1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volane compatibile si inlocuire Volan si Comenzi Volan la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Baracuda, 4 Noi 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu am inteles nimic. Fa poze cu spatele airbagului la ce ai avut si cu ce vrei sa montezi. Doar asa iti poti da seama daca sunt compatibile pentru ca difera prinderile la airbag-uri chiar daca ele par asemnatoare la prima vedere deoarece sunt ani diferiti de fabricatie, cu prinderi diferite, la airbag-uri pentru volan in 3 spite. Verifica ce an de fabricatie este volanul si airbag-ul care il vrei montat.
    Daca airbag-ul care il vrei montat provine de pe un volan in 4 spite NU se potriveste iar daca provine de pe un volan tot in 3 spite asa cum ai avut tu verifica ce ti-am spus eu mai sus.
    Invatati sa va exprimati corect, clar, cat mai cuprinzator si concis incluzand si poze ajutatoare pentru a va face intelesi si a primi un raspuns corect si exact.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu stiu ce e aia a6 c6 "S" insa daca e volan de 4f si are 3 spite, e acelasi airbag ca si la volanul tau, fara "S".
     
  3. Bongiovi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Renault
    Salut, mă puteți ajuta cu o informație înainte de a cumpăra un volan? Am un audi A6 C6 2006, cutie automata, volan normal in 4 spițe, cu funcția "mode". S-ar potrivi acest volan la mine, plug and play? Multumesc frumos
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este plug & play si nu sunt comenzile functionale. Iti trebuie un modul pentru decodarea comenzilor = pentru a face comenzile, noului volan model nou, functionale. Volanul din poza de mai sus este prea nou pentru electronica masinii pe care o ai tu acum. S-a mai scris asta pe forum de zeci de ori dar nu ai citit nimic. Ar trebui sa va sterg direct mesajele pentru indolenta si lene.
     
  5. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    @Cristi, fara a lua apararea cuiva sau a pretinde ca am dreptate, de multe ori informatia de pe forum este fie trunchiata, fie si/sau incompleta. In cazul de fata de exemplu, eu puteam sa bag mana in foc ca orice volan cu buton "Mode" va avea comenzile Plug&Play odata montat pe A6 C6, si doar in mufa airbag-ului trebuie remapate firele, pentru a se "pupa" cu pinout-ul noului airbag. Cu alte cuvinte, ce vreau sa spun e ca unele postari precum cea de mai sus din punctul meu de vedere sunt constructive, eu cel putin am invatat ceva nou din ea si cand o sa-mi caut volan o sa stiu sa belesc mai bine ochii...
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai dreptate dar sunt scrise toate informatiile dar ele sunt disipate in mai multe topicuri doarece aceste volane (toate modelele de volane) se pot schimba si monta intre ele pe mai multe platforme. Volanul de mai sus se poate monta inclusiv pe marca Audi fabricate incepand cu 1995 dar cu niste costuri. Asta insemnand niste calculatoare pentru demodularea semnalelor catre comenzile volanului model nou, care costa mai mult decat o masina din acel an. :) Dar se poate face cu vointa si perseverenta. Vreau sa subliniez ca lumea trebuie sa citeasca pentru ca deja lucrurile sunt mentionate si doar daca iti este lene sau nu vrei sa cauti nu gasesti informatia.
    Iar afirmatia asta este cea mai importanta:

     
  7. nAlex

    nAlex 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 2008
    Salut,
    Sunt compatibile comenzile intre ele dacă tai nervurile la mufa fără sa mai modific poziția pinilor la aceste coduri cablaje ?
    4F0 971 589A cablaj airbag Audi A6 C6
    8K0 971 589A cablaj airbag Audi A4 b8
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @nAlex raspunsul este NU. Tot trebuie sa modifici pozitia pinilor daca airbagurile nu sunt de pe acelasi model de Audi cu acelasi tip de volan.
    Toate astea le verifici cu schema din ELSA in fata. Adica daca mufele airbag de pe volane sunt identice la pozitia pinilor.

    Se desface mufa si se verifica pozitia pinilor conform schemei din ELSA pentru fiecare tip de airbag si conform cu ce vrei tu sa faci.
     
