1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa Torpedou blocata / balamale torpedou rupte - diverse probleme - deblocare - reparatie - etc.

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de dannypapuc, 7 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. gilm

    gilm 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI V6
    Reparat... si sper sa tina!

    Urmand ceva sfaturi dupa aici am dat usa jos...
    fara incalzire, doar am apucat cu clestele si am batut putin in el si eu iesit
    cel dn dreapta imediat ca era zona buna de lucru, la cel din stanga mai mult tehnica de dentist!!!
    Dupa ce lam scos am lipit bucata rupta la loc cu loctite (il lauda lumea ca e cel mai bun)...
    incercasem initial lipitura fara nimic altceva si a cedat!
    deci am lipit cu loctite lam lasat 5 min se intarise bine dupa care am dat gaura cu bormasina si am bagat holsurub!
    Deoarece am observat ca la baza unde se rupsese este gol iar acest gol se continua si in usa, am folosit un holsurub de 4cm cu diametru de 2 mm si prinde perfect in fagurele de acolo!
    Am montat usa, am uns pistonu cu putin ulei de motor... iar acum coboara enervant de repede, aproape la fel ca in cadere libera... sper sa isi revina in timp si sa se regleze viteza de cadere!
    Sper sa tina cat mai mult, la urmatoarea abatere ma risc de 6milioane:p
     
  2. FrumoasaLOV

    FrumoasaLOV 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI 2006
    o rugaminte

    Buna ziua.te rog frumos daca poti sa imi zici si mie de unde as putea sa cumpat o clapeta cu tot cu butuc pt Audi a4 2.5 neagru cu argintiu.Stau in bucuresti dar nu stiu pe cine sa intre.Iti multumesc anticipat


    QUOTE=dorud;49794]eu am dat 110 ron fara butuc - pe comanda (la culoarea interiorului) livrat in 5 zile lucratoare. As pune numele firmei dar cred ca este considerat reclama. Oricum sunt sigur ca gasesti si in bucuresti la pretul asta si la culoarea dorita[/QUOTE]
     
  3. NICU ZISU

    NICU ZISU 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 1.9TDI 147CP/A6 c6 2.0TDI
    Butuc pentru torpedou

    si-a schimbat Sini de curand clapeta respectiva, luata de la reprezentanta cred. da-i un mesaj privat si te ajuta sigur.

    Problema este ca la tine clapeta pentru deschidere nu vine din fabrica cu tot cu butuc(nu se poate incuia torpedoul) parca. intreaba si vezi. Daca se poate comanda cu butuc trebuie sa mergi cu talonul si cartea masinii pentru comanda, sa iti faca butucul pe cheia masinii.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se comanda dupa seria de sasiu si vine la culoarea interiorului si cu gaura pentru butuc(nu vine cu butuc si nici nu cred ca se poate comanda special pentru o anumita cheie).se scoate butucul din incuietoarea veche si se pune pe cea noua(foarte simplu).pe mine m-a costat 140 ron acum aproape un an de la wolksparts.
     
  5. julyan07

    julyan07 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 b7 2005
    am si eu minunata neplacere de a confirma ca am reusit in seara asta ,banuiesc ca din neatentie , sa rup balamaua din dreapta de la torpedou direct din usita. m-am grabit si am tras mai tare, am avut oarecum un soc.am citit eu cate cv ,dar 500 ron in nici un caz nu o sa dau pe el.se poate lipi cu ceva mai "puternic"?
     
  6. FrumoasaLOV

    FrumoasaLOV 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI 2006
    sa n-o lipesti ca nu iti tine,comanda-ti una noua ca nu e chiar asa de scumpa cum zici unii...

    julyan07 Buna,daca esti din Bucuresti,cauta-i pe baietii de la Coastadeest,ii gasesti si pe net.Sunt foarte seriosi si de treaba.Au preturi super bune,totul se face la comanda.Eu mi-am cumparat balamaua cum ii zici tu (deschizatoarea de la torbedou care este incorporata in butuc) de la ei si am dat pe ea 137 RON,cu tot cu TVA si mi-a venit exact identic cu cea din'nainte.
    Nu are rost sa il lipesti pt ca asa am facut si eu inainte sa imi comand una noua si am facut cea mai mare prostie pt ca am lipit-o,m-am dus la un service,am mai dat bani si acolo; sa imi dea torpedoul jos etc si binenteles ca nu a tinut decat 2-3 deschideri...asa ca cel mai bine iti cumperi una noua.
    Succes;)
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  7. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    FrumoasaLOV stimabile, nu confunda: balamaua e una, clapeta de deschidere e alta. daca lipesti balamaua asa cum am lipit-o eu si cum am lipit-o la un amic, iti garantez ca nu se mai rupe, o sa rupi usa si balamaua nu se rupe.
    intradevar, clapeta de deschidere e 150-170 de lei, dar balama separata nu exista, e turnata in usa, si usa costa cam 500-600 Ron in functie de unde o iei.
    doar atat am avut de spus...
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  8. valimiu

    valimiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Brănești
    Masina:
    Audi A4 2.4 2003
    Salutare natiune..aceeasi problema cu pistonasul..ma rog si balamaua e crapata dar deoc nu s-a rupt(urmeaza sa..)..am reusit sa il desfac , rupand una din urechile de prindere..apoi am reusit sa il "pierd'//parca eram in zona cepusculara..efectiv a disparut..ma rog l-am recuperat cu chiu cu vai..l-am desfacut..m-am uitat frumos la el, l-am pus la loc sa vad cum merge..si merge ..de zici ca nu e ..adica nu l-am uns nimic si acum nu mai tine de nici un fel..prob k cilindrul ala cu pistonul aveau un fel de vid ceva in el..din moment ce l-am desfacut..nema vid!.Asa k e la locul lui,,,si maine comandam altul nou,,pt 80 RON..nu merita complicatii cu vaselina de extraterestri si alte smirgheluieli..ata ete..cum face neamtul nu reusesti sa repari! Cam asta e pe scurt tentativa mea de DIY!!(do it yourself..in caz ca..:think:)
     
  9. abureala31

    abureala31 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi A4, 1.9 TDI, 2004
    cum naiba se dezlipeste capacul exterior de pe usa de torpedou propriu zisa..???:shrug:
     
    Ultima editare: 15 Mai 2010
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Referitor la usa torpedou care nu se deschide. Manerul are un piciorus ce actioneaza 2 parghii. Acel piciorus s-a rupt.Pentru a desface torpedoul trebuie sa dai jos capacul din dreapta bordului(similar panoului de sigurante) si acolo gasesti capatul uneia dintre parghii.Il apesi cu o surubelnita si se deschide usa.Apoi pentru a scoate manerul din usa ai nevoie de un Trox mic(nu mai stiu exact dimensiunea),in forma de "L".pe laterala stanga(spre sofer) a usii ai o gaura in care se vede un surub.desfac surubul si apoi tragi de maner si iese.daca mai gasesti piciorusul poti incerca sa il lipesti.Daca nu,cumperi alt maner(150-200 ron).
     
  11. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Si eu am avut rupt acel piciorus l-am inlocuit ,treaba de 15 minute si totul functioneaza perfect .:arco:

    Mentionez ca anterior, inainte de al schimba, am incercat sa-l lipesc, a tinut ceva timp dar pana la urma s-a rupt si am fost nevoit sa-l cumpar nou costa circa 22 Euro + TVA la reprezentanta audi.

    Manerul este fara fara Yala (butucul ptr cheie) care banuiesc ca functioneaza la toti si se poate demonta si remonta pe noua clapeta. Succes.
     
  12. efty22

    efty22 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2010
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a4,1.9 tdi, multitronic, 2004, absolut tot pe ea...
    al meu e deja rupt

    ...asa l.am luat fratilor, deci nu ma injur pe mine ci pe ala dinainte.. sta tot timpu inchis ca s.a tras ca un apucat de el si s.a rupt clapeta aceea in spate de care tragi...m.am tot interesat cam cat costa mecanismu acela..sa vad cum fac..pana atunci sta tot ca si pana acum- inchis...
    oricum buna treaba cu topicul, credeam ca decat eu am problema asta
     
  13. Russen 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI, 2002
    mecanismul nu stiu daca se poate cumpara separat, o usa de torpedou noua e in jur de 300RON dar fara clapeta aceea, aia e 150RON.
     
  14. marcel_dany75

    marcel_dany75 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A.4 ,1,9 TDI(131 CP) an 2003
    Bună seara prieteni,
    Am urmărit şi eu o perioadă problemele apărute cu uşa de torpedou, pentru că am păţit şi eu (balama ruptă).
    Am încercat tot felul de soluţii de lipit până întro zi în care un prieten bun (vopsitor) îmi spune că are o soluţie de lipit plasticul, şi iată-mă că am rezolvat problema. Am lipit acea balama şi cam de 2 luni, nu s-a întâmplat nimic rău, sper să ţină în continuare.
    Nu ştiu cum îi spune acelei soluţii dar ştiu că e ceva "profesional".
    Baftă tuturor, sper să vă pot da mai multe detalii.
     
    Ultima editare: 27 Iul 2010
  15. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Eu am lipit iarna trecuta cu Loctite si tine fara probleme. Ruptura a fost fix la marginea usii si nu credeam ca o sa tina dar m-a surprins acel super-glue. Este de departe cel mai rezistent.
     
  16. Chiti

    Chiti 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    1.9 tdi 2005
    Ai dat balamaua rupta jos sau ai lipit direct in masina ?
     
  17. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Am lipit balamaua de usa cu putin Loctite si a iesit super. Nu se vede si e foarte rezistent. Nu am menajat usa deloc pentru ca am avut de gand sa cumpar una noua in cazul in care se rupe iar.

    Eu sper sa tina. Am folosit la o grila poxipol si nu rezista , stratul fiind prea gros , ceda. Cu loctite , de vreo 2 ani grila a ramas lipita. Ideea e sa pui un strat cat mai subtire care sa faca lipitura intre parti si de abia dupa aceea sa umpli golurile ramase pentru un plus de rezistenta.
     
  18. Chiti

    Chiti 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    1.9 tdi 2005
    Am sa incerc, nu ma costa nimic , daca nu am sa l dau jos si am sa-l repar cumva ! :D Daca vrei ceva cu adevarat poti :P !
     
  19. marcel_dany75

    marcel_dany75 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A.4 ,1,9 TDI(131 CP) an 2003
    Salutare prieteni
    Am intrebat de acea solutie de lipit si ii spune "innotec", dar mi-a zis ca a auzit ca si loctite e bun si el ar vrea sa incerce. In plus loctite e mai ieftin putin si la fel de bun.
    Innotec / undeva la 750 ron un tub.
    Toate cele bune si drum bun
     
  20. Chiti

    Chiti 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    1.9 tdi 2005
    Multumesc
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta