1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vibratii si zgomote nefiresti - greierasi in habitaclu (interiorul masinii) la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de serbanfirca, 3 Iun 2009.

  1. fainarualex2018

    fainarualex2018 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    2014 Audi A4 B8.5 S-Line, CJCB 2.0 TDI 136CP , Multitronic(NYM)
    Ai rezolvat problema?
     
  2. Costel.B

    Costel.B 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4, 2.0 TDI quattro, 8K2, CNHA
  3. Ianco

    Ianco 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B8,2.0 TDI 177cp, 2013
    Salut! Nu stiu daca e acelasi sunet, dar si la mine se aude ceva enervant.Am gresat balamalele, am uns chederele, am desfacut plasticul de la stalpul dintre usi fara nici un rezultat. Zgomotul se aude si cand merg cu usa deschisa si am senzatia ca s-ar auzii din prag. Ideea e ca acel sunet metalic apare doar cand e cald afara, si pe drum denivelat,drum rau.
     
  4. Dan Serban 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 - avant, 2.0 CJCA, 2013 facelift
    Salutare,

    Ai reusit sa identifici problema?
    De cateva zile a aparut si la mine un zgomot asemanator cumva in zona torpedoului - suna ca si cum ar fi un racord desprins care loveste in tabla. Se aude doar la plecarea de pe loc si la franare.
    Am urca masina pe elevator, totul pare ok pe sub ea. Cutia este in regula. Mentionez ca detin Audi A4 B8 2013 CJCA.
    Daca a mai patit cineva, sunt numai ochi.

    Merci,
    Dan.
     
  5. ajaccio 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 Tdi 2008
    Eu din cauza asta am vandut masina. Am luat pneuri noi de vara apoi si de iarna si masina virba la fel. Au schimbat unii ceva brate pe fata dar se pare ca problema nu s-a rezolvat 100%.
     
  6. BDquattro

    BDquattro 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 2015 8K 2 B 2.0T Quattro 220 CP S line Prestige CPMB
    Salut,
    De la un timp mi se intampla acelasi tip de zgomot, partea dreapta zona usii, dar de la viteza de 120km/h in sus. Chiar nu imi dau seama de cauza, dar in septembrie ma voi duce la un service si pana atunci caut un loc unde cineva se poate pricepe la asa ceva. Ai descoperit cauza ? Mersi.
     
  7. Victor2020

    Victor2020 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2020
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, B8,Avant 2013, CJCA,105 kw
    Salut. Ai găsit vreo rezolvare pt asta? La mine se aude ca un metal rupt care zdrăngăne când trec peste denivelări sau dau basul mai tare.
    Am desfăcut fata de ușa, iar când mișcam de tabla aia de la ușă făcea un zgomot foarte nasol.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce nu ai rezolvat tu (ma rog nu tu, daca nu te pricepi, ci un bun tinichigiu) problema cu o solutie simpla (mastic special pentru etansare si amortizare vibratie) ? Asta daca tot ai desfacut fata de usa ?

    Oricum userul @Common Joe NU a mai accesat forumul de peste 2 ani asa ca degeaba astepti raspuns din partea lui. Verifica asta inainte de a scrie mesaje si de a adresa cuiva intrebari aici pe acest forum.
     
  9. Victor2020

    Victor2020 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2020
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, B8,Avant 2013, CJCA,105 kw
    Pai nu știu unde să pun. Nu se mișcă nimic la mana pe acolo. Am crezut inițial că e de la protecția broaștei, dar nu e. Se aude ca atunci când tai o foaie de tabla cu foarfeca și te joci cu ea.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Treaba e clara. :) Mergi la un bun tinichigiu, ii spui simptoma si stie el ce are de facut.
     
  11. Victor2020

    Victor2020 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2020
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, B8,Avant 2013, CJCA,105 kw
    Corect- se schimba juma de ușa, eventual stâlpul și pragul și e rezolvată... ;) Până începe să se audă și la alea
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se fac niste etansari cu mastic pentru caroserie (exista asa ceva chiar vandut de reprezentanta) sau chit siliconic sau etc., etc. Ti-am spus mergi la cineva competent si lasa intrebarile. Bafta.
     
  13. Victor2020

    Victor2020 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2020
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, B8,Avant 2013, CJCA,105 kw
    Rezolvare:
    Se demonteaza / scoate broasca = yala de pe pozitie pentru a avea acces la o tabla deasupra ei, care are rolul de întăritură, probabil. Eu am tras de ea, mărind distanța dintre ea și corpul ușii și am pus și niște banda dublu adezivă că sa nu mai atingă in vecii vecilor.
     

Distribuie pagina asta