1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uzura neuniforma / excesiva - anvelope - discutii diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de MICU COSMIN, 5 Apr 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Deci.. esti in parametrii si la cadere si ti se uzeaza? Ceva nu se pupa.. geometria e complexa si cam greu de explicat, mergi incarcat cu masina? Bagaje sau greutate sau doar tu? Acu' vorbesc in general, la unele masini caderea rotilor se face in functie de greutate, daca-i 'goala' (doar soferul) nu e prea ok insa daca se pune greutate, atunci rotile calca bine pe asfalt. Teoretic tu ai unghi cadere positiv.
    Ce dimensiune au jantele si ce gume ai pe ele?

    E foarte ciudat..

     
  2. DRAGOIMARIUS

    DRAGOIMARIUS 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4, 1.9 AVF, 2003, Avant Quattro
    Multumesc frumos de ajutor si lamuriri :)
    In principiu la fiecare 3 luni cam am cate ceva de facut la masina, ca imi place sa fie "Ganz" si verific de fiecare data batai si jocuri.
    Merg cu 205/45/17 vara si 205/55/16 iarna, am facut verificarea unghiurilor chiar si dupa ce am schimbat rotile de iarna/vara si erau in parametrii. La verificari de unghi merg singur cu masina goala, dar in 60% din timp cam la fel merg si apoi.
    50% din problema e f posibil sa fie faptul ca pe curbe imi place ca sta bine si merg destul de hotarat.
    Mai fac o verificare la brate, bucse, schimb suspensia si refac unghiul luna ce vine, revin cu rezultatul :)
     
  3. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Poate e din faptul ca pe 17 singura marime omologata pe aceasta platforma este 235/45 17.
    Nu cred ca marimile date de producator sunt de florile marului.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    DragoiMarius pana la urma de ce nu respecti, asa cum a mentionat si audibv, dimensiunile legale privind jantele si anvelopele pentru masina ta ?
     
  5. Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2015
    Locație:
    arad
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 11.2002
    Multumesc de raspuns.
    Sper sa fie prima varianta pt ca am zis sa verifice inainte daca nu sunt alte probleme si a zis ca e ok totul doar ca de la gropi se mai deregleaza unghiurile in timp.
    Am uitat sa intreb daca acuma cand am facut asta aveam rotile de iarna 195/65/r15 si o sa le schimb pe cele de vara 205/55/r16 este in regula?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta