1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei cutie viteze manuala - schimb de ulei - diverse

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de cipri29, 17 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ANTONCRISTI

    ANTONCRISTI 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2011
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    a4 - b6 1.9 - 2002
    Salut sunt Cristi am un a4 b5 1,6 ADP din 1995 si va rog sa-mi spuneti ce se poate intanpla daca amesteci doua uleiuri diferite in cutie ,nivelu in cutie era mic si a trebuit completat in servis mi-a bagat 500 ml de aral 75 90 de ude a stiut aia ce ulei am in cutie ? multumesc mult .
     
  2. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu conteaza cum se numeste uleiul, important este sa fie cel recomandat de producator, iar pentru masina ta, uleiul recomandat este SAE 75W90. Producatorul nu conteaza atata timp cat uleiul respecta aceasta norma.
    Stai linistit, nu se intampla nimic.
     
  3. ANTONCRISTI

    ANTONCRISTI 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2011
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    a4 - b6 1.9 - 2002
    Multumesc mult pentru raspuns . Imi faceam griji acum stau m-ai linistit
     
  4. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Pentru AWX`ul meu ce ulei imi recomandati? :) Masina are 162k km .. Mentionez ca acum iarna imi intra destul de greu in viteza a 2-a dar dupa ce motorul se incalzeste intra destul de ok. Multumesc! :icon_thumright:
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te duci si cumperi original. Te costa maxim 150 lei litrul si ai nevoi de 2,2 Litri. Bafta.
     
  6. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    ulei cutie manuala

    Am cumparat, de la Tracon din CT, 2 litri de ulei 75W-90 GL4, bidon clasic VAG (gri cu eticheta OEM), la 116 lei. Adica 58 lei / litru, asta in septembrie 2012.
     
    Ultima editare: 24 Dec 2012
  7. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    De unde stii ca are 75w90. Uleiul original nu are vascozitatea trecuta
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Dec 2012
  8. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Teko nu te baza pe faptul ca ''majoritatea'' sunt umpute cu 75W90 ca nu este asa. De asta si eu si altii recomand sa cumparati uleiul original pentru cutie. Fiecare cutie de viteze are o specificatie pentru ulei.
    A, daca stii exact specificatiile uleiului pentru cutia ta de viteze poti cumpara un echivalent cu cel original, dar nu intotdeauna se aplica asta. Bafta.
     
  10. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Ulei cutie de viteze

    Exemple, daca sunt ? Vorbim de cutii folosite de VAG.
     
  11. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Exact de cutii folosite de grupul VAG. Link-ul pe care l-ai dat e de la Liqui Molly. Chiar si in carte spune ce ulei trebuie sa folosesti la motor dar pentru cutie te pune sa te duci la reprezentanta. Oare de ce ?
    De exemplu si o masina de 75 CP si una de 400 cp au in cutiile de viteze ulei 75w90 dar uleiul difera la compozitie chiar daca are aceeasi vascozitate, pentru ca nevoile de ungere ale cutiilor sunt diferite.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Dec 2012
  12. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Ulei cutie de viteze

    :sign_ot:
    De ce? Pentru ca "trebuie sa manance si gura lor"! Niciodata un producator, fabricant, etc. nu va tine, sau va fi de partea utilizatorului, consumatorului, etc. Trebuie sa se asigure ca produsul corespunde, minim, cu ce scrie in "carte", ofera si este exploatat, folosit, in scopul pentru care a fost conceput.
    Conceptul "Cat platesti, atata primesti in perioada de garantie", este cat se poate de actual.
     
  13. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Teko, daca tu stii raspunsul, si crezi ca studiile facute, si sutele de ore de citit sunt asa....doar ca o conspiratie menita sa-ti strice cutia de viteze, de ce ai mai cerut sfaturi? Doar de dragul de a te contrazice? Vin-o cu argumente solide si retrag toate posturile si ma aplec in fata ta. Pana atunci...umplem forumul cu discutii sterile.
     
  14. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Ulei cutie de viteze

    Eu nu am cerut sfaturi, aici! Doar am aratat unde si cum ne putem documenta. Fiecare este liber sa faca asa cum doreste. :)
    Toate cele bune!
     
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Desi nu aduc nimic relevant discutiei,dupa parerea mea,ai dau dreptate lui @Teko.
     
  16. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Exact. Avantajul democratiei este acela ca fiecare este liber sa faca ce vrea...chiar si sa se degradeze ;)
     
  17. Oxygen

    Oxygen 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca / Baia Mare
    Masina:
    EX A3, 1.6, 2002
    azi am achizitionat 2 litrii de ulei pt cutie 02k (DUU) de la reprezentanta, a fost 85ron cu reducerea care am primit, cu codul G06726A2.
     
  18. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    bravo. Sa stii ca e un lucru bun sa faci asta. Nu multi schimba uleiul in cutie si atunci cand o fac si mai putini pun original.
     
  19. Oxygen

    Oxygen 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca / Baia Mare
    Masina:
    EX A3, 1.6, 2002
    sa stii ca originalul era mai ieftin per total decat daca luam castrol syntrans, care era in jur de 50 de lei jumate de litru la magazinul unde imi cumpar consumabile de obicei.
    Stiu de la masina veche ca schimbul de ulei in cutie a facut minuni la schimbatul vitezelor mai ales la rece.
     
  20. danu dany

    danu dany 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi a4 1.9.2002
    Buna tuturor,
    Am si eu o intrebare: uleiul de la cutia de viteze trebuie completat sau schimbat ? am auzit tare multe pareri, atatia mecanici, atatea pareri, sunt satul de ei. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2013
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta