1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B5 - Schimbare/Inlocuire volan

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de ovidiutm, 1 Aug 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cand ai cumparat volanul + airbag banuiesc ca airbagul era pe pozitie si nu statea mai sus.
    Ca atare, din ce spui tu, dupa montarea spirei nu se mai potriveste airbagul.
    Din pacate, numai cineva care a patit acelasi lucru poate sa iti spuna ce ai acolo. Eu unul am montat peste 10 volane de genul si nu am avut vreodata probleme. Si nu toate volanele erau de A4 insa pe toate le-am montat pe A4.

    P.S. Volanul e sport, nu de "S".
     
  2. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Eu am pus volanul asta pe același tip de mașină. Si pus pe spira mea. Vezi sa nu ai vreo portiune de tabla stramba în sus.
     
  3. Horus

    Horus 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4B7 2.0TFSI Quartz Gray Metallic(LY7G)
    L-am dat jos de doua ori si l-am comparat cu al unui prieten,nimic suspect.Am pus airbag,ul meu la el si se potrivea perfect.
    De asta sunt in ceata rau.M-am gandit ca volanul nu e ce trebuie,insa nu ar fi trebuit sa se potriveasca pe coloana mea.
    In poza este miezul.
     
  4. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Si eu m-am chinuit putin sa așez airbagul ca se așeza intr-o parte si in cealaltă parte nu mai strângea surubul dar dupa putin chin am reușit.
     
  5. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Buna ziua,
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi pentru montarea unui volan cu comenzi audio ca si cel din pozele atasate ? Si de ce as avea nevoie sa fie functional ?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai nevoie de volanul cu comenzi, releu (MSFW) pentru comenzi, niste mufe si fire pentru cablajele care vor trebui facute, conform schemei electrice.
     
    Tony_Montana și ybbb92 apreciază asta.
  7. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Releul trebuie sa aiba vreun cod compatibil cu volanul sau cu spirala?
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu are legatura, trebuie sa fie un releu pe care sa nu scrie CAN-BUS.
     
  9. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Bun, am retinut asta. Nucugheri ma poti ajuta si cu identificarea mufelor de pe spirala care de unde vin ?
    In prima poza sunt două mufe libere care nu stiu unde duc iar in cea de a doua este mufa acea mare neagră care nu stiu la ce foloseste

    20181106_163703.jpg 20181106_163719.jpg
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In prima poza ai mufa 1 in care intra o alta mufa galbena sau neagra (cred insa ca numai la modelele cu ESP, se poate la tine sa nu fie nevoie), sa ramana libera. Mufa 2 care e alimentarea modulului E221 din volanul cu comenzi, mufa 3 unde ai airbag, claxon si trebuie sa mai duci un fir (LIN BUS) de pe releu in pinul ala din dreapta firului maro, mufa 4 care este pentru incalzire volan, iar ramane libera. Astea sunt pa partea din spatele spirei.
    In partea din fata, poza 2, ai mufa 1 care e alimentarea (ce vine practic din spatele spirei de la mufa 2) si pleaca intr-o mufa din modulul electronic al volanului (E221) cu comenzi, si mufa 2 in care iti intra mufa galbena din cablajul volanului si airbagului. In aceasta din urma vei avea o pozitie libera la pinul 1, de unde practic preiei firul ce l-ai introdus in pozitia libera din mufa 3 poza 1 (LIN BUS) care merge si el in modulul de control al volanului E21.
    Spira practic are rolul de a prelua continuitatea firelor ce intra prin mufele din spate si a le duce la mufele din fata (mai pe romaneste asa).
    Iti mai atasez un pdf cu montarea volanului cu comenzi pe A6 C5, dar o sa-ti fie foarte folositor si tie.
     
  11. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Mulțumesc frumos pentru tot, o sa studiez ce mi-ai trimis si ce mi-ai explicat
     
  12. Tony_Montana

    Tony_Montana 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Salutare,
    Am si eu o intrebare se poate pune pe Audi A4 B5 din 2000 volan de Audi A4 B6 cu comenzi ?
    Din ce am citit aici pe forum am inteles ca si airbagul de la volanul de B6 este tot Single Stage ca cel de B5.
    Daca merge ce schimbari trebuiesc facute ? trebuie schimbata spirala volanului, mai trebuie un modul pentru comenzile pe volan, un releu parca. Mufele de la airbag se potrivesc oare ? pentru ca acolo nu vreau sa modific fire, mufe, etc.
    Tin sa mentionez ca eu pe masina am montat volan simplu in patru spite fara comenzi.
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Poti pune insa trebuie sa modifici mufa ce intra in spira, pentru ca nu e la fel.
    Insa pentru comenzi nu stiu sa iti spun pentru ca eu am facut asta pe fostul meu B5 din 1998.
     
  14. Tony_Montana

    Tony_Montana 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Salut Ovidiu multumesc mult pentru raspuns , arata foarte bine volanul de B6 montat pe masina ta .
    Poti sa imi spui si mie te rog cum ai pus spirala pe pozitia 0 cand ai pus spirala la loc pe masina ? Am vazut in pozele de mai sus ca ai scoso de pe masina .
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Spira are pe pozitia 0 in orificiul din dreapta sus culoarea galbena. Merge in stanga/dreapta 2 ture si un sfert.
     
  16. Tony_Montana

    Tony_Montana 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Multumesc pentru raspuns Nucugheri.
     
  17. xAndreicx 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2019
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi a4 b5 '95
    Salut, merge un volan de audi a3 8L din 97 pe un audi a4 b5 din 95?
     
  18. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Salutare cateva intrebari pentru a face functional volanul cu comenzi am achiziționat releu si portreleu dublu care am inteles ca va fi montat in pozitiile 7 respectiv 8 din portrelee. Firul 5 alb/rosu de la releu unde merge? Din schemele gasite in topicul de a6 c5 este liber de exemplu la mine foloseste la ceva? Firul 6 este verde/rosu la mine iar in scheme verde/albastru (Data link).
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai prea putine fire in soclul ala, probabil provine de la o alta dotare. O sa-ti dau maine schema exacta pentru AJM a volanului cu comenzi. Ai maxidot sau minidot? E important pentru CAN.
     
  20. ybbb92

    ybbb92 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b7 2.0 bpw 2007 sedan, audi a4 b8 2.0 cagc 2009
    Am avut minidot dar am trecut la maxidot
     

Distribuie pagina asta