1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volkswagen Golf VII

Discuție în 'Stiri auto generale' creată de klaudyu, 6 Oct 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Ca şi în cazul tranziţiei de la Golf-ul V la actuala generaţie, Golf-ul VII va avea parte de schimbări subtile însă îşi va continua evoluţia în privinţa designului, adoptând liniile specifice actualelor modele Volkswagen. Schimbările includ o parte frontală mai ascuţită, o formă mai aerodinamică a parbrizului, faruri mai înguste şi aripi mai pronunţate.Luna trecută au apărut primele informaţii despre Golf VII, la teste, fiind făcute publice de Worldcarfans.com. Publicaţia a precizat atunci că, în afara elementelor de design, printre elementele importante, care vor fi introduse la viitoarea generaţie a hatch-ului, se numără tehnologia hibridă Twin Drive, dezvoltată de VW. Un propulsor diesel de 1.5 litri va fi montat în tandem cu trei motoare electrice. Autonomia exclusiv electrică a automobilului va fi de 48 de kilometri, iar consumul va trece puţin de doi litri la suta de kilometri.

    Ceva şi mai nou este HCCI, un motor pe benzină care se comportă ca unul diesel în privinţa consumului, dar şi a emisiilor de CO2. Pe acest autoturism va fi montată şi cutia DSG cu şapte trepte de viteză. Viitorul Golf va fi construit din materiale mai uşoare care vor contribui la scăderea greutăţii maşinii, la cifre mai bune în privinţa consumului de combustibil, şi, nu în ultimul rând, la creşterea performanţelor automobilului.

    Antena3.ro
     
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Pai si Golf VI ?!?

    LA stopuri seamana cu A5,A6(new) .
     
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    golfurile de la 5 in sus nu mai au nici un farmec , au ramas cam la fel , si li s-au schimbat doar stopurile si farurile ...
     
  4. oaspetele 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    VW GOLF VI 1,6 mpi ;Superb Combi 2,0tdi 125kw
    Nu as fi sigur.
    Ca nu iti plac tie e altceva. Dar imbunatatirile la sasiu, interior, motorizari nu pot fi trecute cu vederea. Poate ca 5-ul nu a fost un succes 100%, dar 6 zic eu ca o sa fie ok.
     
  5. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai golf VI a iesit deja, e fumata, dar nu prea a avut succes. Sincer acesta VII mi se pare cel mai reusit, in sfarsit un "dos" reusit, este adevarat ca au cam mers pe linia Audi, dar e frumos spatele, cel mai frumos de pana acuma. Botu seamana perfect cu golf VI, dar totusi e mai agresiva...chiar imi place!
     
  6. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    aaaaa da .. ce idiot sunt .. are si vecinu meu VI .. :) scuze !
     
  7. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Nu ma pot abtine si fac o confesiune:intotdeauna am iubit Golful,mai putin 3-ul,am avut cateva,grozave masini!!! E foarte tare!;)
     
  8. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Culmea e ca chiar 3-ul e cel mai popular :) E noua masina nationala, daca ne luam dupa numarul lor. Ce nu-mi place absolut deloc la 3 e interiorul. Insa e o masina robusta, fiabila, isi face treaba...
    De la 4 in sus imi plac toate Golfurile (mai putin varianta lunga), chiar eram pe punctul de a lua un 5. 6-le arata foarte bine, si 7-le (daca va arata asa) e super. Insa ma intreb de ce atata graba sa scoata un nou model?!
     
  9. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Graba nu-i ca doar pentru 2012 este proiectat,dar dupa cum ati citit,se inglobeaza o noua tehnologie care isi ia avant pe piata,cea cu motoare hibride:1 motor conventional plus 2 electrice.
     
