1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot - Sunet neidentificat - Vibratii - Trepidatii la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de zxzxz, 25 Oct 2012.

  1. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Acuma am venit de la masina, asa e @audi66 carenajul din partea dreapta imi lipseste, se pare ca mi-a fost furat, nu cred ca a sarit in mers deoarece nu am auzit niciun zgomot ciudat. Ma poate ajuta cineva cu un cod etka pentru urmatoarea piesa: carenaj partea dreapta
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ma uit eu in ETKA si revin cu un cod. Ce an este masina ta ?
     
  3. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt 2 bucati acolo, una mai mica, cealalta mai mare. Vezi care iti lipseste.

    4G0 825 202 A - poza 1 si 2 ≈ 150 ron
    4G0 825 208 E - poza 3 ≈ 300 ron
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cine sa iti fure carenajul :))
    Prea tare asta


    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  6. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Totusi daca sarea nu se auzea? ciudat ca nu am auzit nimic
     
  7. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Problema s-a remediat prin montarea carenajului. Costuri: 17 euro carenajul mic, 5 euro piulite de plastic si clipsuri.
    Multumesc inca odata pentru sfaturi!
     
    borsy și Mitiy apreciază asta.
  8. Claudiucla 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi 3.0 Biturbo 2012
    Salut.Am un Audi A6 din 2012 3.0 biturbo.De ceva timp se aude un sunet ciudat ca un bolborosit.Am observat ca acel sunet se aude doar cand este masina in Drive.Daca o dau in Parcare sau Neutru nu se mai aude.Acel sunet se amplifica si mai tare în carcasa de la filtru de aer.Masina merge ok,trage destul de bine si chiar nu stiu de la ce ar putea sa fie acel zgomot care se aude chiar destul de enervant.Imi puteti spune o părere?
     
    Andrei Barbu apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Verifica turbinele.
     
  10. Claudiucla 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi 3.0 Biturbo 2012
    Am inteles.Am crezut ca nu are treaba pt ca masina trage destul de ok si ma gândeam ca nu are de ce sa se audă de la turbina.Ms pt raspuns
     
  11. Claudiucla 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi 3.0 Biturbo 2012
    Salut.Am un Audi A6 3.0 biturbo C7 si am o problema.Am un bolborosit care se aude foarte tare în filtru de aer si nu ii dau de cap(mentionez ca acest sunet se aude doar cand sta masina in Drive si stau cu ea pe loc).Singurul lucru care l-am descoperit ar fi ca turbina baga prea multa presiune fata de cat ar trebui si din cauza aceasta se aude acel bolborosit.Aveti idee din ce cauza Si care ar fi rezolvarea ? ca pana acum nimeni nu mi-a spus ce trebuie sa fac...
     
  12. Andreisebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2017
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A6 2.0tdi 2006
    Salutare.
    Cei care s-au confruntat cu problema de vibratii la plecare dupa loc ce rezolvare au gasit?
    Intampin acceasi problema,la plecarea dupa loc,motor cald,treapta 1,A6 4G 177 cp,manuala.Tremuratul il am de cand am cumparat masina,4 ani,dar cred ca acum am inceput sa il sesizez mai tare,dupa ce am mai citit pe forum.
    Injectoarele sunt foarte OK,tampoane OK.E posibil sa fie volanta/ambreiaj?Desi nu am zgomote sau alte probleme.
    Multumesc.
     
  13. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Ambreiaj, volanta. Am testat inca 3 masini, toate aveau o mica trepidatie. Eu nici nu mai bag in seama acest fenomen,
     
  14. Catalin Ilinca 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7, CNHA, 2014

    Aceeasi problema o am si eu, zgomotul nu se aude tot timpul si nu.mi dau seama de la ce provine.... intre 1800 maxim 2200 turatii, un fel de vuiet cu accente metalice... Ai gasit cauza? 2.0 tdi ultra manuala
     
  15. SERBAN.DANIEL92

    SERBAN.DANIEL92 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2017
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    AUDI A6 2014 CNHA S-TRONIC
    Salut, am o problema cu un suierat in intervalul de viteza 87 - 100 km/h, indiferent de treapta de viteza (drive/manual, treapta 5-6-7), suieratul se aude foarte incet, si doar atunci cand se tine piciorul pe acceleratie. A mai patit cineva, rezolvare. multumesc!
     
  16. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
    Si eu am un suierat la aprox 120 km/ora, indiferent de treapta de viteza, dar nu am desscoperit vreo cauza evidenta.
     
  17. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    E refulare a unri turbine in filtru. Ce inseamna ca baga mai multa presiune(cu cat mai mult fata de cat ii cere)? E posibil sa iti agate geometria si sa nu reuseasca sa elibereze presiunea.
     
  18. Alexandru Caldararu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2019
    Locație:
    Belfast
    Masina:
    Audi A6 SE Ultra 2016
    Salutari,
    Detin un Audi A6 C7 2.TDI care are acum 68.000 mile, cumparat anul trecut cu 40.000 mile in bord. