1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa / Portiera fata sau spate blocata la A4 B6 - cum se deblocheaza

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de allexutz, 8 Mai 2008.

  1. allexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI 131 CP 2003
    Acum 2 zile cand am vrut sa deschid usa dreapta fata am observat cu stupoare ca e blocata. partea proasta e ca nici din interior nu se poate deschide.
    de pe partea dreapta fata nu imi functioneaza nici geamul electric si nici oglinda. probabil e vreun fir rupt sau calculatorul de usa.
    problema este: cum fac sa deschid usa ? am fost la un service am dat reset cu vag-com si nimic.
    dati-mi o idee cum deschid usa ca sa nu fiu nevoit sa tai fata de usa (cu usa incuiata fata nu se poate demonta). astept ajutor. meci mult.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  2. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    si eu am patit la fel dar la prima ploaie mai puternica s-a deblocat singura; probabil din cauza prafului ceva nu functioneaza cum trebuie.:think::aggressive:
     
  3. allexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI 131 CP 2003
    la ce masina ai patit la fel ? tot la a4 ? zi-mi o chestie a fost la fel ca la mine nu mergea nici geamul su nici oglinda de pe partea respectiva ? ms.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  4. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    ai verificat sigurantele? (slabe sanse sa fie de la asta, da' cine stie...) O scanare pe modulul de confort ai facut? ceva erori?
     
  5. allexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI 131 CP 2003
    da man.am verificat sigurante,am facut scanare si eroare fireste ca imi da.imi spune ca usa nu comunica cu calculatorul.stiu in principiu ce e defect problema mea e cum deschid usa fara sa sparg fata de usa.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  6. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    la reprezentanta ai intrebat ce se poate face? poate exista o metoda oficiala...
     
  7. allexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI 131 CP 2003
    pai tocmai la ei am intrebat.si mi-au zis ca e calculatorul de usa.si ca se poate desface numai daca sparg fata de usa.e singura modalitate,au zis ei.ma gandeam poate gasesc o minte luminata pe aici sau pe cineva care a patit ca mine ca am inteles de la cei de la porshe ca e o problema frecventa.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  8. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    O singura metoda-mi vine-n minte si anume scoaterea aripii dreapta fata si dup-aia desfacerea balamalelor usii... nu bag mana-n foc ca merge dar momentan e singura idee... :)
     
  9. allexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI 131 CP 2003
    m-am gandit de azi la asta.am desfacut apratoarea de la roata,nu aripa si am incercat asa.dar nu a mers.cu aripa nu am incercat dar e o idee.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  10. wr00m 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 2.5tdi 2003
    Salut!!

    super naspa am patit-o si eu azi la audi a6 2003, usa de la sofer, numai ca mie imi merge geamul si oglinda singura problema e ca nu se deschide usa nici din interior nici din exterior.. mai rau ca la dacie :))... ai reusit sa o deschizi pana la urma?
     
  11. viodiesel 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A4 2.5 TDI,150CP,AKN,'99
    Allex, ai reusit ceva? Am o idee.
     
  12. allexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI 131 CP 2003
    wr00m da, am reusit sa deschid.am facut o mica gaura in portiera chiar sub buzunar,am taiat fire si am dat impuls.s-a deschis si merge fara prob.o sa pun in locul ala o lampa de buzunar, oricum nu se vede.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  13. floryn_boss2008

    floryn_boss2008 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1,9 tdi AVB,101 cp 2003
    allexutz da-mi si mie niste poze cu locul exact unde ai dat gaura si ce fire ai taiat si cum ai dat impuls? ca si io am aceeasi problema dar la mine sa intamplat dupa ce am schimbat swich-ul deoarece ma stresa imi arata in bord usa deschisa mereu si era problema si cu illuminarea interior automat, dar la montare ceva nu am facut bine. Geamul si oglinda merg dar actionate de la sofer si butonul acela de deschidere de pe usa nu merge ?

    viodiesel salut, crezi ca ma poti ajuta cu ideea ta sa deschi si eu portiera dreapta ?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
  14. shaghy 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    ajutor...mi s-a blocat usa fata dreapta !

    Salut.Azi dimineata am fost la spalatorie cu doamna masina, si vine baiatu de o spala si imi spune ca nu se deschide usa dreapta fata.Mirat ii spun ca nu se poate si ma indrept sa verific. Surpriza!! avea dreptate...
    Imi poate cineva sa imi spuna ce sa intamplat??? Cum fac sa o deschid, pt ca eu miam batut capul dar am ajuns la concluzia ca singura solutie e ranga lu Becali.Tin sa mentionez ca nici geamul si nici oglinda nu mai functioneaza.
    Aseara totul era in regula, dimineata nu mai era...Masina e A4 1.9 TDI 101cp an 2002
    Multumesc anticipat pt raspunsuri
     
  15. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    asta am patit si eu... eu am rupt panou de la usa din dreapta...i-am dat 2 surubelnite la calculatoru de usa si merge si pana acum,dar m-am ales cu panou tait cu flexu...am luat altu de la dezmembrari si a costat 110 ron...eu asa am rezolvat problema asta dupa zile de chin
     
  16. Dakar 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    Bogati
    Masina:
    Dacia 1310, motor 1.4 injectie, 2001
    Un vecin a patit la fel si avea la oglinda un fir scos si a fost la multe service-uri si reprezentanta si nu iau facut nimic fara sai sparga usa si pana la urma ia deschis cineva usa (de la soft parca) si apoi a demontat panou ala si a facut-o.
     
  17. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Buna seara am o problema putin mai grava care cred ca isi are locul tot aici. La masina mea (a4 b6) nu se mai deschide usa din exterior dreapta spate si este si activat modul blocare copii deci nici de pe interior nu se mai deschide. Problema este la exterior. Cum pot desface fetele de usi din spate ?

    Cand am cumparat masina usa din dreapta spate nu se deschidea de pe dinafara iar dupa ceva timp a aparut si blocajul pentru copii care nu-mi mai da voie sa deschid usa deloc,ma poate ajuta cineva cu un sfat sa deschid usa sau sa dau fetele de usa jos ?
     
  18. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    Si nu-i mai simplu sa remediezi problema cu blocajul pentru siguranta copii si dupa sa deschizi usa din interior fara probleme, dai jos fata de usa si rezolvi si problema cu deschiderea din exterior (probabil acea "sarma" care vine la broasca nu mai este "agatata" efectiv de maner)
     
  19. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Pai da dar nu am cum sa ajung la blocajul pentru copii pentru ca usa nu se mai deschide deloc(sau cel putin nu stiu eu cum se ajunge acolo,daca stii tu te rog frumos sa postezi, mi-ai fi de mare ajutor.)
     
  20. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Gata sa rezolvat, am tras de fata de usa de sus si am bagat mana pana am prins tija si am reusit sa o deschid.
     
    Crasta cosmin apreciază asta.

Distribuie pagina asta