  10. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Eminence,aici te contrazic putin,cele mai populare si mai vandute golfuri au modelele 1 si 2! 3 e masina nationala pt. ca nemtii n-au stiut cum sa scape de ele,pana cand...au aparut romanii:)! Cunosc cazuri, in care au fost date gratis,cheltuiala fiind doar numerele,asigurarea si motorina!Asta justifica numarul lor mare in Romania,FOARTE ieftine! Dupa mine 2-ul a fost cel mai fiabil si a tinut cel mai bine la pret. De fapt acesta a fost modelul fabricat in cele mai putine exemplare,s-a renuntat relativ repede la el si-au trecut la 4. Dar repet,am o afinitate pentru tot ce inseamna Golf!:thumbs-up::friends:
     
  11. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Designul se apropie de scrisocco prin ingustarea farurilor.

    off: nu sunt mare fan golf, mai ales al astora noi. 2-ul imi place in schimb. In perioada cand se faceau A80, golf 1/2, cobra, ursuleti, altele erau viziunile constructorilor
     
  12. Cammeleon

    Cammeleon Bronze Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    BMw 318 i
    Fata de porche Chayene (miniatura) spate de AUDI..cool,


    Arata OK....


    P.S. Cu golf 3 sunt de acord... par f.f. fragile...DAR totusi mai bune ca daciile, asa ca "ROMANUL" pleaca cu ele acasa cu fruntea sus... chiar daca se dadeau/ dau gratis ...:p
     
  13. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    întotdeauna mi-au placut golfurile,mai ales golf IV..exterior,interior,motorizari,tot mi-a placut!......pana la golf VI,motorizarile sunt ok si atat...clar,gusturile nu se discuta ;)
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    :sign_ot: Am avut golf 1, 2 si 3, dar cel mai ...a fost 1-le! Prima dragoste...120ps GTI, dupa care am pus motor de 1.6 diesel, cred ca avea minim 500 de mii dieselu! Torcea ca o pisica:)))
     
  15. MeAudiA4

    MeAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2008
    Locație:
    Sighisoara
    Masina:
    Audi A4
    Parerea mea e ca seamana la fata cu laguna si megane nou:happy:
     
  16. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    VW Golf VII CC

    La noua generatie se pare ca vw va dezvolta un coupe cu 4 usi pe platforma golfului. Pe langa versiunile golf plus, variant, etc, VW Golf CC va avea un design inspirat de Passat CC, in ceea ce priveste spatele, stopurile. Designul fata apartine lui Scirocco. A saptea generatie, complet noua fata de golf V si VI se pare ca va aparea in 2012. VW planuieste si un coupe in 2 usi si 3 volume, asemanator lui Skoda Tudor, iar in 2010 la Geneva se pare ca va fi prezentat un astfel de prototip. La gabarit se aseamana cu Jetta, insa va fi mai usor cu vreo 130kg. Tot pe baza lui Golf VII va fi oferit si un cabrio (soft-top), astfel ca Eos va fi scos din schema. Va exista dealtfel un cabrio si pe baza lui Passat.
    printre motorizarile cele mai mici:
    1L (3 cil.) benzina
    1.2 TDI 75CP
    motorizarile cele mai mari:
    2.0 265CP (Golf R 20 T) 4Motion
    2.0 bi-turbo diesel 220CP
    cutii DSG: DQ 200/250/500
    Euro6 la toate motoarele

    Singurul coupe cu 4 usi din clasa compacta este mai scurt decat Passat CC, dar si sensibil mai ieftin. Va avea de luptat cu noul Astra prezentat in aceasta toamna la Frankfurt, reespectiv noul Focus(2010), iar de aceea trebuie sa ofere mai mult spatiu si confort, dar si o paleta mai larga de motorizari.

    sursa: revista Auto-Bild nr.18

    Volkswagen-Golf-CC.jpg volkswagen_golf_cc1.jpg
     
  17. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    nu-mi place coupe-ul:p
     
  18. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    nici mie, mai ales ca e in 4 usi. e mai potrivit pe passat
     
  19. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Seamana cu un CORADO la 4 usi...
     
  20. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Tatal meu detine aceasta masina, si este foarte fiabila.
    Am avut Golf 6 , 1.2 benzina si 85 ps si acesta e 1.6 tdi 105 ps .
    Ambele luate de noi, sunt incomparabile.
    7-le e net superior 6-lui . Evident datorita motorizarii in mare parte .
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta