1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsea elemente caroserie la A5 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Phantom Black, 22 Ian 2008.

  1. tipoval 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi a6 3.0 TDI
    Va mai recomand ceva: si anume nu mai spalati masinile la spalatoriile manuale. Am cumparat a6 acum 2 saptm din Germania, arata impecabil si asta pt ca la ei spalatoriile sunt doar cele automate gen acelea de la benzinarii iar uscarea se face prin curent de aer nu cu carpele alea imputite cu care le sterg la noi. Iar al 2 lea motiv al zgarieturilor o reprezinta calitatea aerului plin de praf de la toate santierele astea (incercati sa lasati masina o saptamana nemiscata si o sa ramaneti uimiti de cum va arata chiar si in curte ca mine). Dupa negru urmeaza bleumarin ca greutate de intretinere iar cea mai usoara este alba.
     
  2. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    te contrazic. Gri-ul e cel mai usor de intretinut
     
  3. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Griul si albul metalizat ca sa va impac pe amandoi.:)
     
  4. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Adevarul este ca un prieten vopsitor (foarte bun meserias), dupa ce i-am aratat ce mi-am cumparat (audi a4), a laudat tot la masina insa la capitolul culoare m-a avertizat ca o sa am probleme sa o pastrez curata. Nu l-am crezut insa timpul mi-a dovedit ca negrul este aproape imposibil de intretinut. Nici sa o speli zilnic nu merge. Am avut o dacie bej metalizat pe care o mai si ceruiam personal si arata super mult timp. Acelasi tratament l-am aplicat si la audi dar degeaba. Te bucuri de ea max 3-4 zile ca dupa aceea e jale. Zgarieturi si pete ce am pe ea, se vad toate. Deja l-am anuntat pe prietenul vopsitor ca la anul vreau un polish adevarat. Macar asa sa ,mai readuc la viata culoarea. Problema e ca arata bine masina neagra...deci nu am incotro. Ma chinui asa.
     
  5. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Si eu am aceeasi problema cu botul matuit, faruri si parbriz :motz: desi nu rulez masina mai deloc in romania doar odata sau 2 ori pe an vad ca praful e acleasi mai peste tot :blownose: am fost la o vopsitorie specializata sa o polishez am platit 250€ polishatul si a aratat bine primele 2 saptamani dar acum e ca si inainte .Nush ce drak au nemtzii aia de se intretin masinile asa bine la ei
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am 2 masini,audi gri si dacia alba.Sincer pot sa spun ca albul este mult mai usor de intretinut pe langa gri.Dacia cand o spal,nu este nevoie sa o sterg si ramane impecabila dupa fara pete,fara nimic.Audi cand il spal trebuie sa-l sterg perfect sa nu ramana urme.Praful pe gri se vede imediat,la fel si picaturile de roua de dimineata.Deci parerea mea este ca albul este cel mai usor de intretinut.
     
  7. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    1.Un popor mai atras de auto decat germanii eu inca nu am vazut.
    2.Acolo este alt mediu,paduri multe,altitudine.
    3.Nu sunt plantatii de porumb multe ,culturile de porumb repetate destelenesc pamantul,astfel incat praful zboara hai-hui, in Romania cred ca stii ce culturi predomina.

    Daca in Germania imi spalam masina aproximativ o data la doua luni.
    In Franta o data pe luna.
    In Romania in Galati incredibil dar adevarat dupa trei zile prafil era la loc.
    ...un garaj in Romania este o mina de aur.;)
     
  8. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    :( Eu sunt in italia si nu vad sa fie diferit de romania.Nici nu ies bine de la spalatorie si cand am ajuns acasa deja praful e depus pe masina ..... nu mai zic de pietricelele de pe drumuri care banuiesc, ca intr-un viitor apropiat imi vor da un aspect de bot sablat la masina pe care nici mama polishului nu o va mai scoate:crying:
     
  9. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ..banuiesc ca stai intr-un oras poluat:)

    In St.Etienne dar mai ales in Munchen si in imprejurimi o placere din punct de vedere a aerului.
     
  10. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Romanul merge pe principiul "eh , so crapat geamu , il schimb cand se crapa de tot" cam asa e . nemtoiu instant schimba geamu . La nemtoi din Bang & Olufsen iese beethoven , straus , la roman din Bang & Olufsen iese gutza , salam ( nu alimentul) . Fumul scos din fabricile lor , e mai putin poluat ca aerul nostru. Nemtoiul o inventat Audi si romanul Dacia . Audi - comfort,design,... , Dacia- carutza cu motor , scaune , geam , volan si bord.
     
