1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsea elemente caroserie la A5 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Phantom Black, 22 Ian 2008.

  1. Phantom Black 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    BUCHAREST
    Masina:
    A5
    Salut de aproximativ o luna sunt fericitul posesor al unui Audi A5 de culoarea neagra .
    Masina este o mica uzina - sunt incantat de ea. TOTUSI are o mare problema CONSISTENTA VOPSELEI.
    Mentionez faptul ca sunt un sofer foarte prudent si nu m-am plimbat cu masina decat de vreo 12 ori si au si aparut primele zgarieturi. Nu sunt adanci iar intr-adevar una din ele e fost facuta de catre un cretin gelos cu portiere propriei masini - OK aici nu pot comenta ( ce pot face cu prostii ?):gun2: DAR SA APARA URME DE LOVITURI DE PIETRICELE ATUNCI CAND RULEZI CU 40KM LA ORA PE PLEVNEI???!!! Ce mai e si asta?:aggressive:
    Poate cineva sa-mi spuna ? E drept ca pana acum am avud masini de culoarea gri matalizat -tot Audi - DAR Ce vopsea!!! Divina!!! 10 Ani , 0 zagrieturi in conditii de rulaj serios - un tanc.
    Care e treaba cu A5-ul?
    Exista vreun loc de unde pot lua un marker de culoare exact pe codul meu de culoare?
    Ce pot face ca sa mai estompez?
    Exista la Audi vreum lac protector ?
    MIE NU MI-A SPUS NIMIC DE EXISTENTA UNUIA!!! L-as fi cumparat pe loc! :readit:Inca de la comandare masinii!
    Are cineva vreun sfat sa-mi dea?:doctor:
     
  2. Spector 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A4 ALLROAD 3.0 TDI QUATTRO
    salut

    si eu am aceasi problema la a6 meu.ii nou noutz si au inceput sa imi apara mici zzgarieturi pe el cum ai si tu
    in plus ieru am vazut o zgaritura de la o pietricica pe grila de la radiator...am zis ca mor de nervi
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Ultima editare: 23 Ian 2008
  4. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Da si eu dupa ce am spalat masina ultima data m-am ingrozit ce am vazut pe ea...dar am pus pe seama a ceea ce zice cristi.
     
  5. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Vezi ca in Carefour exista niste "creionase" cu vopsea pentru puncte si zgarieturi.Am auzit numai lucruri bune despre ele si am de gand sa-mi iau chiar azi unul, intrucat am numai ciupituri pe aripa din spate si bara de fata.Cred ca ti-ar rezolva problema , iar daca nu, i-am zis si lui Spector - exista o pasta pt zgarieturi numita Prevent.E foarte buna pt asa ceva. ;)Succes
     
  6. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    exista ceva!!!!

    nu stiu exact in romania daca a aparut dar este o folie speciala transparenta care se aplica pe zonele cu probleme exemplu capota.WWW.quixx.com poate gasesti ce iiti trebuie bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2008
  7. Kata-A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 8P, 2.0TDI,2009
    Exista si la noi si chiar e foarte buna.In plus,nu afecteaza culoarea sau luciul vopselei.Incearca aici:http://www.expertdetailing.ro/ro/108_59_index.php
     
  8. f4271

    f4271 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2007
    Locație:
    acasa
    Masina:
    A4, 3.0tdi quattro, full options 2009 (e criza, strangem cureaua)
    Dupa 2 ani de mers prin Romania cu masina a trebuit sa schiomb parbrizu ca era aproape mat, sablat. La fel si farurile si buza din fata la capacu de la motor.


    E trist, la prima cicatrice din asta nu am dormit de suparare vro doua nopti, dar apoi mi-am zis ca e usor sa provoci mila la oameni, dar pentru ca sa provoci invicdie tre sa muncesti din greu.
     
  9. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Este bine de stiut ca ,culoarea neagra se intretine cel mai greu.Daca ai trecut de la gri la negru, ai trecut de la culoarea cea mai usoara de intretinut la cea mai grea de intretinut.:footy:
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    M-am convins si eu. Argintiul nu imi facea problema mai deloc,negrul iti provoaca mari batai de cap :(
     
  11. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    eu am trecut de la negru la gri. Cu toate ca aceasta culoare e cea mai nasoala, e foarte usor de intretinut. Mai ales la lenea meaaa.... :)
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu o spal mereu cum da soarele. Iar iarna mereu dadeam cu furtunul cu apa sarea de pe ea inainte sa o bag in service (locul ei din fiecare seara la caldurica). Iar atunci cand am o masina blocata in locul ei parca mor ca o las afara in frig si ploaie. Dar asta se intampla f f rar:)
    Vara am vapul la indemana si ceara dupa:icon_thumright:
     
  13. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Cand am avut Opelul(bleumarin simplu),la fel mi s-a intamplat si mie.Apareau din senin zgarieturi si decolorari.Cred ca vopseaua era de vina(nu era metalizata si de o calitate indoielnica;masina fusese revopsita):yes:
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Daca nici vopseaua de la un A5 originala nu rezista la drmurile noastre atunci ce rezista? Asta e fratilor trebuie sa ne obisnuim cu lucruri de genul:(
     
  15. Nur 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Masina:
    A5 S-Line 3.0 TDi Quattro
    si eu mi-am gasit o gramada zgarieturi pe masina :motz:
     
  16. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    sa vedeti ce bine e alba! :) chiar nu se vad zgarieturile astea fine
     
  17. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    se pare ca noile vopsele sunt foarte fragile. Nu se mai pune accent pe tablarie cum era acuma cativa ani. Din ratiuni de economie cred.
    A mea e un verde ff inchis .spre negru.
    Am luat hotararea sa ii revopsesc capota si bara fata ,caci aveau cateva puncticele lipsa de vopsea adunate in vreo 4 ani.
    Ei bine totul e la loc cum era inainte ..dupa doar jumate de an.
    La fel si la parbriz. Ba chiar asta nou imediat s-a zgariat cu racleta pt gheata (si asta la o singura curatare), pe cand parbrizul vechi l-am raschetat odata cu un cui de la un T-ul defect de sters parbrizul dintr-o benzinarie de am zis ca am sapat un sant in el..si abia se observa ceva cand ma uitam la soare intr-un anumit unghi.
     
  18. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    am observat si eu ce spuneti dar la golf 5. geamurile laterale de la deschis erau zgariate ingrozitor parca le dadusem cu smirghel. cred ca nu e vina matrialelor ci praful la nou are o granulatie mai dura sau mai mare.
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da praful este de vina. Eu imi mai demontam fetele de usi si le curatam atunci cand nu aveam ce face:p
    Singura posibilitate este sa nu mai lasi geamul jos atat de des
     
  20. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    eu nu mai foloses geamurile demult :jester:

    deschid portiera :p
    serios acum: evit sa dau jos geamurile pe cat posibil, deorece la A6 are un fel de catifea care aduna o gramada de pietricele fine intre ea si geam. Am comparat cu un passa si la el nu e chiar asa. Are un fel de cauciuc care cat de cat adera la geam.
     
    Ultima editare: 21 Mar 2008

Distribuie pagina asta