1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vibratii si zgomote nefiresti - greierasi in habitaclu (interiorul masinii) la Audi A5 (B9)

Discuție în 'A5 B9 (2016- prezent)' creată de an20dei, 17 Aug 2021.

  1. an20dei 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 B9 2.0 TDI, 2017
    Salut
    Am diverse zgomote in masina la un Audi A5 F5 cu sistem de sunet Bang&Olufsen. Calitatea muzicii mi se pare ok, însă zgomotele respective la o masina cu 60.000 km mi se par de tot rasul. Am fost la Porsche Pipera și mi s-a spus ca nu se mai pot rezolva pe garanție, deoarce pentru fetele de uși garanția este de doar 6 luni. Aștept sa-i treacă garanția și ma pun pe desfăcut și încercat sa remediez problema.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai, daca garantia este de 6 luni si tu deja nu te mai incadrezi, masina avand 4 ani, ce mai astepti sa treaca ?
     
  3. an20dei 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 B9 2.0 TDI, 2017
    Pai mai am din garanția generala in caz ca pică ceva neprevăzut și nasol (motor, cutie, etc). Știu ca nu și pot da seama dacă am umblat la uși sau nu, dar nu vreau sa risc. Spre exemplu, am un led de la boxa dreapta fata ars din acea banda led și aia se poate rezolva pe garanție. Pana la anul rezist sa nu mi bag unghiile :)
     
  4. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    Buna ziua,
    Am si eu niste zgomote pe care le aud la denivelari, foarte enervant, din spate de undeva. Ma gandeam la tavita de la hayon sau bancheta din spate eventual, la imbinari sa produca acele zgomote ? De la ce e posibil sa fie ? Mulțumesc.
     
  5. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Poți încerca cu bandă pânzată pe prinderile banchetei sau sa verifici pentru că e un TSB - TPI pentru partea dreapta cu privire la lonjeron, prindere, etc.
     
    ChristianB apreciază asta.
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @ChristianB pentru ca sa stim despre ce model de Audi vorbesti mentionezi intotdeauna si obligatoriu, cand scrii mesaje, despre ce model de Audi vorbesti, cod motor si an de fabricatie.
    In plus te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
    ChristianB apreciază asta.
  7. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    @bobalex18 Mulțumesc pentru sfaturi!
    @Cristi Am modificat, ai dreptate. Iti mulțumesc pentru sfat si pentru intelegere.

    Am descoperit pana la urma ce se auzea la mine mai deranjant, era un zgomot de la cotiera din spate, daca las cotiera intinsa dispare acest zgomot, daca o pun inapoi, se aude din nou.
     

Distribuie pagina asta