1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere - Yala usa si /sau Butuc la Audi A4 B8 - usi lasate, inchidere dificila, etc. ..

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de micko, 29 Noi 2015.

  1. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Salut
    Am vazut ce a postat @Stiuj norel si pot spune ca yala mea are motorasele si switch-urile incorporate in plastic. Efectiv nu poti ajunge la ele. Asta e motivul pentru care am cumparat 3 bucati noi noute.
    Cred ca depinde de fabricant solutia constructiva.
    Cum am mai postat aici ,3 dintre usi au probleme...in sensul in care doar switch-ul care detecteaza usa deschisa nu functioneaza. Pot inchide masina cu toate cele 3 usi deschise.
    Inca nu le-am montat pe cele noi...astept sa se mai incalzeasca afara prin nordul Europei.

    O sa atasez cea cu tipul de yala care a fost pe masina daca asta ajuta. Cred ca din cauza ca la unele yale nu poti ajunge la switch-uri si motorase ,unii din service iti recomanda sa schimbi yala cu totul, sau poate ca demontarea, curatirea , la cele care se poate, nu garanteaza o funcionare de durata.
     
  2. NicolaeAudiA4 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4, 2.0 CAGB,2009
    Salut. De ceva timp la masina mea cand incui masina nu se mai deschide din exterior masina. Cand o deschid dupa dinauntru masina, se deschide si nu mai are treaba pana o incui iar. Poate sa fie broasca? Pe tester imi da vreo 11 erori...Ca nu citeste cheia, etc, dar nici vorba de asa ceva.
     
  3. AudiA4B8 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant quattro, CAGA 143CP,2012
    Chederul de la usa dreapta cel lipit mi s-a dezlipit pe o portiune de 30 cm in partea de jos a usii.
    Intrebari:
    1.Aceste chedere vin cu banda adeziva pe ele cand se monteaza din fabrica?
    2.Cu ce sa-l lipesc?
    Multumesc
     
  4. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    1. Da. Aceste chedere sunt autoadezive.
    2. Teoretic, trebuie inlocuit chederul, dar poate reusesti sa-l lipesti cu un adeziv lichid, dupa ce cureti bine atat zona de pe chesonul usii cat si chederul, pe zona dezlipita.
     
  5. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Salut. Poate sa imi spuna si mie cineva ce semnifica acest "lacat" si ce actioneaza?

    Se gaseste la fiecare usa.
     
  6. sorinaciu

    sorinaciu Bronze Member

    Înscris:
    25 Aug 2012
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Ex Audi A4 B8
    Au rolul de a bloca ușile pentru a nu fi deschise,din interior, de copii.
     
  7. Ghidovan Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2018
    Locație:
    Santana de Mures
    Masina:
    A4 B8,2000cmc,2008
    Salutare,
    La masina mea din profil din cheie se deschide doar stanga spate si din interior nici nu se deschid nici nu se blocheaza toate de la buton. In plus inchiderea centralizata functioneaza aleatoriu cand usa stanga spate cand toate, sa fie stricate yale-le la 3 usi sau o fi altceva, poate modulul de confort ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te-ai inscris astazi pe forum si ai inceput cu intrebarile ? Ai citit asa un pic din acest forum ca sa vezi ce trebuie sa faci si cum sa procedezi ?

    Se face diagnoza, se desfac yale-le se curata motorasele se curata yale-le dar de cele mai multe ori se schimba direct cu unele noi si originale.Ai solutia chiar in acest topic unde nu ai citit nimic, din pacate.

    Ca si membru nou inscris ai obligati sa citesti forumul fara sa intrebi si sa scrii nimic.
     
  9. Ghidovan Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2018
    Locație:
    Santana de Mures
    Masina:
    A4 B8,2000cmc,2008
    Imi cer scuze,deci mai ok ar fisa le schimb direct cu unele originale yalele ? Mi se pare ciudat ca o usa merge si 3 nu.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa diagnoza ca sa stii exact adica sa mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Dupa aia, vezi exact ce ai de facut.
     
  11. Ghidovan Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2018
    Locație:
    Santana de Mures
    Masina:
    A4 B8,2000cmc,2008
    Mersi mult de raspuns si scuze inca o data,o seara faina.
     
  12. crpetru 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2018
    Locație:
    Resita
    Masina:
    A4,1.8 TFSI,2010
    Salut,
    Usa se deschide de la manierul de pe usa din interior sau de la butonul de deblocare de pe usa soferului (deci din interior).
    Dar nu se deschide din telecomanda sau folosind cheia mecanica in broasca soferului (deci din exterior).
    Dupa ce deschid usa din interior (indiferent de metoda: tragand de manierul de pe usa sau folosind butonul de deblocare de pe usa soferului) usa se deschide de la manierul din exterior in mod normal si ori de cate ori incerc si functioneaza perfect, asta pana la o noua inchidere din telecomanda sau cu cheia mecanica.
    Din cate inteleg eu, partea mecanica functioneaza normal. Din moment ce usa se deschide de la butonul de deblocare de pe usa soferului inseamna ca merge si motorasul de deschidere. Deci nu cred ca este vorba despre periile motoraselor. Ma gandesc, ca din exterior nu primeste comanda de deschidere.
    Pare ca masina are doua circuite de comanda independente, unul pentru deschiderea din exterior si unul pentru deschiderea din interior.
    Se pare ca la mine este o problema cu circuitul de descuiere din exteriorul masinii.
    Stie cineva unde este vreo mufa de conectare, alta in afara de cea din usa (ma gandesc ca este vreo problema de conectare).
    Mai am o mentiune, nu stiu daca are vreo legatura sau este pura coincidenta.
    Problema mea a aparut la putin timp dupa ce am pierdut un dop de obturare a unuia din orificiile de pe lateralul usii (cand am sters masina, dupa spalare, presupun ca am atins mai agresiv cu carpa si am scos acel dop).
    Poate ca dupa ce am scos acel dop usa nu a mai fost inchisa etans si s-a format condens in usa, condens care a afectat vreun contact dintr-o mufa de conectare.
    Nu am facut inca o scanare cu o interfata de scanare.
    Deci … exista o mufa de conectare in afara usii (pe frigul asta nu as umbla la fata de usa si plasticurile de pe usa) ?

    La mine usa pasagerului din dreapta se manifesta ca si cum ar fi fost inchisa cu cheia mecanica de la butonul de inchidere de siguranta (cel de plastic de pe lateralul portierei, acoperit de un dop de cauciuc).
    Accest mod de inchidere nu mai permite deschiderea usii din exterior (usa se inchide prin aceasta metoda atunci cand sunt probleme electrice si usa nu mai poate fi inchisa electric).
    Atentie acest buton nu are nici o legatura cu butonul de protectie pentru copii care este cu totul alt buton, dar se inchide tot cu cheia mecanica.
    Astfel usa ramane asigurata pana la rezolvarea problemei electrice.
     
  13. crpetru 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2018
    Locație:
    Resita
    Masina:
    A4,1.8 TFSI,2010
    Iata ce am descoperit astazi.
    Am dezactivat din MMI, dechiderea simultana a tututor usilor.
    In acest caz la prima apasare a butonului de deschidere de pe cheie, se deschide doar usa soferului.
    Abea la a doua apasare (de fapt se mentine butonul apasat pana se aud zavoarele celorlalte usi) se deschid si restul usilor.
    Ei ... surpriza ... cu aceasta setare se deschide si usa pasagerului din telecomanda.
    Evident, dupa ce am reactivat deschiderea simultana a usilor, usa pasagerului nu s-a mai deschis din exterior.
    Are cineva idee care ar fi cauza aceste anomalii?
    Are cineva schema electrica a inchiderii centralizate?
     
    Ultima editare: 16 Noi 2018
  14. crpetru 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2018
    Locație:
    Resita
    Masina:
    A4,1.8 TFSI,2010
    Dupa demontarea zavorului din usa si dezasamblarea sa, pentru curatarea periilor si colectorului motoraselor nu este necesara decapsarea motorasului (nu este nici recomandabila).
    Pentru curatarea periilor si colectorului, conectati motorasul la o baterie de 9V si lasati-l sa mearga asa cateva minute (din cauza ca aceste motorase nu fac decat 4 ... 5 ture in functionarea normala colectorul si periile se imbacsesc repede).
    Atentie, la remontarea motoraselor in zavor nu uitati sa tensionati putin lamele de contact de pe zavor, lamele in care se conecteaza motorasul. Si acel contact poate face probleme in functionare motorasului daca este imperfect.
    Evident este binevenita si o spalare a lamelelor cu alcool izopropilic sau cu spay contact.
     
    dreiutz apreciază asta.
  15. roberttinta 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2018
    Locație:
    Rovinari
    Masina:
    audi a 4, B8, 2.0 tdi, 2009
    Salutari,
    Utila discutia voastra. Astazi am desfacut si eu yala usii soferului care nu mai facea servici din exterior dupa deblocarea usilor, insa tare greu a fost la montare caci n-am stiut sa mai aliniez la loc axele care fac legatura intre partea mecanica si cea electrica. Pana la urma le-am dat de cap. Nu stiu care a fost cauza nefunctionarii. In schimb, am curatat periile motoraselor asa cum ati facut si voi, dar si vaselina uscata din partea mecanica, ce se uscase, dand cu spray degresant. Rezultatul final: treaba ca pe roti ... functioneaza din nou.
     
  16. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Îmi poate spune cineva ce fel de yale am pe mașina?
    A4 8k 2009 serie sasiu wauzzz8k69a205432
    Știu ca s-a discutat ca exista 2 modele (difera numărul de pini)
    Aceasta diferența este data de data fabricației ? s-a trecut la o noua revizie începând cu o anumita data ?
    Întreb pentru ca as vrea sa evit demontarea/remontarea yalei doar ca să știu ce model e)
    Demontarea /curățarea motoraselor am încercat o pe o yala cumpărata de ebay cu același defect comun (nu se mai deschide portiera de mânerul exterior ) și a fost fără succes la mine (nu am reușit sa montez totul la loc... Sa pun pe poziție toate mecanismele ...
    M-ar interesa codul de la yala stânga fata (șofer)
    Ma refer la ce e în poza postata adica mecanismul care blochează /deblochează portierele.
     
  17. deluxe93 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B8, 2.0 CAHA, 2009
    Salutare! De curand am si eu aceeasi eroare pe usa soferului la un A4 B8, cand incui si descui de la butonul din interior merge, cand descui din telecomanda nu mai vrea, nici cu cheia in usa nu mai vrea sa descuie/incuie. Am fost astazi sa ma interesez de o broasca si am gasit aftermarket produsa de Polcar (la jumatate de pret fata de OE), este buna firma oare? Poate fi pusa pe masina fara alte codari? Cand am avut pe spate problema am luat OE si a fost plug & play, la asta fiind aftermarket am cateva dubii. Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
     
    Pana Ionel apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da sa cumperi doar originala asa cum repetam de ne-am plictist aici in topic si aici pe forum. Nu cumpara mizeria aia.
     
  19. roberttinta 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2018
    Locație:
    Rovinari
    Masina:
    audi a 4, B8, 2.0 tdi, 2009
    la mine a dat roade curatatul cu spray. spor tuturor.
     
  20. Mirc Vfr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Neustadt bei Coburg
    Masina:
    Audi A4 B8, An 2013, 2.0 TDI, 177 CP, Quattro, Kombi.
    Vin si eu cu o intrebare, imi merge foarte greu usa de la sofer din balamale. Am uns cu spray de vaselina dar la fel. Dati-mi un sfat va rog.
     

Distribuie pagina asta