1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren de rulare, directie - suspensie sau rulmenti la A8 D3 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de johnsmith1, 17 Feb 2011.

  1. poke2011 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2011
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A8 3.0d
    Mecanicul de la Nurvil banuie ca ar fi caseta de directie. Luni ma duc la ei pt o verificare amanuntita.
     
  2. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Baieti de la Nurvil sunt buni.. daca ei spun ca poate fi caseta e trista situatia financiar vorbind ..
    Dar din cate stiu caseta troncane la mici gropite sau la mici denivelari ..
    In orice caz .. daca te lasi pe mana celor de la Nurvil RM sunt convins ca nu o sa fi dezamagit de rezultat
     
  3. landshut

    landshut 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2008
    Locație:
    Filiasi Dolj- Landshut Germania
    Masina:
    audi a4 b5 1.6 100 ps, audi Q7 4l 240ps
    Salut. De ceva timp atunci cand merg cu masina si dau in grapite sau trec peste denivelaturi se aude ceva in partea din spate. Sunetul este ca si cum s-ar sparge ceva. Perna de aer nu cred ca este deoarece masina se ridica normal si nu se lasa jos. Si apropo de directie. Atunci cand invart volanul pe loc se aude un sunet ca si cum ar fi o rotita. Este normal? Multumersc si sper ca m-am exprimat corect.
     
  4. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    [​IMG]
    desi tu vad ca ai 4.0 iar in imagine este un motor 3.0
    in mod normal ar trebui sa fie pozitionat tot acolo este cel cu capag galben ..
    imi pare rau ca nu pot cauta mai mult sa iti raspund exact pe problema unde este dar cred la prima vedere ca tot acolo trebuie sa fie si la 4.0 cred..
     
  5. bibi212 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2014
    Locație:
    drobeta turnu severin
    Masina:
    a8 4,2 tdi 2007
    Am o problema la directie cred cateodata imi huruie volanu? Sa fie de vina vreo pompa de servo sau electrica mecanica sa fie oare acolo problema?
     
  6. landshut

    landshut 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2008
    Locație:
    Filiasi Dolj- Landshut Germania
    Masina:
    audi a4 b5 1.6 100 ps, audi Q7 4l 240ps
    salut aceasi problema o am si eu la volan....ce ai rezolvat?
     
  7. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Eu cred ca este pompa de servo dusa ... sau uleiul neschimbat sau pot fi si alte cauze .
     
  8. landshut

    landshut 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2008
    Locație:
    Filiasi Dolj- Landshut Germania
    Masina:
    audi a4 b5 1.6 100 ps, audi Q7 4l 240ps
    Huruitul din volan am aflat ca vine de la lipsa de vaselina de la rulmentul din volan.
     
  9. sputnik

    sputnik 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2013
    Locație:
    Balta Doamnei, PH
    Masina:
    A8 Lim. BVN q 4.2 TDI 2006
    salutare tuturor. Am o problema ciudata. Cand trec peste denivelari, scartaie ceva in partea din fata a masinii. Nici stanga, nici dreapta, e ceva "stereo", central mi se pare. Nu troncane si nici nu bate nimic. Initial mi s-a spus ca ar fi de la bucse. Le-am schimbat. Toate. Degeaba. Zgomotul a ramas si se pare ca are legatura si cu temperatura de afara. La rece nu se prea aude, dar dupa ce merg mai mult, se aude. Repet, doar cand trec peste denivelari. Scartait enervant. A mai patit cineva asa ceva ? multumesc anticipat
     
  10. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Mai patesc si eu cateodata,initial s-a auzit scartait/carait si dupa aia mai finut ca un sunet de cauciuc ud pe cauciuc, am vorbit cu mecanicul si mi-a zis sa mai astept putin sa se auda sunetul constant pentru a putea fii localizat cu usurinta. M-am intalnit de 2 ori cu el si nu se auzea. El a zis ca s-ar putea sa fie de la pivoti, nu stiu care sunt :)
     
  11. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    Am si eu acelasi scartait, dar este de plastic pe partea dreapta fata cred, si ceva mai dubios este ca il aveam inainte sa ma duc sa ii fac schimbul de ulei, dupa ce a facut schimbul de ulei bineinteles mi-a dat jos scutul, si mi l-a prins mai bine + ca a bagat cateva suruburi si acum nu se mai aude absolut deloc, mai ales ca ii spusesem mecanicului de zgomot s-a uitat la bucsaraie a tras de ele mi-a zis ca nu are nici o problema.Dupa ce mi-a montat bine scutul nu se mai aude.
     
  12. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    La mine a inceput sa se auda prima data in prima dimineata cu temperaturi scazute si a coincis cu montarea unui set nou de jante, ma gandesc ca la vulcanizare nu aveau de ce sa umble pe la scut, dar urmatoarea data cand o sui pe elevator o sa pun mecanicul sa verifice si acolo.
     
  13. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Ar trebui sa verifici bucsele si amortizoarele .
     
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    amortizoarele la suspensia pneumatica se verifica cu test de amortizoare, sau te referi la verificare vizuala, scurse etc? de la o vreme zgomotul s-a diminuat si aproape a disparut in totalitate, o fii de la umezeala din ultimele zile.
     
  15. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    la mine se mai aude din cand in cand chiar nu stiu de la ce e...foarte rar dar enervant, daca ii dai de cap posteaza aici.
     
  16. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    salutare, de fapt zgomotul ala vine de la bucsele barei stabilizatoare, si trebuiesc înlocuite. problema este ca bara mea stabilizatoare are diametrul de 31 mm iar majoritatea care se gasesc in programele de piese au 25 mm sau 27 si am găsiți chiar si 29.La service mi au spus ca trebuie sa gasesc de 31 altfel nu intra pe bara.Daca stie cineva ceva sa posteze aici.
    Multumesc
     
  17. cornel1970

    cornel1970 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2011
    Locație:
    Lerida-spania / Titu , Dambovita
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 Tdi, 2006 resoftat. cod motor BUN.
    Salut,
    Si eu am avut aceeasi problema imi scartaia stereo sub masina, numai ca la mine era invers cu temperatura la frig facea si la caldura nu. Bucsile de la bara stabilizatoare erau de vina numai ca problema la mine la Audi A8 D3 din 2003 3.7 este faptul ca bucsile nu vin singure ci trebuie sa cumpar toata bara stabilizatoare. Sper sa te ajute informatia mea. Salutare.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Mar 2015
  18. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    da exact vin cu tot cu bara stabilizatoare asa am inteles si eu, dar totusi se gasesc bucsi aftermarket dar diametrul este prea mic :keule: :puke2: le-au masurat baietii si imi trebuie 31 mm diametrul in interior, am gasit de 29 si cam atat.
    Are cineva vreo solutie?
     
  19. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare !!!

    Am inlocuit si eu toata bucsele de pe masina (LEMFORDER tot) in afara de bielete anitruliu si capete de bara pe care le-am inlocuit anul trecut tot Lemforder. Masina parca pluteste, nu se aude mai aude nimic si atenueaza tot foarte bine desi am jante maricele pe 18 si cauciucuri 255/45. Dar am o problema mica.
    Volanul sta un pic stramb cand merg drept, dar fara sa traga intr-un fel stanga sau dreapta. Fara vreun fel de tentativa de reclama din partea voastra ma indrumati intr-un loc ok sa imi regleze directia in Bucuresti.

    Multumesc mult.
     
  20. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    Prin toate bucsele te referi la brate, sau la bucsele propriu zise de cauciuc?Cam cat te-a costat toata treaba. piesele + manopera?
     

Distribuie pagina asta