1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

TVA Deductibil cand achizitionam un autoturism

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de alex.petrariu, 19 Noi 2007.

  1. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Avand in vedere ca vreau sa-mi cumpar un A8 4.2 din 2003 din Germania vad ca multe anunturi de pe www.mobile.de au sub pret un mesaj ( VAT reclaimable ). Am inteles ca daca iti cumperi masina pe firma iti recuperezi TVA-ul.Este adevarat ? Daca ar fi este super pentru ca TVA-ul la un A8 e cat taxa de prima inmatriculare si tot fac o afacere ! Astept pareri si sugestii !
     
  2. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    da,asa este ,din cate stiu eu daca iti iai masina pe firma iti recuperezi tva-ul
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Parinti mei si-au luat un A4 saptamana asta tot asa cu recuperarea TVA-ului, dar vezi ca ei ziceau ca doar pana la 1 Ianuarie se mai poate.
     
  4. f4271

    f4271 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2007
    Locație:
    acasa
    Masina:
    A4, 3.0tdi quattro, full options 2009 (e criza, strangem cureaua)
    Saptamina trecuta am vb cu cineva care s-ia luat masina noua din salon din Germania, si o va inscrie pe firma in Romania. A platit in Germania pretul cu tot cu TVA-ul german de 19% si il va recupera dupa ce aduce la vanzator dovada ca masina a fost exportata in Romania si inmatriculata aici. Chestia cu exportul nu stiu cum functioneaza ca nu stiu daca mai e vama intre tari UE. Dupa ce va fi inmatriculata omu o sa se duca in Germania cu talonul ca dovada ca masina a ajuns in Romania si isi va lua banii.
     
  5. vinvechi 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 TDI quattro tiptronic 224C
    masina cumparata din Germania

    Mai nou daca doriti sa achizitionati un autoturism din UE ptr o persoana juridica (pe firma), factura facuta de vanzator va fi o factura FARA TVA. Mai precis NU SE VA PLATI TVA ul la masina in momentul cumpararii. Contabiliceste se numeste "taxare inversa", sau "masuri simplificate". Conditia necesara pentru ca doua firme din UE sa aplice masurile simplificate privind TVA este ca amandoua sa fie inregistrate ca platitoare de TVA! Si ca sa nu existe dubiu pe orice anuntz de pe situri de vanzari unde se scrie TVA deductibil (MwSt. ausweisbar) din pretul masinii afisat se va scadea 19%. Succes
     
  6. f4271

    f4271 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2007
    Locație:
    acasa
    Masina:
    A4, 3.0tdi quattro, full options 2009 (e criza, strangem cureaua)
    Problema e ca multi dealeri pe mobile.de (mai ales cei de nationalitati orientale) scriu "Mwst Ausweishbar" fara sa stie ce inseamna. Sau mai nasol, cand te vede strain, zice ca pretul afisat ar fi cel net adica fara TVA.
     
  7. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    Dilema legata de TVA :)

    am nevoie de parerea voastra

    doresc sa imi cumpar o masina din germania( AUDI :) ) eu vreau sa cumpar masina pe firma ( firma este platitoare de tva ) intrebarea mea este : la noi in tara se mai plateste tva-ul pe masina ? daca eu iau masina din germania la pretul NET ( fara tva ), in ideea ca eu nu doresc sa vand masina mai departe ci sa o inmatriculez si sa o folosesc pentru firma ?

    va rog mult ajutati-ma cu un raspuns care se pricepe
    :rulez:
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    daca o cumperi, o folosesti si o inmatriculezi pe firma nu platesti TVA. il platesti doar daca vinzi masina mai departe. asta stiu eu ca se intampla acum.

    am cumparat un subaru din germania, in leasing, pe firma deci. iar pretul masinii acolo era (35900 VAT reclaimble), am platit 29500 pe masina, urmand ca firma din germania sa-si recupereze TVA de unde stiu ei..sau whatever ca nu ma intereseaza :)
     
  9. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    adibose are dreptate. ce vreau sa mai adaug e ca daca tii masina mai mult timp pentru tine tva-ul se amortizeaza si pana la urma nu o sa il mai platesti chiar daca o sa vrei sa vinzi masina;) ..si din cate stiu 4 ani este durata de amortizare totala a unei masini:p
    ps: vezi sa ai toate actele la tine in original daca te hotarasti sa pleci dupa masina ;)
     
  10. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    mersi mult baieti, asa stiam si eu

    dar cineva mi-a taiat aripile cand mi-a spus varianta de care ma temeam, cum ca as plati tva-ul in romania , dar daca e asa , traiasca tva-ul nemtilor de 19 % :footy:
     
  11. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    nu platesti nici un TVA in Romania daca pastrezi masina ;) .. o sa platesti TVA catre statul roman in momentul in care vinzi masina si TVA-ul nu s-a amortizat inca ( 4ani perioada de amortizare )
    mai este un caz in care poti vinde masina fara sa platesti TVA dar cel care o cumpara trebuie sa fie tot persoana juridica
     
  12. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Deducere TVA

    N-am stiut unde sa deschid topicul asta... Se mai poate face deducerea TVA-ului daca cumperi o masina pe firma? Adica cumpar o masina cu 7500Eur+TVA, pot recupera TVA-ul? Sau doar daca e autoutilitara?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand de unde vrei sa o cumperi ?

    Din strainatate sau din Romania ?

    O zi buna
     
    Ultima editare: 18 Oct 2012
  14. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    PM-ul primit de mine: :thumbs-up:
     
  15. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Si daca cumperi din Romania pe firma nu ai dreptul sa-ti mai deduci tva-ul conform legii date de boc-poc. Singura modalitate de a iti deduce tva-ul este daca o iei in leasing pe minim un an si o zi ,adica mai mult de 12 luni . Societatile de leasing nu cred ca accepta un leasing mai scurt de 2 ani si un avans mai mare de 50% dar poti incerca sa negociezi cu ei. Daca pretul masini e mic nici nu mai are rost sa te complici, platesti si gata.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Niwi arata-mi si mie textul de lege prin care nu mai poti deduce TVA. Sunt tare curios pentru ca eu nu l-am gasit.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 26 Iun 2015
  17. tilu

    tilu Bronze Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 8V 2.0 TDI DSG
    TVA-ul se deduce integral doar daca ai firma de curierat, paza. Nici TVA-ul la leasing nu se deduce integral (doar la domeniile mai sus enumerate). Daca cumperi masina din Germania o poti cumpara fara sa platesti TVA, dar din luna urmatoare achizitiei vei plati TVA-ul lunar pe toata durata de viata a firmei. Daca deja platesti TVA lunar, atunci nu ai nici o problema.

    http://codfiscal.net/mfpprecizari-mfp-anaf-la-oug-nr-34-2009/
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Foarte bun postul tau tilu si in principiu este cam acelasi lucru care l-am spus si eu vis-a-vis de achizitia intracomunitara.

    Problema este ca achizitia auto din Romania si deducerea implicit a TVA depinde de obiectul de activitate al societatii care cumpara autoturismul.

    Daca o cumpara din afara si este platitor de TVA se poate deduce fara probleme.

    O zi buna
     
  19. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Da Cristi foarte bun postul ;)
    Un argument pe care il pot aduce este sa cititi cu atentie pentru ce si la ce se refera aceea deducere.

    Potrivit art. 32 punctul 10 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 34 din 11 aprilie 2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, în Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, s-a introdus un articol nou, art. 145^1 intitulat “Limitari speciale ale dreptului de deducere”, potrivit caruia nu se mai permite, în anumite conditii, deducerea taxei pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor de vehicule cu o greutate sub 3,5 tone destinate exclusiv transportului de persoane, inclusiv pentru combustibilul necesar functionarii vehiculelor aflate în proprietatea sau în folosinta persoanelor impozabile.
    Aceasta masura se va aplica în perioada 1 mai 2009 – 31 decembrie 2010 si prevede si o serie de exceptii ce vizeaza în principal vehiculele utilizate exclusiv în scopul desfasurarii activitatii economice, precum si combustibilul aferent utilizarii acestora.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iun 2015
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se facea referire si la o autoutilitara si deci implict la o masina care este destinata exclusiv in scopul desfasurarii unei activitati economice.

    Bine daca ai chef poti sa folosesti o duba si ca masina de familie :) daca nu ai alta si conditia este sa fie inmatriculata pe firma.

    Atentie toate aceste reglementari se aplica daca cumperi masina strict din Romania si din afara si are pana in 9 locuri pe scaune adica tot ce inseamna incadrat de R.A.R. ca autoturism.

    L.E.

    Am vorbit acum la contabilitate si mi s-a spus ca aceasta lege care o sa fie in vigoare pana in decembrie 2010 se aplica strict numai autoturismelor pana in 3,5 tone si destinate exclusiv transportului de persoane indiferent de obiectul de activitate al firmei.

    Concluzia:

    Vrem masini de transport marfa, inregistrate pe firma, da se poate deduce TVA

    Vrem masini de transport persoane pana in 9 locuri sau altele (Audi, VW, Mercedes, BMW, etc.), inregistrate pe firma, nu se poate deduce TVA din factura de cumparare si nici cheltuielilor aferente.

    La cele din urma se poate deduce incepand din ianuarie 2011 asta daca nu se razgandeste ministerul de finante.


    O zi buna
     

Distribuie pagina asta