1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei cutie viteze manuala - schimb de ulei - diverse

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de cipri29, 17 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Vezi ca uleiul sa fie sintetic,nu semisintetic;eu cand l-am cumparat am batut vreo doua magazine pana sa gasesc full synthetic,marca e Planet.
     
  2. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Merci mult !
     
    octavian-vicu apreciază asta.
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am fost in service saptamana trecuta pentru schimb de consumabile si am intrebat de uleiul de cutie.Mecanicul mi-a spus ca nu este recomandat sa fie schimbat,pentru ca audi il garanteaza pe viata.In plus spunea el ca se stie specificatia uleiului,dar nu si marca uleiului original si ca a intalnit probleme la cutii de viteza cauzate de folosirea unui ulei nerecomandat.Asa ca eu pentru moment nu il schimb.La urmatoare vizita la reprezentata(service-ul nu il fac la ei)voi intreba si de chestia asta.Daca nici acolo nu schimba uleiul din cutie,nu il schimb nici eu(nu prea imi place sa schimb aiurea consumabile sau piese daca nu este necesar).Pe de alta parte la cutiile automate de ce se schimba?Sau si in cazul lor audi garanteaza uleiul pe viata?
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    La cutiile automate uleiul se schimba la fiecare 60 000km sau 4 ani conform producatorului;in ceea ce priveste cutiile manuale pt cei cu masini mai vechi(peste 8ani) eu zic ca nu-i o idee rea sa-l schimbe deoarece in timp uleiul devine mai gros datorita piliturii de fier din pinioane si dupa atata timp isi pierde din propietati.In manualul de intretinere scrie ca intra 2,25l mie mi-a intrat 2,40l;acuma fiecare decide ce vrea pt el.
     
    Dan electric apreciază asta.
  5. nemilos

    nemilos 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI 200 TURBO QUATTRO EXCLUSIV 1988
    uleiul in cutie este bine sa fie schimbat la max 50.000.
    auzi : "garantat pe viata"........................:puke2:
     
    ryoraul apreciază asta.
  6. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nemilos,in cartea de intretinere scrie ca la 60 000km se schimba in cutia automata,iar in cea manuala e pe viata,doar se completeaza(eu am preferat sa-l schimb cand am luat masina,avea 12 ani si 270 000km).Tu de unde ai scos-o ca se schimba la 50 000km,poti sa argumentezi?
     
    Mihai1 apreciază asta.
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cartea asa spune,ca este garantat pe viata.Si in general nu prea se aplica ce zice in carte pentru Romania,pentru ca sunt conditii grele,mult praf,drumuri proaste.Daca la motor inteleg sa facem schimbul mai devreme decat este recomandat(praful ajunge foarte usor in motor)la cutie nu prea vad de ce trebuie sa schimbam uleiul,daca in germania nu se schimba de exemplu.Sau mai insel?Sunt mai soficitate cutiile manuale la noi decat in alte tari?Mecanicul meu este un baiat cu buzunare mari si adanci si garantez ca daca era necesar nu refuza sa ma stoarca de bani.
     
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Suntzmeu,daca ai fi vazut cum arata uleiul din cutia mea dupa 12ani,sunt convins ca si tu l-ai fi schimbat;parearea mea personala este ca dupa 8-10ani o schimbare de ulei pt cutia manuala este benefica(si nici nu este scump),in final nu ai nimic de pierdut,ci doar de castigat.
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am mai avut masini inainte de audi si schimbam uleiul din cutie la 60 de mii km.Si am vazut cum arata,dar era specificat in cartea masinii schimbul.Ma intreb oare la reprezentanta se practica schimbul de ulei?Sunt nedumerit ce ulei a fost din fabrica,specificatii,marca.Mai ales ca masina mea este quattro si la mine din cate stiu se schimba si uleiul din diferential,care are alte specificatii(parca asa citisem tot pe forum).
     
    daniel 07 apreciază asta.
  10. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Si eu sunt de acord ca un schimb in cutie nu poate aduce mari pierderi. E bine ca dupa ~10 ani sa se faca schimbul, dar cu conditia sa puneti ulei de calitate, original, si cu specificatiile corespunzatoare. Decat sa puneti nu stiu ce porcarie de marmelada in cutie, mai bine il lasati pe cel original.
    Eu pana la 300k km nu as umbla la uleiul din cutia manuala, decat daca a curs sau chiar as avea probleme reale cu cutia (sa nu schimbe bine, sa caraie, etc. Asta dupa ce as verifica tot ce tine de ambreiaj in prealabil).

