1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan multifunctional la A4 B7 - inlocuire volan simplu - inlocuire comenzi si padele cu altele crom

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de adinic, 20 Oct 2008.

  1. adinic

    adinic 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 4G
    Salut. Am urmatoarea intrebare. As vrea sa trec de la un volan 4 spite multifunctional la unul cu 3 spite, sport multifunctional si cu schimbatoare(padele). Vreau si eu sa stiu daca a facut cineva asta si daca da as vrea si eu niste referinte gen pret de ce as avea nevoie in afara de noul volan , ce modificari trebuiesc facute in softul masinii etc. Atasez 2 poze. Volanul din prima poza e cel pe care l-as vrea dar nu negru asa cum e in poza ci tot gri.. Multumesc frumos.
     
    Ultima editare: 30 Noi 2008
  2. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
  3. adinic

    adinic 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 4G
    Eu iti multumesc pt raspunsul suuuper rapid. Dar pana sa il montez, lucru pe care oricum nu l-as face eu, imi trebuie volanul. As fi vrut daca stia cineva de unde se poate procura. Multumesc!
     
  4. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    Am volan fara comenzi sa ne spuna cineva daca se poate face morificarea ? si cam cat de complexa ar fi operatiunea , oare nu da ceva eroare sau avertizare legata de air bag dupa aceea ?
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Apr 2012
  5. adinic

    adinic 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 4G
    Observ ca mai e lume care vrea sa-si schimbe volanul. Ideea e in felul urmator: am vazut unul pe q7 identic cu cel din prima poza si mi-a placut foarte mult, mai ales usurinta cu care se schimba vitezele. Si vazand ca s-ar putea teoretic schimba parca as vrea sa mi-l schimb. Ca e 400 ca e 500 de euro acum asta e, stiam ca vor fi scumpe piesele cand mi-am luat-o...
     
  6. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    mi se pare mie , sau cele 2 volane seamana ,
    aici uploadez o poza cu volanul de la masina mea ,si una cu volanul pus de colegul care vrea sa il schimbe, sa va dati si voi cu parerea daca este aceeasi culoare :)

    eventual sa confruntam stickerele , ca acolo din cate stiu eu este trecut si codul de tapiserie , dupa spusele unui coleg de pe forum
    DSC03072.JPG

    P5140019a.JPG
    sticker.JPG
    P5140021q.JPG
     
    StefanDaniel și Florin MfC apreciază asta.
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Primul volan e de piele, al doilea nu
     
  8. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    aia am observat , eu ma refeream daca culoarea este aceeasi , ca m-ar interesa volanul, pt ca e din piele si are comenzi pe el , pe cand al meu este chel
     
  9. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Din cate am inteles,modificarea de care vorbiti ( schimbatul volanului fara comenzi cu cel cu comenzi ) este posibila dar trebuie o interfata. Am un prieten care si-a cumparat un volan din piele cu comenzi si cand a desfacut air-bag-ul a observat ca-i lipseste o mufa in care intra mufele din volan ( presupun ca sunt cele de airbag si ale comenzilor ),deci daca stie cineva concret ce trebuie facut,sa ne zica si noua.

    P.S : scuzati folosirea excesiva a cuv '' mufa'' :p
     
  10. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    si pe mine ma intereseaza sa-mi schimb volanul in 4 spite in unul cu comenzi pe volan chiar si fara piele... daca stie cineva ce trebuie cum se face sau cat costa la service, sau cat costa un volan cu comenzi.
     
  11. blorin

    blorin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4, 1,6, 2003
    Datorita uzurii extreme a volanului (ne-piele, ne-multifunctional, negru) caut sa-l schimb cu unul nou/mai putin uzat.
    E simplu?
    Trebuie facut un upload pentru recunoasterea airbagului?
     
  12. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    dacă aflaţi vreo sursa de volane sunt si eu interesat
     
  13. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    si pe mine m-ar interes sa schimb volanul de b6 cu unul de b7 pe culoare gri.
    Eu stiu ca trebuie schimbat si calculatorul la trecerea de la b6 la b7. Acum pentru a modifica volanul fara comenzi in unul cu comenzi nu stiu ce ar mai trebui schimbat. Daca ne poate ajuta cineva :beerchug:
     
  14. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    am un pdf de la americani care au mai facut asa ceva,daca intereseaza pe cineva trimit pe mail ca e prea mare si nu-l pot posta aici.
     
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Schimbarea volanului poate fi facila daca ati avut un volan tot cu comenzi(practic fiind vorba de b7 trebuie schimbat doar volanul si airbag-ul).Daca nu aveti comenzi puteti lua un calcul urmatoarele : alt inel de volan(senzor de rotatie)pentru ca cel pe care il aveti mai mult ca sigur are 6 contacte in loc de 12(restul de 6 sunt pentru comenzi),alt modul de volan(daca aveti tempomat se poate sa fie bun daca se termina cu R in coada).Colegul nostru CMG a facut un tutorial pentru montarea unul volan de B7 pe B6,iar mare parte din informatie va este folositoare(mai putin modificarea airbag-ului).In principiu se demonteaza tot,se schimba componentele necesare(modul,inel...volan airbag unde este nevoie) si se codeaza corespunzator.Pentru codari puteti folosi atat topicul lui CMG cat si tutorialul pentru pentru montare CC pe A4 b6(aveti acolo metodele pentru a coda corespunzator modului de volan cat si volanul).Eu personal am renuntat la ideea de a pune un volan de b7 pe B6 din cauza costurilor,dar si pentru ca difera functionalitatea airbag-ului fata de B7(2 stage aribag)si nu mi-a confirmat nimeni ca acel airbag a functionat corespunzator in caz de impact.Dar intre B7 si B7 este treaba simpla
     
  16. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    multumim de raspuns, initial asa m-am gandit si eu ca e complicata treaba cu schimbatul volanului de la b7 la b6, dar acum ca mi-ai confirmat aceasi chestie pe care o banuiam eu am renuntat. Nici costurile nu sunt de neglijat si nu cred ca merita acest lucru.
    Raman la volanul de b6. Mersi inca o data.;)
     
  17. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Volan nou+comezni+airbag?

    Va salut,

    Am un A4 b7 si vreau sa imi iau un volan nou, adica cel de pe TT, insa vine fara airbag si cu comenzi pe volan.

    Pe masina nu am comenzi pe volan :tocktock: deci ce anume ar trebui sa fac ca sa imi pun?ma gandesc ca ar trebui niste cabluri trase pana in volan...:readit:

    Si airbag-ul stiti cumva daca este compatibil?ca daca nu...:banghead:
     
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ai nevoie de volan,airbag(nu se potriveste),alt calculator de volan(cel mai probabil,dar trebuie verificat,sau daca masina are pilot automat sigur este bun),alt senzor de rotatie(mai mult ca sigur ai cu 6 pini si trebuie cu 12).Se monteaza piesele,se codeaza si calibreaza tot si merge 100%(la montaj te pot ajuta cu cea mai mare placere).Costurile sunt destul de mari,insa aspectul este pe masura.
    Referitor la airbag nu se potriveste 100%(probabil ai volan in 3 sau 4 spite cu airbag patrat),nu se potrivesc nici airbag-urile de volan fara comenzi pe cel cu comenzi in unele cazuri,dar pe un alt model de volan.
     
  19. adinic

    adinic 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 4G
    schimbare volan

    Salutare. Referitor la schimbarea volanului de pe un a4 b7 cu unul multifunctional cu padele, am reusit sa gasesc un volan gri din piele multifunctional si cu padele. Volanul este fabricat in 2009 si este pentru un s4. Masina mea are acum un volan multifunctional fabricat in 2007 din piele dar fara padele.. Intrebarea mea este urmatoarea: in ce masura credeti ca toate comenzile de pe volan inclusiv padele vor functiona ? Credeti ca va trebui sa schimb si altceva(gen un calculator ceva...). Multumesc! :sm4:
     
  20. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    si un cost pentru volanul asta ?
    din ce au spus colegii mai sus ? la b7 daca nu am cu comenzi pe volan , si vreau sa pun cu comenzi , trebuie doar volanul multifunctional si atat ? sau trebuie si alt inel , si alte chestii? este doar plug & play + codare vag com ?
     

Distribuie pagina asta