1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Turatie ralanti - trepidatie - masina nu trage - motor diesel 1.9 TDI la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de christith, 18 Mar 2010.

  1. Costel R. 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 B5 facelift, 1.9 TDI, 2000
    Bună ziua. Dețin un Audi A4 B5 1.9 tdi facelift, motor ajm. Am cumpărat mașina în 2015 și de atunci tot am probleme cu niște întreruperi la relanti. La început făcea mai rar, în ultimul timp mai des. În turație mergea perfect. Am căutat sfaturi pe acest forum cât și pe altele, am mers cu mașina pe la mai multe service-uri (unele de marcă) și am schimbat o grămadă de piese (oringuri și siguranțe injectoare, pompă tandem etc) și nu îi dădeam de cap. Pe tester nu ieșea nici o eroare, injectoarele având valori aproape de zero. Recent am ajuns la un mecanic să îmi schimbe garnitura capac motor pt că îmi prelinge ulei și i-am cerut o părere. Fără să se uite la mașină, mi-a zis sa schimb senzorul de turații (impulsuri) de la volanta. A verificat apoi cablajul de la senzor și firele erau întrerupte, în urma uleiului de motor scurs pe ele. Am schimbat senzorul și am scăpat în sfârșit de problemă. Cred că asta ar fi trebuit să se facă într-un service serios, să se verifice cablajele senzorilor. Dar se pare că ei au interesul să-ți ia banii, nu să-ți rezolve problema...
     
    Florinx25 și gruvnoise apreciază asta.

Distribuie pagina asta