1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Viata unui motor - cat tine in conditii optime - discutii diverse

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de mariusrizea, 22 Sep 2008.

  1. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...in legatura cu kitul de ambreiaj se cunoaste aprox. cat tine si este oarecum exact.

    De exemplu 1.6i limita lui este intre 100-140 de mii de km,1.8i intre 240-280 de mii de km,1.9 tdi AVX&AVP intre 190-250 de mii de km,Audi 80 sare de 300 de mii de km insa poate afecta cutia daca nu se schimba la timp,1.8 tfsi trec de 100 de mii de km.
    Motorizarile mai noi 2.0 tdi nu imi este clar la unii a picat in 30-40 de mii de km altora nu, sunt relativ recent intrate pe piata ,nu stim exact,cu cat se invechesc avem mai multe informatii.
     
    Ultima editare: 13 Oct 2011
  2. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    Salut!

    Da ai studiat putin pana ti-ai dat seama exact cand iti pica ambreiajul pentru fiecare motorizare.Cred ca nici cei din repreentanta nu stiu exact la cati km iti cade ambreiajul(cred ca esti putin nehotarat totusi Aprox si exact nu sunt accelasi lucru). In plus, nu cred ca este necesar sa schimbi ambreiajul "preventiv" pentru ca nu e filtru de aer sa coste 50 de lei,mai ales daca nu ai de facut drumuri lungi.Oricum ambreiajul nu cade dintr-o data ci iti da cateva semne care te pot ajuta sa-ti dai seama ca trebuie schimbat. Numai bine!sper ca nu te-am suparat dar asta este ceea ce cred eu!!!
     
    gabi_74 apreciază asta.

Distribuie pagina asta