1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere - Yala usa si /sau Butuc la Audi A4 B8 - usi lasate, inchidere dificila, etc. ..

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de micko, 29 Noi 2015.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu se poate modifica butucul.
    Comanzi alt butuc la reprezentanta dupa VIN-ul masinii.
     
  2. Lungu Remus Marian

    Lungu Remus Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2021
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI, 2008
    Ok multumesc de sfat , o sa incerc asa
     
  3. albu_claudiu31 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 , CAGA, 2010
    Salut,
    La un Audi A4 B8 Avant functia Child lock era activ la usa dreapta iar manerul din exterior nu mai functioneaza dintr-odata.
    Momentan nu stiu cum as putea sa deschid usa. Am incercat cu apasat buton deblocare usi de la sofer + tras de manerul exterior, tras de maner interior de cateva ori apoi tras de maner exterior, nimic nu functioneaza.
    Ce solutii credeti ca as mai putea incerca ?
    Mentioneaza ca manerul exterior este "moale", cablul fiind probabil sarit.
     
  4. Lungu Remus Marian

    Lungu Remus Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2021
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI, 2008
    Salut,
    Si eu am patit la fel si, am rezolvat încercand ca nebunul sa inchid si deschid masina din telecomanda intre timp trăgeam de mâner. Am facut asta pana s-a deschis. Mai problema este daca a sarit si cablul la mâner exterior. Aici nu stiu daca te pot ajuta cu vreo varianta. Din cate am inteles de la unul altul ar fi ruperea fetei de usa pe interior (daca nu gresesc).
     
  5. alx78

    alx78 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2018
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    Audi A4, berlina,motor CAGC, 2010
    Salutare,
    La masina din profil, un Audi A4 B8 an 2010, de ceva zile broasca stânga fata, atunci când se inchide are un sunet inconstant, ca şi cand ar merge greu, Uşa se inchide şi se deschide, dar acel bec roşu de la butoanele de blocat/deblocat uşile nu se aprinde. Menţionez ca motoraşele din broască au fost curaţate cam acum un an si in plus yala pe dreapta am schimbat-o cu una din dezmembrări acum 3 ani și nu am probleme. La usa din stânga am luat una noua, aftermarket și a mers vreo 4-5 luni și a trebuit sa o repar pe cea veche care a mers cam 2 ani. Am pus VCDS şi am eroarea 01482.

    WhatsApp Image 2022-05-10 at 21.08.33.jpeg WhatsApp Image 2022-05-10 at 21.08.28.jpeg
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Inlocuieste broastele cu unele noi, de preferat OE si scapi de probleme. Erorile se datoreaza tot motoraselor din broaste.
     
  7. alx78

    alx78 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2018
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    Audi A4, berlina,motor CAGC, 2010
    O sa văd cât costa una OE si o sa ma hotărăsc ce fac, dar sa fiu sigur ca e broasca si nu e altceva!
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pune motorase noi in ele si numai ai treaba dupa. Lasa si dezmembrarile si aftermarket-urile.
    Ori pui noi OE, ori inlocuiesti motorasele in ale tale.

    Cu 50-60 €uro cumperi de pe Aliexpress toate 8 motorase (2 per yala) si ai rezolvat problema la toate usile.

    Pe mine in decursul a aproape 12 luni, m-a lasat cate o usa pe rand.
    Am motorasele schimbate in 3 usi pana acum si a inceput si ultima sa faca probleme odata la 10-20 deschideri.

    12 €uro setul, nu stiu ce optiuni de livrare apar pentru Romania.
    Eu am ales mereu Aliexpress Standard Shipping si imi ajung in 12-13 zile in Italia (traseul fiind China-Belgia, Belgia-Italia).

    https://a.aliexpress.com/_mq46v3A
     
  9. florin18brk 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2022
    Locație:
    Năsăud
    Masina:
    a4 b8 2.0TDI 2009
    Pentru cei carora care le place migăleala și nu vor să dea banii pe o yala nouă tu zici ca merita schimbate motorasele. Eu mi-am schimbat yala de la șofer și după cam vreo 2 ani a inceput sa facă figuri switch-ul și din cauza lui mi se blochează singură masina, deci mai bine schimbam doar motorasele pe yala originala
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Yalele AM sunt niste mizerii.
    Am postat eu poze cu diferente intre AM si OE.
     
    florin18brk apreciază asta.
  11. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Va salut,
    Referitor la cumpărarea motoraselor din yale de pe ali pentru masia din profil un Audi A4 B8 an 2009 am și eu o nelămurire: am văzut ca vin in set doua motorase mici și doua motorase mari, cei care ați mai schimbat aceste motorașe îmi puteți spune cum se montează sau mai exact cum vin in yale ? unul mare și unul mic in fiecare yala sau cum ? și dacă se poate, ce rol au fiecare, unul deschide și unul închide sau cum ? pentru ca dacă este așa, eu doresc sa le schimb doar pe cele responsabile de deschidere.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In fiecare yala ai 2 motorase.
    Motoras mic defect - odata descuiata masina, nu se poate deschide usa decat din exterior
    Motoras mare defect - odata descuiata masina, nu se poate deschide usa decat din interior

    Nu o sa stea nimeni sa iti explice cum se inlocuiesc cand sunt 100 de tutoriale pe Youtube.
     
  13. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Mulțumesc. Nu m-am exprimat suficient de explicit, nu vreau sa știu cum se înlocuiesc exact pentru ca am văzut deja asta, întrebarea mea era: mai exact ce rol au motorasele ? si am primit răspuns exact la ceea ce ma interesa.
     

Distribuie pagina asta