1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la Audi A4 B8 - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Burfee, 2 Oct 2012.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cat de greu este ? Alt volan, alt cablaj din spira in airbag si volan, alt calculator de volan (BCM care sa suporte functia incalzire volan), alta spira, adica toate la un loc care sa suporte incalzire si codare ulterioara. De ce nu citesti inainte sa intrebi ? Esti de ani de zile pe forum si intrebi de parca te-ai inscris ieri pe forum. Daca voi astia, care sunteti de ani si unii de zeci de ani pe forum, nu ati invatat nimic in toti anii astia de cei inscrisi "ieri" pe forum ce sa mai zic.
     
    mitzabz apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asteapta sa iti raspunda un coleg mai in tema.
    Din cate stiu, pe A4 B8 si A5 nu exista BCM care sa suporte aceasta functie.
    Practic, aceasta optiune nu a existat vreodata pe B8. Posibil sa ma insel.
    P.S Iti trebuie si alta spira.
     
  3. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Ok, multumesc pt raspunsuri. O sa renunt la volanul cu incalzire chiar daca exista aceasta optiune si pe B8 pentru ca oricum este prea complicat si costisitor retrofitul.

    @Cristi am citit tot topic-ul integral ba chiar l-am citit si pe cel din aria A6, dar nu scrie nimeni nimic concret.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este nimic complicat si costisitor pentru acest retrofit. Urmaresti site-urile de licitatii si cumperi la pret bun componentele dupa ce afli codurile exacte de care ai nevoie. Codarea si montajul ulterior sunt o bagatela.
     
  5. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    M-am uitat putin, o spira se vinde cam cu 200 - 300 lei. Ai dreptate, trebuie urmarit, multumesc inca o data pentru sfaturi.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Spira o gasesti repede, la fel si volanul.
    BCM-ul e problema.
     
  7. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Da e posibil, nu prea am vazut optiunea asta pe b8...
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu prea sau nu ai vazut-o ? Pe B9 exista aceasta optiune, atat pe A4 cat si pe A5. Cum am zis, eu nu stiu sa existe optiunea de volan incalzit pe A4/A5 B8.
     
    KrallBogdan apreciază asta.
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nu exista. Iti trebuie butonul pe volan, cel de pe A8 D4, A6 4G. Acolo la A4, A5 , Q5 volanul are un iNAV.
    Poti sa incerci cu un BCM de A6 C7. Copiezi codul tau de A4 B8 in cel de A6 C7 si daca functioneaza fara probleme, fara ca masina sa devina pom de craciun, termina retrofitul :)
    Poti sa incerci sa tragi curent din panou pe spira si volan si butonul sa il pui sub MMI.

    Succes Mishu_
     
  10. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    Salutare,
    Postez si eu pentru un prieten cu Audi A4 B8.5 care doreste o conversie volan cu cel de B9. In afara de volan de ce mai e nevoie sa fie total functional ?
    Volanul de B9 este deja instalat dar nu functioneaza niciun buton, padelele si nici luminile de la butoane.
    Eu zic ca ar mai fi nevoie si de spira coloana dar nu stiu daca se potriveste ceva de B9 pe B8.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Zenix va trebuie un modul pentru conversie si atat. S-a mai scris pe forum despre asta. Iar daca inainte nu avea padele, trebuiesc doar activate cu VCDS pentru a le face functionale.
     
  12. Pirvu Eduard

    Pirvu Eduard 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2016
    Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A4 2.0 TFSI,2009
    Salut,
    Detin un audi A4 B8, 2.0 TFSI an 2009 si mi se tot aprinde martorul airbag in bord. La inceput se aprindea o data la cateva saptamani, acum se aprinde tot timpul chiar si dupa ce sterg eroarea, la câțiva metri de la plecarea de pe loc. Am fost la mecanic si acesta mi-a zis ca e spira de la volan (airbag). Ce ma intereseaza este cum pot afla codul de spira, fara sa desfac volanul. In caz ca nu gasesc pe cod, ce as putea folosi, trebuie codat cumva ? Menționez ca volanul e in 3 spite cu comenzi. Va mulțumesc.
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Faci un log pe adresa 16 - Steering wheel si vei afla codul spirei fara sa fi nevoit sa demontezi volanul.
    Las pentru exemplificare cam ce vei vedea la o scanare cu VCDS. Ce este boldat te intereseaza pe tine.

