1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la Audi A3 8P - inlocuire volan

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de V8TDI, 19 Iun 2008.

  1. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Se da una bucata A3 Sportback, 2.0 TDI, 170 PS, an fabricatie 2007. Problema a aparut cam de o saptamana, cand a incetat sa functioneze claxonul iar de 3 zile nu mai merge nimic de pe volan (multifunctional): nu se mai pot regla nici volumul, nici selecta posturile de radio sau melodiile de pe CD/card, nici tastele de selectare a vitezelor nu mai functioneaza. Ieri m-am uitat la sigurante si toate sunt ok. Dupa ce am pus capacul de la tabloul de sigurante la loc mi-a aparut pe bord "ABS defect", "Servodirectia defecta" si ceva cu "ASR dezactivat". Dupa cateva minute s-au stins toti martorii (ABS, servo, Motorelectronik) si totul e ok dar nimic de pe volan nu functioneaza.

    Are cineva idee ce poate fi? Poate stecherul care leaga electronica de pe volan cu restul instalatiei sa se fi slabit si nu mai face contact cum trebuie? Multumesc anticipat pentru orice sfat...
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    In primul rand trebuie facuta o scanare si vazut ce erori apar.
    Greu de spus asa, nu inteleg, daca ar fi defecte doar comenzile de pe volan, de ce sau aprins martorii gen ASR, ABS si Motorelectronik. :think:
     
  3. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Am facut azi o scanare. Se pare ca modulul central (incorporat in tasta de reglat volumul) e defect. Toate comenzile (viteze, volum, claxon, posturi radio etc.) trec prin acest modul care le transmite mai departe la calculatorul de bord. Astept sa vina piesa si cand va fi schimbata voi face ceva poze. Costuri 0,00 ca e pe garantie.
     
  4. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Asteptam pozele, sooper daca e pe garantie. :)
     
  5. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Am inlocuit zilele trecute modulul respectiv. Treaba a fost relativ usoara, atasat aveti cateva poze. Cum am spus, costuri 0 ca a fost pe garantie.
     
  6. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Am gasit un volan super frumos pentru A3-ul meu, volanul este de pe un TT SLine, credeti ca se potriveste? as vrea sa mi-l iau si nu stiu daca se potriveste.

    Ce ziceti, pot folosii si airbag-ul de pe un volan cu 4 spite? pe acesta? aveti poza mai jos.

    !BQZlY2g!2k~$(KGrHgoH-DMEjlLltmFiBJ4uCKPf8w~~_1.JPG
     
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Merge.
     
  8. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    sarumanaaaaaaa :)
     
  9. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Ultima editare de un moderator: 24 Iul 2013
  10. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    il vinde nemtalaul in licitatie :) haahhaha deci merge direct.
     
  11. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    @andreas din ce am mai gasit pe forum s-ar putea sa iti mai trebuiasca si alte componente .... daca vrei sa iti mearga comenzile pe volan si alte chestii plus ca volanu de tts vezi sa nu aiba si padele de schimbat viteze ca arata aiurea sa fie nefunctionale in rest el arata foarte bine si pe mine ma bate gandu dar e scumpa investitia...
     
  12. mihnosu

    mihnosu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A3 - 2.0 TFSi, quattro, 200CP, 2005, 3 doors, black, Ambition
    Daca arata ca cel din poza nu are comenzi pe volan, poate doar padele... iar acestea sunt pozitionate in spate si pot fi scoase fara sa aiba un impact vizual.
    Operatiunea asta a facut-o Ice2K de pe vwforum, asadar daca are si air-bag GO FOR IT! - modelul este superb si sincer mi-as dori, dar parca este prea mare investitia - momentan... :)
     
  13. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    @all volanul este simplu nu are comenzi pe el si nu are clapete tiptronic + - "Schaltweipen". Nu mi-am luat comenzi pe volan deoarece mi se par ciudate. Oricum casetofonul este la 30 de cm departare si ai ditamai butoanele de mai tare mai incet :). Stai sa vedem daca'l castig pentru ca e cafteala mare pe el si e licitatie.
     
    Ultima editare: 17 Apr 2009
  14. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Stie cineva daca as putea sa inlocuiesc volanul din prima poza cu un volan ca in cea de-a doua poza? Sau neavand comenzi pe volan, trebuie unul tot fara comenzi?
    Unde as putea gasi un volan de tipul asta? E greu de demontat-montat?
    Orice informatie pe tema asta e binevenita. Multumesc.
     
  15. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    si eu vreau sa fac miscarea asta, si din cate m-am interesat poti sa-ti pui si cu comenzi, si fara , dar ca sa functioneze comenzile trebuie sa schimbi nu stiu ce la coloana volanului, ceva destul de scump.
    in rest nu ar trebui sa fie probleme, mai e chestia cu adaptarea airbagului one stage la modelele mai vechi, la cel nou cu dual stage, dar am inteles ca se rezolva si asta...deci daca faci rost de un volan nou, sigur merita :arco:
     
  16. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Eu din cate stiu nu se poate rezolva problema cu dual stage... De disparut eroarea iti dispare cu mici adaptari.. dar in caz de accident nu mai sare!
    Am citit asta de la cineva care testa airbaguri "for a living" (PetrolDave de pe audiforum.us). Cunoscatorii il stiu...
     
  17. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Da, eu citisem ca se face adaptarea si dispare problema cu airbagul din bord, dar nu stiam ca sunt sanse sa nici nu mai functioneze..:wtf:
    Dr.silviu are dreptate, pun 2 linkuri aici de citit pt cei care vor sa faca modificarea, pe mine m-a facut sa ma razgandesc, se pare ca cineva chiar a patit un accident cu un b6 cu volan de b7, la ~60km/h si airbagul nu a sarit. :no:

    http://www.tyresmoke.net/forum/audi-a4-s4-cabrio/115247-dual-stage-airbag-b7-b6.html
    http://audiforum.us/a4-b6-platform/1643-has-anyone-successfully-transplated-b7-wheel-into-b6.html

    Linkurile se datoreaza lui Dr.Silviu, daca nu ar fi zis el, probabil ca nu as fi aflat nici pana acum:happy:
     
    Ultima editare: 23 Apr 2009
  18. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Sa inteleg ca e exclus sa se poata pune un volan mai nou si tot ce se poate e un volan de aceeasi generatie dar cu comenzi? Sau nici asa nu se poate?
     
  19. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    comenzile se pot pune...
     
  20. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007

Distribuie pagina asta