1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volane compatibile si inlocuire Volan si Comenzi Volan la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Baracuda, 4 Noi 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Catalin B dupa anul 2008 s-a schimbat treaba cu airbag-urile. Nu merg toate airbag-urile intre ele. Depinde de tipul volanul, tipul airbag-ului, anul fabricatiei masinii, spira de pe volan, etc. sunt multi factori care trebuie luati in seama.

    De exemplu daca vrei sa pui volan de A3 8P sau B8 8K model 2009 in 3 spite pe un A6 C6 4F nu iti va intra in veci airbag-ul de pe un A6 4F cu 4 spite chiar daca schimbi capacul pentru volan in 3 spite.

    Volanul intra dar trebuie si airbag pentru tipul ala de volan. Si la volan trebuie facuta o mica modificare. Adica trebuie astupata o gaura din volan sau blochezi un buton de rotatie al spirei dar eu consider asta o tiganie, chestia cu blocarea butonului spirei, pentru ca poate vrei sa te intorci la configurarile initiale adica sa pui inapoi din varii motive vechiul volan si va trebui sa cumperi spira noua si nu costa decat minim 1000 lei.

    Cel mai bine este sa intrebati concret ce vreti sa faceti. Postati aici si va zic eu daca merge ce vreti sa faceti.


    O seara buna
     
    Ultima editare: 9 Apr 2013
  2. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Eu am spus ca sunt compatibile deoarece pana acum tot ce am montat s-a potrivit 100% fara sa trebuiasca sa fac modificari sau adaptari, printre care a fost si un volan cum are Costea in imagine si a venit perfect. Vreau sa mai specific si faptul ca volanele care le-am montat au venit complete cu airbag-uri si probleme nu am intampinat niciodata la montaj.

    O seara buna in continuare
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tipul de volan atasat in poza nu se potriveste la A6 4F. Mai bine zis merge dar cu mici modificari. Este strict pentru modele de masini dupa 2009. Spira de volan de la A6 4F si A4 B7 si A3 8P are un butonel care trebuie apasat de partea care am desenat-o eu in poza si in care la volanul de mai sus de vanzare este o gaura. La volanul de B7, A6 4F si A3 8P acea parte desenata este plina si apasa pe acel butonel si permite rotirea volanului. Se poate folosi si acest volan daca se acopera acea parte desenata cu tablita sudata profesionist sau cu poxipol. Metode exista daca il vrei si iti place.

    Airbagul care trebuie la volanul din poza este airbag model 2009 si nu se potriveste airbagu-ul de la A4 B7 si A6 4F (chiar daca se schimba capacul cu unul pentru 3 spite, operatiune dealtfel foarte simpla) deoarece prinderile suruburilor din spate ale airbag-ului model 2004 - 2008 sunt altfel pozitionate fata de gaurile de prindere ale acestui volan care este repet model 2009 -2010.

    Catalin B volanul intradevar intra pe coloana si se potriveste dar ce ai facut cu gaura aia in plus din volan cum este cel din poza atasata mai jos ?. Acest volan se pune pe masini incepand cu 2009 si difera spira care o ai tu acum pe volan fata de spira care vine pentru acel volan din poza mentionata mai sus.

    Eu ma refeream la cele fara airbag. Cand ai si airbag-ul e minunat. Doar astupi gaura aceea (daca o ai) si este totul ok.


    O seara buna
     
    Ultima editare: 9 Apr 2013
  4. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Acum am inteles despre ce este vorba si sicer nu am facut niciodata cazul de acea gaura, doar ca cel care mi-a adus volanele mi.a spus ca merg perfect pe toate modelele de A6 si A4 din 2004 pana in 2010.
    Acum imi cer scuze pentru inducerea in eroare.

    O seara buna
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ma bucur ca ai inteles. Am 4 volane diferite acasa pentru masina din semnatura si le schimb in functie de cum mi se pune pata la condus (oras, autobahn Germania, etc.). Iti dai seama ca stiu pe de rost cu ce se mananca. :)
     
  6. adrian73ran

    adrian73ran 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6 2.0 TDI - 2011 și a6 2.0 TDI - 2005
    eu mi-am schimbat volanul si paradoxul este ca pe laptop se vede ca "butoanele" functioneaza dar echipamentul ce trebuie comandat nu face nimic, am schimbat si spirala etc, comenzile se ilumineaza dar nu comanda nimic.
    s-a intalnit cineva cu o astfel de problema?
     
  7. Mitzone

    Mitzone 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Tulcea / București
    Masina:
    A4 B7 , 3.0 TDI BKN ,2006
    Pentru functionarea butonului din dreapta volanului (comenzi vocale) trebuie sa ai modulul SDS (SDS - Speech Dialog System). Iar butonul MODE face trecerea dintre telefon-ul conectat prin bluetooth si Radio/CD adica daca asculti radio/cd/mp3 si vrei sa dai un telefon apesi butonul MODE iar pe FIS in loc sa-ti afiseze melodia/postul de radio intra in agenda telefonului (conectat prin bluetooth) si poti sa faci scroll prin agenda folosind rotita din stanga volanului iar ca sa apelezi/termini o convorbire apesi tot pe rotita din stanga.
     
  8. adrian73ran

    adrian73ran 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6 2.0 TDI - 2011 și a6 2.0 TDI - 2005
    Intrebarea mea ar fi: cum fac sa dau volumul mai tare sau mai incet sau sa schimb posturile etc deoarece nu se intampla nimic cand actionez butoanele. Pe laptop cand le folosesc arata ca face comanda de modificare a volumului etc dar in realitate nu se intampla nimic.
    Trebuie codate si mms_ul sau altceva? Comanda se vede pe can dar nu se obtine rezultatul scontat.
     
  9. Mitzone

    Mitzone 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Tulcea / București
    Masina:
    A4 B7 , 3.0 TDI BKN ,2006
    Nu stiu cum e pe A6 dar pe A4 e o mufa care intra in spatele RNS-E-ului , mufa ce actioneaza comenzile pe volan, vezi ca la tine s-ar putea sa trebuiasca schimbat coding-ul , mai bine vorbeste cu cineva care si-a facut retrofit la volan cu comenzi.
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In mod normal trebuie codat si playerul in functie de ce dotari are masina(radio, mmi...etc).
     
  11. Vicii

    Vicii 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 , 2.7 V6, 2005
    Salutare, am si eu un A6 s-line 2.7tdi 2005, cu volan S-line(fara comenzi) si doresc sa`mi pun acelasi volan dar cu comenzi pe el.

    Banuiesc ca s-ar potrivi (sau nu?) dar cum ramane adaptarea comenzilor de pe volan la masina ?

    volanu`
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2011
  12. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Merge pus,iti mai trebuie un cablu de la airbag cu mufe pt comenzi.Il iei de la reprezentanta costa in jur de 100 ron...
     
  13. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    mariobos sunt si eu curios unde vine legat acel cablu cu mufe de la airbag pentru comenzi daca masina nu are modulul de coloana directie?
     
  14. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Pai banuiesc ca are modulu...:)...Oricum iti trebuie si cablu ala de la airbag.
     
  15. Vicii

    Vicii 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 , 2.7 V6, 2005
    am inteles. multumesc pt raspuns. :-)
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pe masina respectiva trebuie clar alta spira de volan(cu 12 circuite) si verificat daca modulul de volan suporta comenzi.
     
  17. audimann 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2011
    Locație:
    buzau/bucuresti
    Masina:
    A6 2.0TDI 2006
    salut ,am cumparat si eu un a6 2006 si nu am comenzi pe volan.
    asadar vreau volan cu comenzi. nou sau sh . original sau sline. nu conteaza sa fie cu comenzi.(sa nu schimb airbagu).daca pun volan cu comenzi trebuie sa mai setez ceva? ma puteti ajuta? multumesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    audimann citeste tot acest topic si nu mai posta in aria de publicitate intrebari tehnice.

    Intai ia legatura cu cel care te poate ajuta sa schimbi volanul ca sa-ti spuna ce trebuie sa cumperi pentru a face acest upgrade. Nu cumpara nimic inainte.

    Aici pe forum avem mai multi colegi care te pot ajuta cu schimbarea volanului. Trebuie sa cumperi mai multe componente si sa le inlocuiesti la masina ta pentru a face schimbarea volanului si pentru a fi functionale comenzile de pe noul volan.
     
    Ultima editare: 15 Mai 2012
  19. audimann 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2011
    Locație:
    buzau/bucuresti
    Masina:
    A6 2.0TDI 2006
    multumesc si scuze. o sa recitesc topicul si sa iau un nr de contact ceva sa sun si sa rezolv treaba.
     
  20. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Salut ,
    Am facut update de MMI, mi-am activat meniul ascuns, apoi mi-am activat cruise control-ul pe care il aveam din fabrica dar nu imi mergea. Acum merge totul ce i-am activat, insa nu-mi mai functioneaza comenzile de la volan, adica volumul si celalalte. Clapetele/ Padelele de schimbat vitezele functioneaza.
    Deci care s-a intilnit cu asa ceva va rog sa ma ajutati. Mersi
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Dec 2012

Distribuie pagina asta