1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la A4 B9 (8W) - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de scoTTy, 11 Aug 2020.

  1. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Salutare,
    Stiu ca sunt useri/colegi care au montat toate comenzile pe volan care nu era prevazut cu toate butoanele.
    Daca am toate comenzile pe actualul volan adica poza 2, merg montate pe cel din poza 1 ?
    A doua intrebare ar fi daca airbagul de la actualul volan existent pe masina cel din poza 2 (care nu e teșit) se potriveste pe cel din poza 1 ?
    Multumesc anticipat.
     
  2. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Airbag-ul, în teorie ar trebui să se potrivească.
    În cazul 'comenzilor', din câte știu eu butoanele vin într-un fel de consolă ce le cuprinde pe toate, fiind plug & play și ar trebui să fie interschimbabile. Mai pe românește, în spațiul în care intră acele console ar trebui să între orice consolă cu orice configurație de butoane, la volane de același fel (cele din pozele tale au același model la bază, deci teoretic se potrivesc)
     
  3. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Merci pentru raspuns.
    La butoane si eu m-am gandit ca nu ar fi o problema, atata timp cat este acelasi model de consola. Banuiesc ca nu are cum sa nu fie functionale toate din moment ce eu in prezent le am pe toate si doar le mufez pe noul volan.
    La volanele cu airbag rotund, unii vanzatori fac mentiunea "airbag pentru volan teșit", de aici si intrebarea si nelamurirea mea cum ca ar exista 2 tipuri de airbag..
     
  4. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Buna seara, colegi
    As mai avea o nedumerire legata de padele.
    Se pot demonta de pe vechiul volan si monta pe noul volan? Volanul nou are locașurile pentru padele.
    Multumesc anticipat!
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Depinde de conexiunea mufelor din padele si cablul din volan asta daca are mufe penru cuplat padelele. De demontat se pot demonta si muta padelele dar pot sa fie diferite mufele. Dar asta afli dupa ce demontezi si vezi exact.
     
  6. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Merci de reply!
    Chestia este ca volanul l-as lua fara airbag, fara padele si fara comenzi. Le-as pune pe toate de pe actualul, deci teoretic n-ar trebui sa existe probleme.
    O sa ncerc sa gasesc pe cineva sa-l demonteze pe al meu sa vada ce si cum.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt colegi profesionisti in aria de prestari servicii care doar asta fac (electrica auto). Eu nu inteleg cum / si de ce, nu apelati la ajutorul lor. Nu au preturi de reprezentanta. :)
     
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Are cineva disponibila schema electrica a cablajului de la airbagul volanului si a comenzilor pe volan pentru Audi A4 B9 an 2018 ? Multumesc.
     
  9. Mihai64 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4
    Salut,
    As dori sa stiu daca volanul cu codul 4M0 419091 H este compatibil cu Audi A4 B9 8W. Volanul este identic cu cel din stanga de mai sus, cel tesit postat de catre @scoTTy. Comenzile de pe acesta fiind identice cu cele existente pe volanul montat in prezent pe masina acum. Mersi anticipat.
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Volanul ce l-ai mentionat tu este la fel ca cel de pe masina ta. Ajunge doar sa muti airbag-ul de la tine, butoanele si paddle sunt compatibile intre ele.
     
    Ultima editare: 22 Iun 2022
  11. Mihai64 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4
    Iti multumesc! Sa ai o zi frumoasa!
     
  12. RazvanSi 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI 190 cp 2016
    Buna ziua,
    La masina din profil un Audi A4 B9 an 2016 am trecut de la volanul normal (poza 1), cu mai putine butoane, la cel S-line cu toate butoanele (poza 2). Comenzile sunt functionale, fara probleme, insa claxonul nu este functional. Aveti idee cum se rezolva ?
    Va multumesc mult.
     
    Alex_WeS apreciază asta.
  13. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    @RazvanSi Salut,
    Pentru comenzi a necesitat și cablajul schimbat sau l-ai folosit pe al tău ?
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @smurff , la butoanele cu "Mode" este un calaj cu 9 pini, iar celalate au 11 pini.
     
  15. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Deci daca se schimba si cablajul la butoane, merg fara probleme?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Volanul pe care il cumperi trebuie sa cuprinda si cablaj si airbag sau airbag-ul trebuie sa aiba si cablaj. Cablajul se cumpara in functie de volan (pentru ca volanul vine cu anumite functii = butoane) si airbag, NU in functie de comenzi sau mai mai stiu eu ce.

    Daca tu nu te pricepi de ce nu apelezi la un profesionist care sa iti spuna ce sa faci si ce sa cumperi ?

    Deci, daca NU ai mai pune tu atatea intrebari si ai citi toate topicurile legate de volane si airbag volane nu ar fi mai bine pentru tine pentru ca sa inveti singur asa cum am invatat noi toti si este si scris aici pe tot forumul asta ? Crezi ca daca ne repetam cu aceleasi intrebari si raspunsuri, aiurea si inutil, pentru ca NU vreti sa cititi este ok ? Ultimele 2 mesaje vor fi sterse.
     

Distribuie pagina asta