1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsirea Etrierelor

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de LevY, 27 Mai 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ultima editare: 24 Aug 2010
  2. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    ce culoare sa vopsesc etrierele la masina din semnatura.e culoarea gri deschis.eu as vrea dar nu stiu cum da un bleu sau albastru foarte deschis.voi ce ziceti?si apropo din cei care si-au vopsit pana acum etrierele s-au decojit sau nu?
     
  3. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007

    Eu mi-as face culoarea masinii sau culoarea rosie...
    Vopseaua pe etriere nu te tine mai mult de 2 ani,vopseaua...de la spalaturi,schimbat placute,discuri,aerisit frane(lichid de frana) se duce.
    Daca se decojeste nu sunt vopsiti calumea.
    Inainte de vopsire te sfatuiesc sa-ti schimbi placute/discuri s.a.m.d. si dupa aia sa vopsesti etrierele,pt. a te tine cat mai mult timp...


    PS: ATENTIE!!! Cand vopsiti etrierele sa nu vopsiti si partea pe care circula placutele pt. a nu va afecta franarea.

    Bafta!
     
    Ultima editare: 27 Aug 2010
  4. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    La fosta mea masina, tot argintie, am vopsit etrierii si butucii cu o vopsea facuta dupa tehnologie spatiala.... Daaa.
    Am curatat totul cu peria de sarma si am vopsit cu pensula.
    Vopseaua ?
    Titan, din aia cu care se vopsesc usile la sobele de teracota.
    Nu radeti ca nu e de ras... :)
    E subtire si astfel nu are ce sa se cojeasca, se "duce" in toti porii, se "prinde" de suprafete bine de tot,...iar de rezistenta la temperatura ? Pai daca nu sare nici atunci cand sta jarul, butucul arzand in gura sobei.... Pune-ti voi mana pe o usa de soba...
    Iar daca vroiai sa retusezi ceva, sau sa vopsesti placutele noi, dupa ce te duci la spalatorie, lasi sa se usuce pe acolo si cu o pensula, atent, refaci totul printre spite. In 15 min. refaci totul.
    Mie mi-a placut pentru ca vopseaua pastra textura de fier a etrierului si nu arata ca multe, pline, ingrosate de vopsea.
    E si chestie de gust,..asa ca.
    Le-am dat cu vreo 2 ani inainte de a vinde masina. Asa au murit. Doar se mai murdareau de la pulberea lasata de placute.
    Cei care au etriere galbene, albe...stiu de ce vorbesc.
    Deocamdata,...sincer,...eu la "Titan" sau cum s-o mai fi chemand acum, raman. Oare cat o mai fi sticluta, 3-4 lei ? Nici nu mai stiu.
     
  5. tm69sex

    tm69sex 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 , 1.6i , 99'
    eu le-am vopsit cu sprayu`l. Un spray rosu aprins banda de hartie o perie de sarma diluant si putina rabdare .... dai cu peria degresezi cu diluant acoperi discu si placuta (spatele) acoper telescopu si ce mai e pe acolo aerisitoarele cabluri si ce mai gasesti si dai frumos cu spray. de 7 luni de cand le am arata boboc nu se exfoliaza sau altceva ... bafta :D.


    p.s. se vede putin in poza .. cer scuze da nu am alta poza facuta de mai aproape ... am dat de tema asta din greseala .. si am zis sa pun si o mica poza. daca tine cineva sa vada mai de aproape le fac poza .
     
  6. florinA

    florinA 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2010
    Locație:
    Otelu Rosu
    Masina:
    Audi A5 Sportback
    Si eu vreau sa le vopsesc la primavara cand o sa scap de rotile de iarna si tot la spray m-am gandit.
     
  7. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Salutare,
    Se pare ca le-a sunat ceasul si discurilor + placutelor mele de frana, asadar voi trece a inlocuirea lor. Cu aceasta ocazie as dori sa vopsesc si eu etrierii. Evident culoarea rosie ar fi cea care in principiu m-ar "cuafa" cel mai bine, insa parca prea multe masini am vazut cu etrierii rosii. Asadar v-as intreba pe voi, avand in vedere culoarea masinii, ce nuanta sa aleg ptr. etrieri.
    Mie mi se pare ca ar da bine, fie rosu, fir portocaliu fie verde metalizat, care sa puste exact cu culoarea masinii. In oricare din cazuri siguranta va fi neagra.
    Sunt deschis oricum la parerile voastre si le astept cu interes!
    Legat de vopsea voi merge pe Foliatec. Am vazut la cineva cum arata dupa aproximativ un an jumatate si m-a convins.:)
    Multumesc anticipat!
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu mi-am luat Foliatek argintiu. Insa nu am apucat anul trecut sa le vopsesc ca a venit frigul.
     
  9. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Zilele trecute am vazut pe o masina etrierii vopsiti cu un verde metalizat si chiar mi-a placut cum vine. Oricum ideea e sa iti placa tie pana la urma :p
     
  10. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Pai m-am gandit si eu la verde metalizat dar nu sunt sigur daca vopseaua de la foliatec pe verde ara arata bine, ptr. ca din pacate e un verde deschis. Daca era exact pe culoarea masinii nu mai stateam pe ganduri. Parca as tinde spre portocaliu insa nu stiu daca nu cumva ar fi prea tipatoare culoarea. Pe un Lambo arata bine oricat de tipatoare ar fi. Insa pe 1.9 tdi '96..ar fi cred prea exagerat. Iar rosu azi am vazut in piata de masini in Cluj cred ca 20 de masini de la ford Ka si pana la Passaturi, toate cu etrieri rosii. Si deci in principiu as evita rosu. Iar din restul paletei de la Foliatec nu stiu ce ar merge mai bine.
    De asta am cerut parerea voastra, ca e mare dilema: Portocaliu nu ar fi prea tipator? si daca ar fi, atunci de la Foliatec ce alta culoare credeti voi ca ar da bine?:confused::confused:
    Ovi la tine am vazut varianta de verde deschis metalizat si e ok, dar nu imi prea place cum da pe culoarea masinii. Argintiu ar fi o solutie, insa daca e sa aleg o culoare neutra atunci mai degraba as merge pe negru metalizat, ptr. ca parca s-ar asorta cu foliile.
    Astea ar fi variantele de la Foliatec:
     
    Ultima editare: 26 Mar 2011
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi pe negru metalizat sau pe culoarea apropiata de culoarea masinii tale. Bafta
     
  12. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    @Cy_Russ: Acuma...multi copiaza tot felul de lucruri de la alte masini...daca la inceput etrierii rosii erau standard pe Ferrari si la Brembo, multi incearca sa copieze asta...si cei mai multi dau chix si iese un kich pentru ca nu curata cum trebuie etrierul si pt ca folosesc vopsele de proasta calitate...

    Parerea mea - Daca pe masina ta, cel mai bine arata rosu, foloseste rosu dar fa un lucru de calitate!

    Exemplu: Daca manelistii isi iau Audi Q7 fiindca au bani, si masina ta preferata pe care ti-ai putea-o lua ar fi tot Q7, nu ti-ai lua-o pt ca e "masina de manelisti" ? Tot asa si cu etrierii...
    Si eu vreau sa imi vopsesc etrierii rosii pt ca se potrivesc cel mai bine cu culoarea masinii mele..sau si alb ar mai merge la mine...ramane sa ma hotarasc.
     
  13. calintes

    calintes Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI quattro
    Daca vrei verde cred ca poti pune cateva picaturi de negru in vopseaua verde de Foliatec si o poti apropia de nuanta masinii tale.Parerea mea este ca daca le faci negre trebuie sa ai jante cu decupaj foarte mare sa intre multa lumina pentru a iesi in evidenta etrierele.Oricum ideea este sa le faci in primul rand sa iti placa tie,deoarece nici un lucru din lumea asta nu va fi pe placul tuturor.;))
     
  14. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Multumesc tuturor ptr. Sfaturi!;)
    Am sa ma hotarasc intr-un final si dupa ce le vopsesc voi posta rezultatul. As mai avea insa o intrebare ptr. cei ce au mai folosit Foliatec. In cazul in care ii vopsesc cu aceasta vopsea dar la final nu sunt multumit de cum arata, exita posibilitatea de a le "decolora" si revopsi in alta culoare tot de la ei? sau vopseaua este foarte buna si rezistenta si e atat de complicat (necesita ceva substanta speciala ptr. indepartare) sa ii decolorez incat mai bine iau alti etrieri pe care sa ii vopsesc?
     
  15. calintes

    calintes Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI quattro
    Nu iti fa probleme,ar fi bine sa fie chiar atat de rezistenta cum crezi tu,insa cu o perie de sarma rotativa montata pe un flex le cureti relativ usor.:p
     
  16. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
  17. 22LXO

    22LXO 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    BMW E90 320d
    Pentru cei din Timis, nu trebuie sa comandati vopseaua de pe net sa mai platiti si transportul...la Lugoj este cineva care aduce vopsea Foliatec -0722179378. Eu de la el mi am luat si recomand. Pret 100 lei kitul. Cel mai ieftin am gasit pe net la 125 lei la care se adauga transp 30-40 lei. Recomand!
     
  18. Hbogdy 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2014
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A6 3.0TDI 204cp Mutitronic 2012
    Salutare colegi. Intervin si eu cu o serie de intrebari legate de vopsirea etrierilor. As vrea sa fac si eu aceasta operatiune. Da, sunt convins ca cea mai sanatoasa este vopsirea electrostatica dar as vrea sa stiu informativ unele lucruri legat de vopsirea manuala. Cum ar fi: care e modalitatea cea mai ok de curatare si degresare? (Mentionez ca vreau sa vopsesc si butucul nu doar etrierii) adica am auzit tot felu de variante, unii spun cu diluant, altii spun ca nu e bun diluantul pt ca contine ulei si intrun posibil contact cu elemente din cauciuc, diluantul este nociv. Alte variante am mai auzit cu benzina, cu alcool etilic, sau cu solutie de curatat frane. Care este pana la urma cea mai sanatoasa varianta? Si tot legat de curatare, cu ce e mai bine sa ii pregatesc? Este de ajuns o curatare cu o perie de sarma sau este indicat sa folosesc un smirghel de o anumkta granulatie? Si daca da, care este aceea?
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Indiscutabil cea mai buna varianta este sa ii sablezi.
    Nu doar ca ii cureti dar faci si legatura chimica pentru vopseaua ce vine.
     
  20. Iasmin90

    Iasmin90 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Hello,

    Guys pentru masina mea ce culoare recomandati sa fac etrierii?eu ma gandeam de la Foliatec Carbon Metalic sau Foliatec Grey Metalic sau pur si simplu negre.
    Astept opinia voastra!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta