1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei cutie viteze manuala - schimb de ulei - diverse

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de cipri29, 17 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Petrisor

    Petrisor 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B7, 2006, 140 Mustangi + 1 Magar la Volan.
    Parca si pe mine m-ar interesa , tot pentru o cutie manuala 6 + 1 , masina din semnatura, schimbarea sau completare cu ceva ulei ca parca merge greutz dimineata, trebe fortata un pic sa intre in trepte... si parca se simte fier pe fier in interior, cand plimb maneta la schimbatorul de viteze. Parca n-ar avea ungerea buna. ...
    Poate exista si var. 2) sunt eu paranoia, conduc mai multe masini atat la servici cat si acasa, dar alea nu-s pe numele meu :puke:
     
  2. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Uleiul din cutie se schimba periodic la intervale mari o sa gasiti la sectiunea ,,Intretinere,, detalii.

    1.Desigur puteti crede si reprezentantele cu asa zis uleiul ,,life time,, din cutie :)
    2.Cutia cel putin in teorie este etansa sau aproape etansa ,ea nu ar trebuie sa aiba pierderi semnificative in timp.
     
  3. 11MSC 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a4 1.9 Tdi 131cp 2004
    sal
    eu stiu ca uleiul din cutia manuala se schimba la 120.0000 km.
    elementele din cutie sunt metalice deci apare pilitura s.a.
    mi se pare normal sa fie schimbat.
     
  4. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    Sal

    Eu mi-am schimbat recent uleiul in cutie era murdar si c-am subtire si din 2.8 litri aproximativ ata intra in cutie m-ai aveam cam un litru 1.8 litri . Norma 75w90 Arral 4.2 lei litrul . Bafta
     
  5. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Pe fundul cutiei este un magnet. Toată pilitura este colectată acolo când maşina stă şi uleiul de decantează. Am demontat o cutie cu unele elemente din dantura pinioanelor rupte, cutia funcţiona dar zgomotos, şi toate acele "bucăţele" erau fixate pe magnet.
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    In cutie nu are cum sa fie murdar!
    Referitor la schimb, din pacate nu il puteti face voi acasa la garaj...surubul de golire este un imbus special si nu prea cred ca dispuneti de o asemenea cheie. Eventual nivelul se poate verifica....in partea soferului langa planetara pe margine este un surub (un imbus mare), desfacand acel surub, nivelul uleiului trebuie sa ajunga pana in partea de jos a gaurii!
     
  7. leo1987

    leo1987 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    TIMISOARA
    Masina:
    ALFA ROMEO 1.6 TS.1998
    unde ai surubul de schimb ???si pe unde l-ai bagat ?ca si eu cred ca ar fii cazl ca imi intra cam greu in viteze
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Este in partea de jos a cutiei, daca dai jos scutul ai sa vezi, este un imbus. Pentru reumplere, cum am spus in postul de mai sus...pe langa planetara stanga (sofer) lateral, este un alt imbus si se umple pana ajunge uleiul la nivelul gaurii.
     
  9. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    daca doresc sa schimb uleiul din cutie cum trebuie sa procedez?
    de verificat/umplut am inteles,dar cum il pot goli pe tot?
     
  10. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mai sus am spus....Surubul de golire este in partea de jos a cutiei, daca dati scutul jos o sa-l vedeti...la B6 este un imbus steluta mai special ...nu stiu ce fel de imbus este la B5.
     
  11. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    Am si eu aceeasi problema de cand a venit frigul. Intra mai greu in viteza dimineata cand e masina rece. Dupa ce se incalzeste nu mai e nici o problema. Sa fie nevoie de completare? Daca ai rezolvat ceva as vrea sa stiu si eu dc asta era problema.
    2.0 TDI BRE.
     
  12. Petrisor

    Petrisor 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B7, 2006, 140 Mustangi + 1 Magar la Volan.
    Nu am mai umblat, au intervenit altele si am lasato asa in parcare. Cu numarul de kilometri cum te prezinti? Poate e de la uzare... Eu am peste 200mii :) dar nu imi face mereu probleme. S-a intamplat pe frig tare sa intre din prima dar si cu motorul cald sa imping in viteza 1 mai tare decat de obicei.
     
  13. greabjon 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    audi a5 3.0tdi an 2015; audi a4 b8 an 2009 2.0tdi
    si eu am aceeasi problema.acuma cum este frig intra mai greu un 1 si 2 cand este rece,dar dupa ce ma duc cu ea 0 juma de ora intra normal in viteza.oare sa fie nivelul scazut la ulei?
     
  14. leo1987

    leo1987 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    TIMISOARA
    Masina:
    ALFA ROMEO 1.6 TS.1998
    mie mi-a zis mecanicu ca cica e uleiul gros si de aia face asa
     
  15. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Asa este, chiar daca este sintetic, tot mai gros este...daca nu aveti scurgeri, nu are cum sa fie nivelul scazut! Scurgerile apar de obicei pe la semeringurile de la planetare!
     
  16. ddaann 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a4, 1.9 tdi 131 cp avf, 2004
    Schimbat ulei cutie viteze

    Imi cer scuze daca am postat gresit, dar am nevoie de un raspuns, am cautat dar nu sunt lamurit, la o cutie de viteze manuala 6+1 trepte, Audi 2004, cod motor AVF, care ulei este recomandat pentru schimb in cutia de viteze si ce specificatii tehnice. Am vorbit la Sandra Iasi si desteptii de acolo mi-au spus ca in cutia aceasta intra 5 litri de ulei la 130 ron litru si 180 ron manopera. Am vorbit cu alti mecanici si au pareri diferite intre marca ulei si prorietati, adica 75 sau 80, ceva de genul acesta. Rog daca imi poate spune cineva daca a facut schimbul la acest tip de cutie ce ulei a folosi si daca este OK.
     
  17. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    75W90 Synthetic
    Pentru cutia in 5 trepte incap 2,2 litri,insa pentru cea in 6 trepte nu stiu.
     
  18. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Ulei cutie ......

    Cauta pe site-urile producatorilor de ulei !

    www.liqui-moly.de sectiunea oilguide .

    Mecanicii din RO la capitolul asta sunt..... :)
     
  19. ddaann 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a4, 1.9 tdi 131 cp avf, 2004
    multumesc

    Multumesc pentru informatii, dar tot nu sunt lamurit, pe site nu am gasit nimic referitor la cutiile de audi, oricum mutumesc. Astept in continuare pareri .
     
  20. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Ulei cutie ......

    Ce anume nu ai gasit pentru cutiile de audi ?
    Inseamna ca nu ai cautat unde trebuie.
    Selectezi imaginea drapelului UK, apare to oil guide, selectezi imaginea 1 si de acolo te uiti in talon ....
    Ai toate normele de uleiuri, agreat de VAG (VW-Audi), si pe care le gasesti la toti producatorii de uleiuri auto. :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta