1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere la A4 B7 - diverse probleme (usi lasate, inchidere dificila, etc. ..)

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de doru.griga, 11 Noi 2013.

  1. doru.griga

    doru.griga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2012
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4 8E B7, BPW 2.0 TDI 103 KW, 2007
    Am o problema cu usa dreapta fata, se inchide si se deschide ingrozitor de greu, zici ca ar avea 100 de kg. Nu e problema la yala sau ceva, pur si simplu miscarea de deschidere si de inchidere e groaznic de greoaie. Ma intreb si eu trebuie sa pun ceva ulei sau vaselina pe undeva sau care ar putea fi cauza ?
    Acu 4 luni usa nu avea nimic si acum realizez si eu ca miscarea de inchidere/deschidere e groaznic de greoaie de parca ceva ar tine-o pe loc.

    Sper sa nu supar multa lume cu intrebarea mea si sper ca macar cineva s-a confruntat cu o problema asemenatoare.
    Merci in avans.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Noi 2013
  2. doru.griga

    doru.griga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2012
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4 8E B7, BPW 2.0 TDI 103 KW, 2007
    ...chiar nimeni nu s-a confruntat cu o astfel de problema pana acum? :D
     
  3. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    Salut,

    Ai incercat sa ungi balamalele cu spray degripant?
     
  4. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Adica ceva de genul W40? Realizezi ca o data ce dai cu spray dinasta o sa se duca si vaselina ce a mai ramas pe acolo.
     
  5. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    Da stiu dar porti sa iei si un spray lubrifiant. Eu asa am facut cand imi scartaia usa ..
     
  6. doru.griga

    doru.griga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2012
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4 8E B7, BPW 2.0 TDI 103 KW, 2007
    M-am gandit si eu zilele astea sa incerc cu W40...si ulterior e suficient spray-ul lubrifiant...sau trebuie ceva mai consistent care sa asigure glisarea normala a balamalei?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    WD-40 este cea mai mare porcarie inventata. Nu ai ce cauta pe la balamale cu un degripant de 2 lei. La balamale se foloseste vaselina lichida sau ceara lichida. Cumpara ambele produse de la Wurth, Berner, Loctite, etc. Ca sa cureti metalul de mizeriile adunate pe la balamale folosesti spray de curatat frane de la producatori mentionati anterior. Bafta
     
  8. eci 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2011
    Locație:
    lugoj
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI motor cod BPW 2007
    Am o intrebare pentru voi: cum pot sa aliniez din nou usa din dreapta fata pentru ca cineva a deschis-o prea tare si acum imi agata in inchizatoarea de pe stap si e lasata in jos. Cum pot sa remediez acest lucru ?. Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Dec 2013
  9. eci 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2011
    Locație:
    lugoj
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI motor cod BPW 2007
    Nu stie nimeni sa ma ajute ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Dec 2013
  10. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Ai putea incerca la un tinichigiu.
     
  11. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Salut colegii! Dupa schimbarea modulului comfort din cauza apei intrate in masina,am aceasta problema! Cand portiera sofer este deschisa arata ca cea de la pasager este deschia si viceversa.Dispun de VCDS dar cum as putea corecta problema? Nu stiu unde sa intru si ce sa fac. Aveti vreo idee? Nu am gasit nimic referitor la aceasta problema pe aici. Atasez si un link video cu problema. Multumesc anticipat.
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Bolt fixare maner interior deschidere usa

    Un prieten a avut o problema cu manerul interior al usii stanga fata, ii statea putin inspre interiorul masinii (nu in pozitia normala, la nivelul plasticului de jur imprejur). Usa se deschidea bine, insa il deranja acest aspect. I-am spus ca trebuie demontata tapiteria si vazut ce-i defect pe acolo, probabil cablul de actionare.

    Recent si-a inlocuit scaunele si bancheta si a dorit sa inlocuiasca si tapiteriile de usi. In momentul demontarii tapiteriei fata stanga, a cazut un arculet mic de undeva.
    Arcul e bun, nu e rupt insa s-a rupt piciorul de fixare al boltului actionat de cablu.

    Boltul se impinge in jos si iese destul de usor. Se inlocuieste cu un altul de pe o alta tapiterie. Are o singura pozitie in care poate fi introdus in manerul interior pentru deschidere, nu ai cum sa-l bagi altfel. Se monteaza arcul in capatul boltului si se fixeaza in locasul lui. Se monteaza totul inapoi, se verifica daca sta acolo si functioneaza corespunzator.

    Probabil va intrebati de ce nu am montat direct manerul impreuna cu suportul de plastic de care e fixat. Ei bine, manerele lui aveau iluminare iar cele de pe tapiteriile "noi", nu erau dotate cu asa ceva.

    Aceasi problema poate sa apara si la B7, manerele fiind identice. Spun asta deoarece el are B6 iar tapiteriile provin de pe B7.

    Poze gasiti aici (in topicul usilor de B6): https://www.clubaudi.ro/threads/usa...6-cum-se-deblocheaza.22852/page-4#post-851984

    In ultima poza e boltul cu ghidajul de arc rupt.
     

Distribuie pagina asta