    Address 16: Steering wheel (J527) Labels:. 8K0-953-568.clb
    Part No SW: 8K0 953 568 Q HW: 8K0 953 568 Q
    Component: Lenks.Modul H03 0003
    Revision: C0062331 Serial number: 90862OD1000OI
    Coding: 000017
    Shop #: WSC 06335 000 00000
    VCID: 48DCA015FBEAECC68A-801C
    Component: E221 - MFL H03 0004
     
  14. Pirvu Eduard

    Pirvu Eduard 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2016
    Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A4 2.0 TFSI,2009
    Mulțumesc!
    Ai idee trebuie codat ceva cand se înlocuiește spira?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gresit. Trebuie mers la electrician Nu la mecanic. Diagnoza o face un profesionist in electrica nu mecanicul care schimba ulei. La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul auto.

    Profesionistul cu diagnoza iti spunea cum sa afli codul pentru spira nu trebuia sa iti spunem noi asta si sa il invatam pe electrician asta pentru ca inseamna ca el este o maimuta care nu stie ce face o diagnoza si cum sa o foloseasca.
    Nimic inferior ca si cod/dotare. Iti trebuie obligatoriu cu acelasi cod sau cu un cod superior dotarii pe care o ai. Pentru ca spira se cumpara in functie de dotarile masinii (comenzi pe volan, etc.)
    Nu ai citit nimic. Da, trebuie codat cand se inlocuieste spira. Reciteste toate topicurile existente aici pe forum (nu doar in aria asta) in care se discuta despre airbag in volan si despre volane. Nu ne repetam pe forum cu intrebarile si raspunsurile. Dupa cum intrebi te sfatuiesc sa mergi la cineva care a mai facut asta chiar daca trebuie sa faci/parcurgi ceva km.

    Inca ceva: pentru ca sa nu iti fie sterse direct si fara explicatii mesajele te rog (de data asta), sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Aici discutam despre A4 B8 (si asta trebuie sa apara in profilul tau) nu despre masina actuala din profilul tau. Multumesc.
     
    mitzabz apreciază asta.
  16. Pirvu Eduard

    Pirvu Eduard 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2016
    Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A4 2.0 TFSI,2009
    In regula!Va multumesc pt raspunsuri ,rabdare si si intelegere!
    O sa scriu si dupa ce remediez problema!
     
  17. Sergiu Chirau

    Sergiu Chirau 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2020
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a4 b8 2.0TDI 2009
    Va salut dragi posesori de audi,
    Am o intrebare legata de compatibilitatea volanelor: am acest volan in 4 spite cu comenzi pe audi A4 B8 2009 (imaginea1) si as vrea sa il inlocuiesc cu acest volan tot cu 4 spite tot de pe un audi A4 (imaginea2) din 2011
    Mai trebuie facute si alte modificari sau doar se monteaza si se codeaza ? Am citit toate cele 22 de pagini insa nu am gasit nicaieri informatii despre acest volan,
    Va multumesc frumos pentru raspuns.
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai volanul complet, inclusiv cablajul ar trebui sa fie Plug&Play. Oricum trebuie vazut exact cablajul pentru ca poate trebuie modificati / relocati pinii din mufa cablajului.
     
    Sergiu Chirau apreciază asta.
  19. Sergiu Chirau

    Sergiu Chirau 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2020
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a4 b8 2.0TDI 2009
    Multumesc frumos pt ajutor
     
  20. R Z F

    R Z F 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    8R 2.0 tdi 2012
    L-ai montat, functioneaza comenzile ?
     

Distribuie pagina asta