1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volane compatibile si inlocuire - Comenzi Volan la Q7 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi Q7' creată de mark113, 26 Noi 2013.

  1. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    Salut, am un Q7 din 2008 cu volan 4 spite fara comenzi, butoane etc - blank.
    Am gasit un volan + airbag Sline si m-ar interesa sa-l schimb pe al meu :
    1. Air-Bagul este universal ? pot sa-l montez pe al meu si sa folosesc doar capacul de la 3 spite?
    2. Procedura de schimbare a airbagului necesita reprogramare VAG?
    considerand ca nu am comenzi de nici un fel active
     
  2. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Nu se potriveste de la patru la trei spite.
     
  3. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    inlocuire volan

    Am inlocuit volanul cu 3 spite - am gasit un volan cu airbag cu tot... erau schimbate probabil pinii in mufa de conexie electrica pt. ca initial nu-mi functiona claxonul. Apoi am schimbat cu cablurile mele si a functionat...
     
  4. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    cod airbag

    Salut la toata lumea.
    Va rog un raspuns la 2 intrebari:
    1. Am achizitionat volanul din fotografie ca sa-l inlocuiesc pe al meu in 3 spite de S-lline, cod volan achizitionat din foto este 8J0 419 091 G. Rugamintea este : ma puteti ajuta cu un cod de Airbag functional pentru el ?

    2. Am citit si inteles ca trebuie modificati cablul de mufa de airbga in sensul schimbarii pinilor. Daca eu nu am comenzi pe volan - masina este un Audi Q7 cu MMI Basic , inafara de pinii 7 si 8 din mufa de TT trebuie mutati un etaj mai sus adica pe pozitiile 1 respectiv 2 iar claxon, inversat pinii 7 cu 1 - altceva nu mai trebuie sa fac?
    Pinii de airbag 3+4+5+6 raman intactii si ma ocup doar de Claxon + Masa??? banuiesc ca la Q7 2008 e cam la fel cu A6 nu?
    Multumesc
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai nevoie de airbagul cu codul 8J0 880 201 N 6PS.
    La restul problemelor nu stiu sa iti raspund, o va face probabil altcineva care stie . Bafta.
     
  6. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    cod

    Si care ar fi diferenta intre 8J0 880 201 N 6PS si codul cu litera "C" adica 8x0 880 201 C 6PS - vezi foto
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vad ca e diferenta de unele litere/cifre din coduri, deoarece se folosesc la tipuri de masini diferite, dar airbagul este la fel. Cel care ti l-am indicat eu l-am cautat dupa codul volanului din poza si asta a fost ce mi-a dat programul: 8J0 880 201 N 6PS.
    Dar vad ca e compatibil si cel din poza ta, doar ca e folosit pe A1 si de asta diferenta de cod, dar are acelasi PR cod specific volanului tau: 2PF care este acelasi cu 1XW.
    Am atasat niste imagini sa se vada compatibilitatile.
     
  8. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    cod airbag

    Multumesc!
     
  9. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    mark113 unde ai citit ca trebuie modificati pinii ? Un link ca referinta ar fi bine venit.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Uite aici in pozele atasate si in fisierul atasat chiar daca este trecerea de la volan in 3 spite la volan de TTRS este aceeasi chestie:
     
    Ultima editare: 14 Ian 2014
  11. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
  12. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    inlocuire volant Q7 cu TT

    Salutare.
    Ca sa nu pateasca si altii la fel, sa cumpere alte prostii - pe volanele de TT cu cod piesa 8J0 419 091 NU SE POTRIVESC alte airbaguri decat cu cod 8J0 si nu 8X0.......... si alte prostii .
    Foto atasate.
    Eu am cumparat volanul fara... cel mai bine le cumparati pereche - nu salvati mare $$$$
     
  13. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    volan montat!

    Gata !
    Am montat azi volanul de TT...
    Nu am modificat pinii in mufa si nici re-codare pe VAG deoarece nu am nevoie de comenzile de volan.
    Am pus cablul vechi de Airbag cu 2 mufe de masa / contact claxon pe care le-am schimbat de pe cablul de TT
     
  14. vandrei27 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi q7 3.0 tdi BUG
    Buna, am și eu o problema cu volanul de Q7. Am cumpărat mașina cu volanul sline in 3 spițe cu padele și comenzi pe volan. Nu funcționează nimic de pe volan, nu se aprinde becurile și nici claxonul nu funcționează. Am desfăcut airbagul și am văzut ca este pe un audi din 2005, mașina fiind din 2009. Cablajul de la airbag am încercat sa îl schimb cu unul de Q7 dar tot nu se aprinde și nu funcționează nimic. Ca eroare pe vcds da ca nu comunica cu modulul de control din volan. Ma interesează sa rezolv funcționalitatea butoanelelor nu airbagul deocamdată, se poate rezolva cu airbagul asta sau trebuie schimbat, sau este posibil sa fie și alta problema la volan?
     
  15. vandrei27 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi q7 3.0 tdi BUG
    Nimeni nici o idee nimic?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te la un mecanic bun ce stie sa foloseasca VCDS-ul.
    Dupa ce improvizatii ai avut prin portbagaj, cine stie ce mai gasesti si pe la volan.

    Eroarea respectiva este de la comenzile volan, nu de la modul control volan. Pune-ti VCDS-ul in limba engleza, in romana e dezastruos.

    01426 - Controls in Steering Wheel (E221)
    004 - No Signal/Communication
     
    claudiu1989 apreciază asta.
  17. vandrei27 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi q7 3.0 tdi BUG
    M-as duce la cineva priceput dar nu prea găsesc pe nimeni in Reșița, as merge și in Timișoara dar nici acolo nu cunosc
     
  18. Carturaru'

    Carturaru' 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0 V6 2008
    Salut,
    Am un Q7 2008, volan cu incalzire dar fara padele. Vreau sa imi pun alt volan cu incalzire si padele. Activarea padelelor am vazut ca este super simpla prin codare. Chestia e ca noul volan are mai multe butoane decat actualul. Vor functiona, sau macar alea comune vor functiona ? Atasez si poza cu volanul meu si cel pe care vreau sa il achizitionez. Multumesc
    Stiu ca pot pune un volan S-Line cu aceleasi butoane pe care le am eu, dar in plus cu padele, insa tare nu as vrea sa renunt la incalzire. Am vazut ca volane S-Line in 3 spite cu incalzire nu prea exista.
     
  19. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Comenzile acelea nu vor merge la modelul acesta de volan,trebuie sa cauti comenzi de volan de pe A4 B8(cele cu MODE)
     
  20. Carturaru'

    Carturaru' 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0 V6 2008
    adica asta... pacat ca nu exista si cu incalzire :(
     

Distribuie pagina asta