  9. nAlex

    nAlex 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 2008
    Am schimbat cablajele între ele și am rezolvat. Mulțumesc
     
  10. gigi70moldo

    gigi70moldo 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2011
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6 2000 2.5 TDI V6 Stage 1 220HP / A3 2002 1.9 TDI ASZ Stage 1 170hp(remap+exhaust)
    Salut,
    Am un A6 4F, actualul volan are comenzi + padele + incalzire + vibratii. Daca as face trecerea la un volan mai nou, dar cu aceleasi functii, as putea sa le fac pe toate functionale ?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stie nimeni. Intai incerci tu si ne spui si noua. In plus depinde ce intelegi tu prin volan mai nou. Daca te referi la volane fabricate dupa 2018 eu iti spun (si cam stiu ce spun) ca nu se poate face ce vrei tu. La unele volane fabricate incepand cu 2012 se pot crea niste module care transforma informatia mai precis metoda de a transmite informatiile de la Lin 1 si Lin 1.3 la Lin 2 adica modificarea semnalului din spira (unde, la unele modele de volane si auto, exista modulul G85 incorporat) si BCM de la comenzile vechi la comenzile noi ale modelelor noi de volan fabricate dupa 2012. In plus o sa ai dificultati majore daca ai caseta electrica pentru ca senzorul G85 la casetele electrice este inclus in modulul casetei.

    Nici macar nu ai stiut sa pui intrebarea si nu ai citit nimic despre ce ti-am scris eu mai sus. Nu ma intreba ce inseamna protocolul de comunicatie LIN sau senzorul G85 pentru ca asta denota faptul ca nu esti complet informat despre ceea ce vrei sa adaptezi pe masina ta.

    Citeste si invata pe de rost ce scrie aici: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

    In plus, in profilul tau vad trecute alte modele de Audi si te rog, pentru a nu iti fi sterse mesajele (deoarece nu stim despre ce model de Audi vorbesti), sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    gigi70moldo se poate face tot ce ai acum, doar ca te costa. Cel mai greu este sa gasesti un volan care sa aiba incalzire si vibratie, dar se poate muta motorasul de la tine. Daca vrei o varianta mai noua, vei avea nevoie de un modul pentru butoane, deci inca 150 €uro in plus.
     
  13. gigi70moldo

    gigi70moldo 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2011
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6 2000 2.5 TDI V6 Stage 1 220HP / A3 2002 1.9 TDI ASZ Stage 1 170hp(remap+exhaust)
    Mersi de sfaturi. Cred ca cel mai greu lucru din procesul asta ar fi sa gasesc un volan cu toate functionalitatile prezente pe el.
     
  14. Paul_24 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTdi (CVUB) 2015 Quattro
    Salutare.
    Volanul din poză s-ar potrivi la un a6c6 facelift ?
    Menționez că mașina are acum volanul ăla urât de fabrică, cu 4 spițe și fără padele.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Teoretic NU. Practic il probezi si vezi cum difera airbag-urile (prinderile lor), mufele de la spira (mufa care intra in spira de pe coloana volanului si mufa de pe airbag) si mufele de la comenzile volanului, fata de ce ai tu acum pe masina. Nu iti vor functiona multe butoane de pe noul volan (poate chiar niciunul), airbag-ul poate fi diferit la prinderi pe volan fata de ce volan ai acum pe masina si asa mai departe. Asa ca NU cumperi nimic fara proba.
    Tu chiar NU ai citit nimic din acest topic si din toate topicurile existente pe forum despre volane indiferent de arie ?
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu se potriveste. Este un volan de A3 8V, deci mufa nu intra (se poate poliza) airbag-ul este single stage (tu ai dual stage) iar butoanele nu se potrivesc deoarece tu ai acum modelul cu 5 taste (meniu, mode, volum, info nav si comenzi vocale).
     
    Paul_24 apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cei care sunteti asi in volane, cred ca ma puteti ajuta.

    Am luat volanul asta la un pret extraordinar de bun.
    A fost pe un RS, dar i-a schimbat sigla cu una S-Line chinezeasca si a lipit sticker-ul carbon.

    Problema mea este acel carbon de pe capcul airbag-ului, vreau sa scap de el.
    Istetul l-a lipit cu superglue, distrugand capacul.

    Acum, pot sa cumpar orice capac rotund si sa mut airbag-ul sau trebuie sa am in vedere ceva aspecte ascunse ?

    upload_2023-2-24_20-28-27.jpeg
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Iti trebuie capac specific pentru modelul ala de airbag. Sunt rare si scumpe pe original. Ori iei ceva China, ori il imbraci pe asta in pele/alcantara.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Gasisem capacul asta asta si voiam sa il iau.
    Dar este pentru volanele 2014+ si nu eram ferm convins ca merge si pe volanul meu.
    Ma gandeam ca difera doar airbag-ul, capacele speram sa fie aceleasi.

    upload_2023-2-24_23-42-39.jpeg
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"

Distribuie pagina asta