1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vechitura Audi A6 C5 (4B) 2.5 TDI Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Ginga, 5 Mai 2016.

  1. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Va mulțumesc amândurora pentru complimente riskys si AdiB !! :) ;) Astăzi iam făcut o baie după aproape o luna . ;)

    Mieluşica !!!
     
    AdiB apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cu spuma pe ea arata dragut, dar la urma lustruita, cum este?:)
     
  3. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Mulțumesc îmi pare rău dar nu m,am gândit sa fac foto.
    As vrea când o sa ajung acasă, sa îi infoliez geamurile din spate până în fata, și un resoftat până la vreo 250-280 cp , ce păreri și opinii aveți despre ideile mele!? :)
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Un stage 1 ti-l duce safe mode până la 210-220 cp, atat timp cat nu umbli la motor, interne etc.
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cu folia sigur ii schimbi foarte mult aspectul, dar cu softul, cred ca ceri prea mult. Ca sa fie ceva safe, ajung 35-40 cp.:)
     
  6. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Am un verișor ca are 525d 2005 177cp și a fost cu el acasă vara trecuta și la resoftat la 270-280 din cate am înțeles a decuplat filtru de particule sau ceva de genu și egr.
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Valori SF pot sa iti bage multi, ti-l duce si in 300 cp, dar in cateva luni poti sa-ti iei adio de la motor. Acum depinde si la cine vei merge, sunt care "baga" valori din burta fara testarea pe dyno si iti zice ca ai 250 cp, sunt care adauga inconstienti pentru ca "asta e dorinta clientului" si mai sunt si oameni calculati care o fac "safe mode" si pun cat trebuie. Un stage 1 safe mode iti adauga 15-25 % maxim, deci la 180 cp stock pe care ii ai, se vor mai adauga maxim 40-45 cp
     
  8. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Și se simte oare diferența 40 -45 cp:(
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Se simte, se simte. Nu sunt caii care fac diferenta, este cuplul. In acest fel ai mai multe sanse ca masina sa nu se strice prea curand. Mai multa putere, mai putina fiabilitate. Iti ramane tie sa alegi ce vrei sa faci.
     
  10. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Mulțumesc pentru informații, nu vreau sa bag oricum prea multi bani ca după nunta mea as dori sa o vând sa îmi iau și eu ceva mai serios , de aia ziceam sa bag mai mulți cp , dar o sa țin cont de ideea ta de a nu da motorul peste cap :)
     
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Nu stiu cum tie nu iti ajung 180 cp stock alaturi de tractiunea 4x4 la si eu ma multumesc cu 105 cp :) nu avem noi autostrazile de acolo dar totusi, nu cred ca ai pista de curse acasa. Stiu ca A6-le e greu ca am si eu unul asemanator in familie, dar 200 sa zicem ar fi suficienti . Se simte diferenta si la 15-20 cp d-apoi la 40-45 cp.
     
  12. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    :laugh: Pai am mai multi prieteni de când eram mici și verișori și suntem împreună toți, eu sunt singurul cu a6 restu au 535, 530, 525 . Eu sunt bun doar la plecare pana în treapta 2 , după nici nu îi mai vad , și în zona noastră e destul de ok , plus ca nu e asa mare circulație avem destule locuri și autobenzi fara limita , si 180 cp pentru mine in germ. sunt putini . Adica eu de fiecare data sau mai bine zis in fiecare zi îi folosesc pe toti si am unde ,de asta imi doresc mai multi cp in exces!:undwech::salute:
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca tot ai de gand sa o vinzi, atunci duo la 300cp. Daca rezista, o vinzi, dar daca nu, o arunci. La cat costa reparatia, depaseste valoarea masinii. :)
     
    Ginga apreciază asta.
  14. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Tot ce ți se promite peste 220cp sunt povesti pentru copilași de creșă.

    Sa îți zic eu câteva chestii
    1 cutia ta nu o sa tina asemenea modificări de genul 300cp plus cuplu aferent
    2 doar din soft este imposibil
    3 cheltuiala sa duci mașină la asemenea nivel îți garantez ca și dacă ai banii nu o sa îți dea mana sa ii cheltui.


    Dacă duci mașină la 220cp din 180 înseamnă că ai mărit cu 22.22% puterea masinii. Ce îți garantez ca o sa se simtă diferența.
    Cam cum ai pune în BMW-URILE alea trei niște saci cu ciment de vreo 500kg în fiecare sau tai din mașină ta un sfert din greutate.
    Caii și cuplul este foarte important sa te uiți pe ce greutate ii ai.

    Dacă faci soft și din cum îți descrii stilul fa un abonament de vreo 2 turbine și încă ceva mărunțișuri de genul axe,garnituri de chiuloase și alte acareturi.

    Atenție ca după ce faci soft chiar dacă o faci de 210-220cp și dacă dai în ea tare ca la VTM se lasă cu schimbat de piese
     
    Xtremer și Ginga apreciază asta.
  15. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Mulțumesc MarianMaxx si gabitza121 pentru explicații.
     
  16. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Sa traiti bine oameni buni !! Nu ma lasat inima să o vând fiindcă am 300.000 de mii cu ea si nu am avut nici un bai cu ea .
     
    coco_catalin și mihaicristian apreciază asta.
  17. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Ce bine arata cu jantele alea de a6 4f.
    Este pacat sa dai o masina al carui pret nu se justifica.
    La cati bani primesti mai ales intr-o țară ca a noastra........
     
  18. Ginga

    Ginga 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2016
    Locație:
    freiburg im breisgau
    Masina:
    Audi a6 2.5 V6
    Urmează modificări semnificative la ea ,pana acum nu am facut prea multe ,decât jante si geamuri fumurii si vreau sa o transform in proiectul meu !

    20170919_104133.jpg
     
    stefan550, mare_hotz, Cata_ADC și alți 2 apreciază asta.
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    wow unele dintre cele jantele mele preferate
    Km fara probleme daca sunt 300k reali tine mult si bine peste
     
  20. PurAlex

    PurAlex 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant Quattro 2002 , 2.5 TDI swap cu 1.9 TDI .
    Nu iti fa vise . Pompa stock nu tine mai mult de 240 safe . Eu am A4 B6 AKE Quattro manuala si am topit ambreiajul stock cu cei 180cp in doar 6 luni

    In schimb daca iti place Quattro ( eu o tin doar pt quattro , e un “must have” ) uite-te dupa A8 4.2 TDI , IN NICIUN CAZ 4.0 TDI .
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Noi 2017
    mare_hotz apreciază asta.

Distribuie pagina asta