1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot - Sunet neidentificat - Motor si/sau Vibratii la A4 B8 - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de vik2009, 12 Aug 2010.

  1. Andreieia 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0Tdi 177 Multitronic
    Am fost la 2 service uri și ambele am păreri total diferite
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si tu crezi ca noi, din fata tastaturii, gasim rezolvarea ? Intai citeste si tu integral acest topic si toate topicurile unde se discuta despre zgomote legate de problema ta. Cand te inscrii pe un forum nu incepi cu intrebarile ci incepi si citesti incet si cu rabdare.
    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si de ce nu aprofundezi investigatiile in baza acelor pareri ?
    Vrei sa iti mai zicem si noi 4-5 ca sa faci colectie ?
     
  4. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Domnilor, aveti si voi dreptatea voastra, dar trebuie sa intelegeti ca o mare parte dintre noi, dupa ca am fost la 2-3 service-uri bune, care au schimbat diverse la masina, binenteles pe banii nostri, si nu s-a rezolvat problema, ba mai rau, nu prea ne vine sa mai aruncam banii pe fereastra in necunostinta de cauza. Si unde, daca nu pe forum, ai putea sa ceri o parere. Nu o sa va vina sa credeti, dar sunt service-uri care iti toaca banii si iti strica masina.

    Exact asta se incearca. Eliminarea a cat mai multe cauze probabile, cauze de eliminat, care altfel costa bani. E foarte usor la un service sa elimine o cauza pe banii tai. Uni totusi prefera sa le elimine informandu-se. Pe de alta parte, sunt membrii care nu posteaza inapoi anumite rezolvari, dar sunt si uni care doresc sa ajute. Hai sa vedem ce pareri au altii la problema postata.

    Scuze de off topic.
     
    Rotar Ioan apreciază asta.
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Total gresit.
    Daca ai fost la 2-3 service-uri unde ti-au explicat 2-3-4 cauze si tu n-ai facut nici o investigatie in legatura cu asta, e o problema.

    Voi va trebui sa intelegeti ca o problema poate avea 5, 10 sau 20 de cauze si cand nu v-ati dus la un service sa faceti o constatare, cand dati detaliile de zici ca fiecare litera de pe forum costa bani grei, e foarte greu sa dai un diagnostic din fata PC-ului.

    Nu a zis nimeni sa te duci sa schimbi piese dupa cum zic mecanicii, dar o constatare costa 70-100 lei si dupa poti posta pe forum constatarea respectiva. Asa avem un punct de plecare, ca glob de cristal nu avem.

    E fix ca si cum ai spune, imi bate ceva la roata stanga fata, ce poate fi ? Pai pot fi minim 6-7 lucruri, degeaba ne dam cu parere pana nu investighezi tu ca si proprietar (ca pe mana ta e masina).

    El trebuie sa se duca la service.
    Nu ai cum sa elimini cauze din fata PC-ului atata timp cat el a zis ca se confrunta cu 3 sunete care pot avea 50 de cauze. De la o rola intinzatoare, la un rulment al alternatorului, compresorului AC, pompa de apa, etc. pana la uzura unor rulmenti din interiorul cutiei.
    A zis de 5 ori ca se aude, dar zona unde se aude numai el o stie. Nu e mai usor sa mergi la service, sa ridici masina pe elevator si sa incerci a reproduce acele sunete ?

    Cum elimini astea din fata PC-ului ?
     
  6. Andreieia 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0Tdi 177 Multitronic
    Am găsit astazi problema, planetară de pe partea pasagerului are joc in prinderea cu, cutia, kit de reparație este doar pentru partea șoferului dar la mine jocul vine de la pasager, aveți idei ?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    S-a mai discutat de N-ori.
    Se da cutia jos, se duce la strung/CNC, etc. etc.
     
    Andreieia și Horatius apreciază asta.
  8. Andreieia 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0Tdi 177 Multitronic
    Cumva problema asta vine și cu un huruit care creste in intensitate cu turația ? Sau e de la cutie
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact.
     