    Ultima editare: 22 Dec 2008
  11. aditzah84 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2009
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2007
    Salut

    Exista solutii pentru retusuri, eu am gasit ceva scris in manualul de utilizare despre asa ceva si am fost la reprezentanta sa le cer, bineinteles ca ei fiind mai varza nu au auzit de asa ceva si am trimis mail in Germania, cei din Germania i-au contactat pe romani si un tip din Bucuresti de la Porsche mi-a trimis codurile ce trebuiesc comandate la reprezentanta. Exista spray-uri vopsea si respectiv lac si ceva la fel ca oja, tot vopsea si respectiv lac. Imi pare rau dar nu mai am mailul celui de la Bucuresti salvat.
     
  12. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    Vopselele ecologice. pe baza de apa, sunt de vina!

    Diferenta enorma intre vopseaua de pe un B4 si un B8.
     
  13. cabrio_xx

    cabrio_xx 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi a4 b8 s-line,audi b4 cabrio
    lac protector

    este ceva solutie la teleshoping face reclama.se aplica pe toata masina si pe langa ca protejaza foarte bine de micile lovituri,da si un luciu de invidiat:)este foarte buna si eu mi-am cumparat si in plus primesti bonus tot felul de solutii pt jante faruri etc.
     
  14. bubulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi a5
    Zgarieturile sunt inevitabile la masinile noi cu vopsele ecologice, problema la mine nu sunt zgarieturile, ci rahatul de la ciori,porumbeii, vrabiute si tot neamul de zburatoare.Nu stiu cu ce se hranesc, insa excrementele lor, care parca mi-au luat la tinta masina, par a avea o aciditate incredibila.Spun asta pentru ca dupa fiecare spalare raman niste pete groaznice pe masina.Trebuie sa precizez ca masina este neagra.Exista vreo solutie?
     
  15. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    si eu am o problema cu "zburatoarele". si tot neagra e si masina mea. deasupra locului de parcare trece un cablu si pe ala "parcheaza" si porumbeii si alea alea. sa vezi dimineata de audi dalmatian am:banghead:. singura solutie( in afara de pusca) e un pulverizator din ala de curatat si in fiecare dimineata le sterg :ermm:
     
  16. nitubogdan111 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A6 3.0 TDI quattro 2007
    Am un A6 din 2007 si am aceeasi problema cu vopseaua, se zgarie foarte des si usor. Dupa fiecare spalare mai observ inca un punct de unde a sarit vopseaua sau o zgarietura noua. Am cumparat niste vopsea la culoare, dar punctele de unde a sarit vopseaua, chiar daca le acoperi tot se vede o diferenta mica de nuanta si se simte la atingere. Mi-au zis la service ca ar fi de vina lacul care este foarte subtire sau de proasta calitate si pentru a evita aparitia de puncte sau zgarituri, cel mai bine s-ar lacui toata masina inca odata pentru a avea un strat mai gros.
    Stie cineva daca asa ceva ar merge, sau sunt doar povesti?
     
  17. cabrio_xx

    cabrio_xx 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi a4 b8 s-line,audi b4 cabrio
    de mers nush dak ar merge toate se zgarie la fel problema este ca pe culorile inchise se vede mai tare,daca s-ar da din nou cu lac pe masina intr-un strat mai gros singura diferenta ar fi ca sar putea polisha o data si ar disparea,dar dupa aceea iar ar aparea si ai fi tot acolo.si audi-ul meu este negru si crede-ma ca apar zgarieturi moi in fiecare zi:(nu am ce sa mai fac singura solutie ar fi sa o vopsesc gri metal:)
     
  18. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    Lac....

    In afara de lac o solutie buna mai este si aplicarea de folie transparenta.
    Am vazut pe aici o adresa cu o firma care face asa ceva. Din poze arata super!
    Nu stiu in realitate cat de practica este.
     
  19. nitubogdan111 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A6 3.0 TDI quattro 2007
    Ar fi o varianta si folia, dar nu ma prea incanta... De unde as putea sa-mi cumpar niste markere de calitate la culoare? Acum mi-am facut la un magazin un fel de sticluta cu vopseaua masinii (dupa codul culorii) dar parca nu a iesit asa bine...
     
  20. salamaha

    salamaha 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2012
    Locație:
    Roma
    Masina:
    Audi A3 1.6 TDI 90CP 2010
    ce sa zic aceeasi problema am si eu,,,,de cand am cumparat masina....ma doare inima...chiar arata rau o masina de 3 ani....e alba si dupa ce o spal...imi da lacrimile de ciuda,,,eu o am de un an si am la zgarieturi de numa...numai in parcare am gasito de 4 ori chiar si cu spoileru spate ciobit aripa spate stearsa....plus dupa ce o spal se vede pe ea ca oale pestrite da tre sa te uiti foarte atent.plus o proasta cu un motoscuter a trecut cu viteza pe partea dreapta a mea si mi-a strambat tare pragu chiar in fata la roata.nu stiu cu ce a lovit de a indoit asa ,,,,era sa pice ,,,dar o continuat sa mearga.niki nu sa oprit.sper sa rezolv cu asigurarea ca o am full...
     

Distribuie pagina asta