1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan multifunctional la A4 B7 - inlocuire volan simplu - inlocuire comenzi si padele cu altele crom

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de adinic, 20 Oct 2008.

  1. FLV

    FLV 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    Deva /Timișoara
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BPW, 2007
    Mos Craciun a venit mai repede anul acesta. Este cumparat de pe ebay la licitatie cu 180 de dolari. Airbagul l-am cumparat nou cu 1.300 de lei. Extensiile de padele le-am cumparat de pe ebay cu 20 de euro.
    Per total sunt ft multumit de rezultat!

    Iar pentru colegii care doresc sa monteze un volan de audi TT, TTS, TTRS, RS4 sau R8 pe A4 B7 va atasez procedura de recodare a connectorului airbagului.
    Daca aveti intrebari sau doriti asistenta va ajut in limita timpului disponibil atat in timisoara cat si la deva.
    1. se desface capacul de protectie al connectorului

    PicsArt_12-08-09.32.44.jpg

    2. se elibereaza siguranta mov a pinilor prin apasare (surubelnita, scobitoare, ac) -partea stanga

    PicsArt_12-08-09.24.14.jpg

    3. se elibereaza in intregime siguranta mov - partea dreapta. E bine sa memorati vizual pozitia sigurantei pentru a nu o introduce invers in lacas.

    PicsArt_12-08-09.25.49.jpg

    4. se identifica pinii pentru recodare
    Pinii 3-6 sunt ppentru airbag, acestia nu trebuie mutati. Pinul 9 de asemenea ramane pe loc.
    Pinul 7 (maro) -> 1
    Pinul 8 (galben) -> 2
    Pinul 10 (rosu) -> 8

    PicsArt_12-08-09.22.10.jpg

    5. pentru eliberarea piniilor se utilizeaza un depinator, o agrafa sau o surubelnita mica si multa atentie. Aceasta se introduce in portul de deasupra pinului pentru actionarea sigurantei pinului

    PicsArt_12-08-09.30.35.jpg

    6. se introduc pinii conform codingului de la punctul 4, pana se aude clasicul clic

    7. se reintroduce siguranta mov

    8. se pozitioneaza usor firele spre pozitia lor cu o scobitoare

    PicsArt_12-08-09.31.14.jpg

    9. se clipseaza capacul de plastic.

    Procedura de demontare si montare a volanului este descrisa pe forum prin urmare nu are rost sa o mai detaliez.
    2 suruburi torx 30 la ora 3 si ora 9 in spatele volanului pentru eliberarea airbagului, un surub M 12 in centrul volanului.

    Un detaliu foarte important: inainte de a monta mufa volanului trebuie sa rectificati codingul deoarece acesta nu va permite montarea pe A4 B7.
    Piciorusele merg foarte usor taiate cu un cutter. Trebuie avut grija ca spanul sa nu ramana in connector intrucat va crea probleme la clipsare.

    PicsArt_12-08-09.29.01.jpg
     
    DaNyRvN, cjprjan, AG96AXB și alți 3 apreciază asta.
  2. vladut8619 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Allroad 2.5 an 2003
    va salut domnilor. imi puteti spune daca volanul din imagini se potriveste pe jn audi a4 b7 2005? merci
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se potriveste. Trebuie sa astupi o gaura. Data viitoare cand mai atasezi poze ataseaza pozele corect nu sa stam noi sa ghicim ce reprezinta pozele si sa ne sucim gatul ca sa intelegem poza respectiva. S-a explicat aici in acest topic si pe topicul din aria A4 B6 ce ai de facut ca sa montezi volanul care ai intrebat. Nu trebuie sa intrebi nimic pentru ca deja exista raspunsul care ti l-am dat eu scris de mai multe ori pe forum. In alta ordine de idei mentioneaza in mesajele scrise ca ai cutia automata pe masina pentru ca acel volan, precum vezi, are padele si tu nu ai ce face cu ele daca ai cutie manuala si nici nu le poti pune capace adisa sa scoti / anulezi padelele pentru ca nu exista capace.
     
  4. vladut8619 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Allroad 2.5 an 2003
    Imi cer scuze pentru sucirea gatului. Eu intrebam daca prinderea (daca gaura/sistemul de prindere este acelasi pentru ca vreau sa-l cumpar si sa nu-l cumpar degeaba). Nu am intrebat ce am de facut pentru montaj ca asta am citit. Da, am cutie automata ( ma gandesc ca nu-i nimeni atat de redus sa-si cumpere volan cu padele la cutie manuala). Merci de amabilitate. :)
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt multi cei care isi cumpara volan cu padele si au cutie manuala din mai multe motive (pret bun, ocazie, etc.). Da, se potriveste perfect pe coloana dar trebuie sa anulezi o gaura / spatiu pentru ca spira ta are un buton cu arc care trebuie apasat ca sa se poate invarti spira. Unii fac o tiganie si scot acel buton cu arc ca sa monteze un volan ca cel din poze adica cu doua gauri / spatii in partea metalica a volanului. Sunt explicatii in detaliu pe acest topic si in alte topicuri cum sa faci / procedezi.
     
  6. vladut8619 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Allroad 2.5 an 2003
    ok. deci il las balta :) merci mult
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu trebuie lasat balta.Iti dau eu un dop pentru gura aia.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  8. FLV

    FLV 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    Deva /Timișoara
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BPW, 2007
    App, nu se va potrivi airbagul din volanul tau!! Din curiozitate la ce pret ai gasit volanul?
     
  9. vladut8619 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Allroad 2.5 an 2003
    Salut. 400 lei + costul transportului. Cu airbagul era usor ca vorbisem cu cineva sa facem schimb (il dadeam pe al meu in patru spite pentru cel in trei spite). Intre timp am gasit volan in patru spite cu comenzi si padele inclusiv spira (toate de pe un A4 B7)
     
  10. FLV

    FLV 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    Deva /Timișoara
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BPW, 2007
    Ok super, vezi ca pentru volanul cu 3 spite care l-ai postat nu se potriveste orice airbag de pe orice A4 sau orice A3. Am trecut si eu prin aceeasi situatie ca si tine. Iti atasez exempu cu prinderile ca sa vezi diferenta.

    20161212_012553.jpg
    20161113_182541.jpg
     
  11. vladut8619 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Allroad 2.5 an 2003
    deci ma complicam si mai mult. bine ca nu am continuat. merci mult
     
  12. alin1971 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2015
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 2.0 TDI 2005
    Salutare,
    Am si eu o intrebare : ce cod trebuie sa aiba spira pt. volan multifunctional de B7 ? Pe forum scrie 4E0953541A, dar cand caut pe epiesa.ro imi da 4E0953541B.
    Am cumparat una cu A la sfarsit si nu e buna, are ceva stricat si vroiam sa cumpar alta spira.
    Ma batea gandul sa iau una noua, ca m-am cam saturat de dezmembrari care nu sunt ok.
    Merci anticipat.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Codul cu A s-a schimbat in ... B. Poti lua ambele.
     
  14. alin1971 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2015
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 2.0 TDI 2005
    Merci Nucugheri
     
  15. Lupu Catalin 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Motru
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 2010
    Salut,
    Va rog sa ma ajutati cu schimbarea conexiunilor pentru volanul din imagine. Am gasit pe acest topic configuratia pinilor de la volanul original. Am citit de la prima pagina pana la sfarsit, dar nu am gasit ceva care sa ma ajute prea mult. Am observat ca pinii de la airbag sunt identici, iar la claxon, ar fi usor de identificat si de modificat. Ma intereseaza sa functioneze comenzile de pe noul volan. Volanul original are comenzi pe el. Masina este A4B7. Nu stiu unde ma pot uita de calculator are. Mentionez ca ambele mufe sunt cu 12 pini.
    Multumesc mult!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand ti-am mutat mesajul unde trebuia sa citesti si sa scrii. Ti-ai cumparat degeaba voanul ala pentru ca nu va fi functional pe A4 B7 fara un modul special care iti activeaza toate functiile volanului. Asa ca astepti degeaba sfaturi.

    Inca ceva: te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  17. Lupu Catalin 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2017
    Locație:
    Motru
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 2010
    Multumesc de raspuns, A4 B7 este al unui prieten... A cumparat volanu pentru ca vazuse la cineva pe un model identic cu al lui si functiona perfect. Mai multe nu mi-a spus, dar nici persoana aceea nu vrea sa dea detalii :( Cel putin o sa legam claxonul :D
     
  18. inside 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    525d F10 218HP
    Comenzile alea nu o sa functioneze niciodata pe audi A4 B7, iti trebuie comenzi si volan cu functia Mode, adica modelele vechi de volane. :)
     
  19. Vlad Tudor

    Vlad Tudor 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2015
    Locație:
    Constanta/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - Avant - 1.9 TDI ( BRB ) 116 CP
    Buna seara,
    Se da urmatoarea situatie:

    - Exista pe masina (A4 B7) volan multifunctional in 4 spite
    - Vreau sa-l schimb cu unul multifunctional in 3 spite
    - Am gasit un volan multifunctional in 3 spite FARA airbag.

    Intrebarea este urmatoarea:
    Toata procedura este cumva plug&play?
    Adica, se da jos airbagul existent, se scoate volanul in 4 spite, se pune cel in 3, se pune airbagul VECHI, se mufeaza totul si comenzile sunt functionale?
    Sau sunt necesare ajustari aditionale in VAG?

    Merci.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se potriveste airbag in 4 spite pe un volan cu 3 spite si invers. Citeste topicul. Am scris de zeci de ori acelasi lucru.
     
    lmdany și solidus snake apreciază asta.

Distribuie pagina asta