliu originala si deaia nu a putut sa le monteze ... Parerea mea e ca nu a comandat el bieletele care trebuia si nu mai incap, iar ca sa rezolve problema a montat bara invers...
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Sep 2013
  19. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Sfat : suna la OPC si stopeaza l pe " dorel " ca mai face o boacana cu careva si o sa vedem la stiri : " accident stupid " .... Astia s mecanici ??
     
  20. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Daca stau sa ma uit mai bine tu ai si bara pusa invers, tre data jos si montata corect , nu au alta bara e bara masini doar ca e montata invers. pe b3 sa montat 2 tipuri de bari una cu bielete si una fara ,cea fara se prindea direct de bascule cu bride nu are cum sa fie alta bara ca de la b4nu se poate monta
     
    Ultima editare: 17 Sep 2013

Distribuie pagina asta