    Totusi intreb si eu, poate e aiurea, dar odata cu schimbul de ulei, nu pot aparea si probleme? Ma gandesc ca noul ulei (chiar daca va fi conform specificatiilor) va fi mai subtire/curat iar uzura din cutie va fi (chiar daca doar normala). prezenta. Mai departe stiti voi...
     
  11. nemilos

    nemilos 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI 200 TURBO QUATTRO EXCLUSIV 1988
    am spus ca "este bine" sa fie schimbat la 50 000.
    argumenteaza tu cum poate sa strice cutia un ulei proaspat si curat.
     
    Mihai1 apreciază asta.
  12. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Doar o parere
    ...te inseli:)
    ...ce se poate intampla cu uleiul?
    ...ce se poate intampla oare cu un ulei care este supus temperaturilor extreme?
    Raspuns:uleiul isi pierde din proprietati (se rup legaturile dintr molecule)
    Pentru manuala la 150-200 de mii de km trebuie schimbat.
    Orice masina sh daca vreti sa va mai ,,dati,, cu ele inca 100 de mii ,200 de mii
    de km asa cum a facut primul proprietar schimbati uleiul din cutie.

    Daca nu sunteti convinsi scurgeti uleiul intr-un recipient si comparatil cu unul nou.

    PS...de ce sa scrieti topic pe forum ,,huruit cutie de viteza,, sau alte probleme
    pe la cutie de care mecanicii fug de rup pamantul?
     
    Ultima editare: 2 Noi 2008
  13. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Merci mult pentru raspunsuri/pareri domnilor. Am luat hotararea de a-l schimba ;) .
    Numai bine !:respekt:
     
  14. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    chiar ai sesizat o schimbare majora dupa scimb
    intra mai usor in viteza...etc
     
  15. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...daca nu schimbi uleiul de servodirectie trebuie sa simti o schimbare?
    ...daca completezi apa de izvor in atigel se simte o schimbare?
    ...daca schimbi filtrul de aer ,se simte o schimbare?
    ...daca schimbi uleiul de cutie ar trebui sa simti o schimbare?

    Nu se simte pe moment nici o schimbare ,dar apar threaturi dese :
    ,,directia merge greu,, ,,pierd lichid de servo,,,,nu am caldura,,,,calorifer infundat,,,,debitmetru decalibrat,infundat,,,,nu mai intra in viteze,,,,huruit cutie de viteze,,etc...

    PS...daca ai inteles ceva este ok daca nu ,nu.:p
     
    Bendy apreciază asta.
  16. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    am inteles tot cei de la audi nu recomanda schimbarea
    te cred pe tine ai dreptate asa o sa fac mai trebuie sa fie de acord si cei de la audi servis,sau astia habar nu au:)
    deci nu mai intra in viteza,huruit cutie de viteze etc se recomanda sa shimbam uleiul din cutie
    mersi mult pentru informati:salute:
     
    Ultima editare: 3 Noi 2008
  17. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Nu se recomanda pe toata durata de viata a automobilului,dar care o fi durata de viata?:)
    ...cat este in garantie 100 de mii de km nu se schimba cand iese din garantie
    pe nimeni nu mai intereseaza ce se intampla.
    Tot Audi precizeaza ca este posibil sa consume ulei(de motor) un litru la 1000 de km:)
    ...trebuie citit printre randuri.:)

    Daca ai sub 100 de mii de km nu este nevoie,daca nu mai este in garantie
    si a trecut de 150 de mii de km ,poti apela la orice service VAG,VW,Skoda,Seat.
    ...nu intamplator au si ulei pentru cutie de viteza...oare de ce ?:)
     
    Ultima editare: 3 Noi 2008
    Bendy și Rillu apreciază asta.
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pana sa intru pe forum,vad ca Iulian ti-a raspuns la intrebari.
     
  19. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Nu intimplator in aceasta vara cind am facut full service am intrebat si acest lucru
    in loc raspuns au cam inceput sa zimbeasca
    ...daca nu ai ce face cu bani il schimbam dar masina are 61000 mi mile si nu se recomanda schimbarea uleiului din cutie
    Sincer sunt curios daca a schimbat cineva uleiul la recomandare celor de la audi
    citi km avea masina... diesel sau benzina
    sa ne lumineze:)
    Nu as face acest schimb la recomandarea prietenilor sau din auzite de la diversi "meseriasi"
     
  20. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    61000 de mile aproximativ este aprox.100 de mii de km.
    Peste 30 de mii de mile trebuie sa te gandesti daca vrei sa nu ai batai de cap
    peste un timp mai indelungat.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta