1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Upgrade la Facelift - A4 B8 Avant 2013 Lavagrau

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de flavius89, 26 Aug 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Felicitari! Masina arata super bine. Sa te bucuri de ea fara niciun incident!
     
  2. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @dvr - mulțam fain pentru gândul cel mai important. Asa sa fie, pentru toți!

    @Cosmin ZKG - mulțumesc! M-am gândit și cu privire la un spate de rs4, dar acolo necesita alte costuri, momentan doresc sa ma încadrez într-o tematică tipică unui s4

    Evacuarea am făcut-o la un prieten din oraș ce se ocupa și cu asa ceva în timpul liber. Toate costurile ei s-au învârtit pe la 500 euro.
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    N-ai mai detaliat cu scaunele :) ai pe cineva prin zona ? In Iasi il stiu pe Liviu, dar in rest prin Moldova n-am auzit pe nimeni mai dibaci.

    Arata foarte bine spatele si in acest moment, dar parca spatele masinii lui Mihai ( rotitza ) arata mai bine cu respectivele tips-uri :) nu ca ar fi vreun concurs pe tema asta.
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Aceeași problema am avut-o și eu legat de spate
    Consider ca dacă nu faci un lucru cap coada mai bine nu te apuci
    Pachetul lui este s-line - identic cu S4
    Ce are @rotitza este RS4 și nu ii vad rostul doar unui spate...
    Cosmin tu ești invers, ai pus fata se S3, ai merge pe spatele de RS3? :)
    Nu cred
    Colegul nostru Flavius a făcut o treaba f bună cu masina (încă aștept before & after pics) haideti sa nu mai fim cârcotași și sa ne bucurăm împreună cu toți cei care depun un efort pentru a face ceva custom cu fierul lui. ;)
    Km fără probleme și Keep the good mods coming

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
    stefan550 și MarianMaxx apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Da asa e, trebuie sa fie pachet complet sa dea bine @Cata_ADC, doar ca estetic ar fi dat mai bine cu cele de RS :) e un detaliu pe care numai cunoscatorii il observa.
     
  6. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Ceva special pentru voi, o mini prezentare după o spălare corespunzătoare la care voi revenii cu detalii

     
    anarchy, VladOpait, MRR și alți 5 apreciază asta.
  7. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Superba masina, mai ales culoarea.
     
    flavius89 apreciază asta.
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Se cere: 1 bucata interior. 1 bucata amp. B&O (scapa de subwoofer-ul si statia AM) + 1 (mai multe bucati) grila B&O :)
    Mie personal nu imi place acele briz briz-uri iluminate de la interior. Dar, aici totul tine de gust.
    Sa o stapanesti sanatos!
     
    Cata_ADC și flavius89 apreciază asta.
  9. ovidiu.crc

    ovidiu.crc 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi 170cp CAHA
    Esti multumit de jante? Sunt threeface nu?
     
  10. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @ovidiu.crc - Foarte multumit, sunt la al doilea set identic de jante cu acest model, rezistente. Pana-n prezent se prezinta foarte bine. M-au intrebat cativa colegi in privat de unde se pot procura, din nefericire magazinul de unde le-am luat nu le mai comercializeaza.

    @mabalaru - O daa! Doamne ajuta ! Amin ! Asa-mi doresc si eu, incet, incet , vor ajunge si ele , sunt pe bucket list. Multumesc de gand ! Firele acelea luminoasa mi-au placut inca de pe vechiul B8, dau un plus de viata, ambianta. Recomand doar rosu, cele pe alb au probleme estetice.

    @Hilfiger - Multumesc frumos, corect, genul de culoare la care nu te plictisesti sa o privesti.

    M-a intrebat colegul Cosmin cu care am discutat in prealabil si pe fb despre tapiterie.
    El mi-a descoperit : https://www.facebook.com/Tapiterii-Auto-745878362098302/
    Eu ii stiam pe acestia: https://www.facebook.com/Tapiterie-...e-pieletel0722826152-115750865293309/?fref=ts

    Voi trageti concluziile :D
     
  11. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Ai el wire, e super. Si eu am cumparate, dar nu am apucat sa le pun. Eu le pun sub trim, nu o sa fie asa evidente.
     
  12. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @Hilfiger - M-am gandit si eu la trim-uri dar sunt foarte lipite de portiere si culiseaza cand se clipseaza de capitonajul poriterei, n-am idee daca se paote creea spatiu.

    Intre timp, am gasit si fotografiile de cand cumparasem masina. Asadar, asa ar fi un Before:
     
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Diferente majore :icon_thumright: felicitari !

    Pana la urma care i-a fost povestea ? :) te-ai despartit pana la urma de fosta masina ?
     
    Alex_WeS apreciază asta.
  14. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Multumesc din nou Cosmine de apreciere, da, la inceput era ca oricare alt B8 Facelift... booring, iar cat despre fosta, a fost data unui amic.

    Intre timp, jucaria a avut parte de o baie. Pasii mei:
    - umezire totala
    - curatare roti cu Sonax Full Efect - lasat cateva minute sa actioneze dupa care am spalat jantele cu Sampon Wolf WS2N Nano
    - prespalare masina cu acelasi Sampon Wolf WS2N Nano din lancea de pe compresor , lasat 5 minunte cat sa inmoaie mizeria (mai mult praf, caci masina nu prea era foarte murdara) + clatire
    - pregatire in galetusa punctul forte Sampon Koch Chemie Nano (de-a dreptul genial si vi-l recomand) - spalat manual masina cu manusa de microfibre + clatire
    - stergere cu prosop de microfibre
    - protectie: Wolf's Chemicals Nano Quick Detailer - ofera un efect de sticla + contrast foarte bun.

    Rezultatul:
     
    Adrian Radu, alexclipea, Dobritan sorin și alți 5 apreciază asta.
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Arata foarte bine :) te-a invatat Laurentiu treaba buna ! :icon_thumright:

    Cam aceeasi reteta o am si eu, la prespalare folosesc Chemical Guys Honey Dew, prefer sa nu dau nici un jet inainte de snowfoam pentru a avea o priza mai buna, peste apa snowfoam-ul are tendinta sa nu mai aiba acelasi efect de a inmuia mizeria, fiind deja imprastiata / umezita de jetul initial de apa, am observat ca si alti detaileri de afara recomanda acest lucru ( doar in cazuri extreme cu noroi de 2 degete, dar nu e cazul aici ). Koch Chemie intr-adevar e foarte bun, si eu il folosesc, sa incerci si Gyeon Bathe sau Zymol.
    Ca de obicei in final remarc culoarea superba, de fiecare data o admir cu invidie ( pozitiva ) :) :cool:
     
    flavius89 apreciază asta.
  16. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Frumoasa mașină felicitări pentru tot ce ai făcut la ea și idea este sa îți placa ție.

    Părere personala(nu critica) cred ca semnul de S4 nu e locul lui pentru ca mașină ronțăie a diesel veritabil,mie personal chiar dacă mașină este/ar fi făcută 1la1 cu un S sau RS acel semn mi se pare ca și cum ai scrie BOSS pe frumusețe de mașină.Mai bine nimic sau Sline(maxim)

    Legat de lumini arata fain în poze nu știu dacă nu se vede ca nu este de acolo cred ca dacă le făceai sa intre sub trimuri și sa se vadă doar o fanta mica de lumina era mai smecher efectul,poate poți póliza umpic trimurile pe interior sa încapă.

    Bafta cu mașina și sa dai un feedback legat de tapiter poate mai descoperim altul decât ,,POMII LĂUDAȚI" care este tot mai greu sa ajungi la ei și cu lucruri mărunte sau lucrări cu preturi realiste nu doar lucrări extravagante cu preturi pe măsură.

    Modelul de jante le găseștipe olx noi este un utilizator din Timișoaracare aduce.
     
    Ultima editare: 1 Sep 2016
    flavius89 și Cata_ADC apreciază asta.
  17. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @Cosmin ZKG - mersi de pont, de regula umezeam tot timpul și dădeam "grosul" de mizerie jos pe urma aplicam prespălarea. Acum voi încerca și varianta ta.

    @gabitza121 - despre firele luminoase, varianta pe roșu e foarte calitativa și pare a fi inserție OEM la primăveri, sub trimuri, n as zice ca e imposibil dar sunt foarte lipite de portiera+ glisare și spațiul e mic. Voi analiza.

    Cat despre tapițerie. Cei din Bacău mi au cerut pe imitație de piele total + cusături albe, inclusiv fetele uși, 500 EUR, o săptămâna lăsată la ei.

    Intre timp... A sosit ceva dulce pentru privirea mea
     
  18. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    As avea cateva nelamuriri... am gasit un schimbator de s1 si as vrea sa aflu daca pot schimba doar nuca potrivindu-l pe pielea de pe schimbatorul actual fara interventii ce sa afecteze estiticul sau?

    A doua, caut un set de scaune sport, ideal electrice, intrebarea ar fi daca le gasesc de pe modelul non-facelift, voi avea probleme la incalzirea in scaune avand in vedere ca sunt 3 trepte de incalzire pe facelift si 6 trepte de incalzire pe non-facelift?
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Felicitari pentru noua achizitie!

    1. raspunsul este: se poate atat timp cat si acela are un manson de piele;

    2. raspunsul este: vor functiona.

    Spor pe mai departe!
     
    flavius89 apreciază asta.
  20. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @rotitza - Apreciez si multumesc ! Am urmarit ultimele noutati si upgrade-uri premium investite cu pasiune in jucaria! Felicitari & Respect! De-a dreptul Genial, daca o vei vinde parerea mea e ca vei lua un pret foarte bun ca intre pasionati.

    Super ! Merci inca o data de informatiile de profesor. Schimbatorul comandat, mai ramane sa scormonesc dupa setul de scaune. :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta