1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trepidatie / Vibratie / Zgomot neidentificat - motor diesel 1.6 D - cauze si rezolvari

Discuție în 'Modele clasice' creată de tavib, 14 Apr 2013.

  1. tavib 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi 80 B3,1.6D,1988
    Buna ziua,
    De ieri la masina mea a aparut o vibratie puternica si nu imi pot da seama de unde este. Mentionez ca am abuzat umpic de ea in treapta 1 turata (niste derapaje pe zgura).
    Vibratia apare dupa vreo 2000 rpm (cred, nu am turometru) indiferent de treapta de viteza in care accelerez. As dori sa aflu care ar fi problema, adica, cum as putea sa o rezolv. Va multumesc, o zi faina. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Apr 2013
  2. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Daca nergi cu masina si o lasi la liber in mers vibreaza? Sau daca o turezi si pe loc vibreaza daca e asa ai tu ai avea ceva la injectoare sau la pompa sau la distributie sau ceva pe la transmisie . Motorul merge rotund?
     
  3. tavib 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi 80 B3,1.6D,1988
    Scoasa din viteza nu vibreaza caroseria, nici in mers, nici pe loc. Motorul merge la fel de rotund ca inainte, vibratia apare doar in sarcina in turatie mai mare, sa zic de la vreo 2000 rpm in sus, atunci cand calc acceleratia mai tare vibreaza mai puternic, daca accelerez normal atunci vibratia e mai slaba dar e destul de puternica si asa, ca si cum ar agata ceva. Nu stiu cum sa descriu mai bine fenomenul.
    Discul de ambreiaj nu cred ca e problema ca nu simt sa patineze. Parca ar fi ceva de la cutie dar nu stiu ce. Ulei are, am desfacut surubul de umplere si am dat cu degetul pe peretele interior din cutie sa vad daca este span dar uleiul este curat.
    Chiar nu am idei. Am mai observat ca planetarele joaca foarte tare la capatul dinspre cutie pe liber, in viteza se reduce jocul, iar cand e umpic tensionata, jocul nu se mai simte deloc (tensionata adica echivalent cu a impinge masina bagata in viteza)
    Altceva nu stiu ce as mai putea sa verific. Daca are cineva vreo idee, va multumesc,
    O seara faina :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2013
  4. tavib 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi 80 B3,1.6D,1988
    Am fost ieri la un service si mecanicul mi-a confirmat banuiala si anume cutia de viteze. Am incercat sa caut una identica dar nu gasesc cu ambreiaj hidraulic. Oare se potriveste de la B4. Din poze pare la fel. Ma intereseaza daca a mai pus cineva si daca este ok ?
    O zi buna
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2013
  5. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Pune-o ca merge sigur da sa fie de diesel ca altfel vei avea alte reprize de turatie. Merge de la 1,9 diesel sigur pe 1,6 diesel, eu am pus si merge sigur.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2013
  6. ioji_erik 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2015
    Locație:
    targu-mures
    Masina:
    80 b3 1989
    Salut,
    Am si eu un Audi B3 1.6 D simplu din 1989 si as vrea sa aflu din ce cauza imi tremura tot bordul cand imi merge in relantiu. Mentionez ca relantiul e reglat.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Mai 2015
  7. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Verifica si tampoane motor, posibila cauza trepidatie
     

Distribuie pagina asta