  10. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Am trepidat simtit in pedala de accelerare/cutie la accelerare plaja 1800/2500, indiferent de viteza, mai pronuntat in treapta 4. Un sfat va rog, pana nu schimb toata masina :). Ce am facut:
    - schimbat toampoane motor
    - suport/tampon cutie
    - schimbat brate fata(toate)
    - telescoape(de un an)
    - cauciucuri de 1 an Continental
    - planetare noi(ambele)
    - echilibrat roti, schimbate fata/spate, geometria
    - verificat injectoare vcds(sub 1 la toate+/-)
    - nu am bataie la volanta, sau simptome de ambreiaj pe duca
    - schimbat CUTIA cu totul din cauza ca avem oarece joc la grup
    Totul pe original, echiparea de fabrica.
    Zilele astea o sa montez jantele de iarna sa fiu sigur ca nu e din jante/anvelope, dar sunt destul de convins ca cele de vara sunt ok
    Galeria de admisie? Egr? Pistoane? Volanta parea ok, poate volanta sau ambreiajul sa dea acest simptom? Doar trepidat la accelerare?
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate. Cumva problema apare predominant la rece si la cald isi diminueaza intensitatea ?
     
  12. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Intre timp schimba si mecanicul. Mi se pare inadmisibil sa schimbi atatea componente "bune", doar ca e mai simplu 'prin eliminare'.
    Nu stiu cati km are masina, dar sub 300k km nu ai de ce sa schimbi bratele fata sau planetarele.
     
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ati verificat si fulia arborelui cotit = vibrochen ?
     
  14. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Planetarele. Cea din dreapta de la grup, varza. Planetara pusa noua acum 6 luni. Sachs 800 lei. Posibil jocul din diferential sa fi stricat capul planetarei. E ok acum. Pe original, la reprezentanta e 4.000 lei. Nu prea mai inteleg diferenta, cert e ca se duc repede cele AM.
     
  15. Robert Hrimiuc

    Robert Hrimiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CGLC 177CP S-Tronic Quattro 2014
    Salutare!
    Ma confrunt cu o problema foarte deranjanta in habitaclul masinii din semnatura cutie si anume in D la treptele 1-2-3 intre 1300-1900 rot/min se aude o vibratie sub scaunul din dreapta, am efectuat plaja de turatii si pe N, exact acelasi zgomot se aude, din exteriorul masinii nu se aude nimic, daca pun palma pe podeaua de sub scaun unde sunt evacuarile de la clima pt pasager dreapta spate se simte vibratia.
    Am citit topic-ul asta cap coada, toate cele 22 pagini insa n-am gasit vreun raspuns concret, ceva asemanator ar fi la pagina 12 la utilizatorul Claudiu5 insa nimeni n-a mentionat nimic.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sui-o pe elevator, tine-o intre RPM-ul respectiv si vezi ce vibreaza sub masina.
     
  17. Robert Hrimiuc

    Robert Hrimiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CGLC 177CP S-Tronic Quattro 2014
    Salut,
    Am suit masina pe elevator, am efectuat RPM in cotele respective, la fel vibreaza am inceput sa bat in barele alea longitudinale de sub scuturi langa filtrul de motorina, cred ca se numeste cadrul motor al masinii (daca nu ma insel) si exista o vibratie acolo in urma batailor, la o lovitura mai tare a sarit un surub. Am pus un magnet ca sa il stabilizez, am efectuat iar testul, la fel. Pe barele respective se afla niste dopuri de plastic, am incercat sa scot din zona respectiva sa baga mana sa vad ce e in interior, dar din pacate barele pe interior sunt ranforsate cu placi asa perpendiculare pentru intaritura la fiecare 10 cm, deci undeva intre doi pereti de aia se intampla ceva, oare sa se fi desprins vreo sudura de la vreun perete de ala din interior si sa vibreze ? Nu mai am nicio idee, ar avea rost sa scot mocheta de pe interior si sa arunc o privire la conductele de AC de sub scaun pasager ? Ma dispera vibratia respectiva si nu mai pot sa ii dau de capat. Va rog, daca ati intalnit sau aveti vreo solutie, as ramane vesnic dator.
     
  18. Luci 29

    Luci 29 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Sânnicolau Mare
    Masina:
    A4 B8 150 CP CSUA
    @Robert Hrimiuc Salut,
    Ai rezolvat problema cu vibrațile din partea dreaptă ? Am aceeași problema. Multumec
     

Distribuie pagina asta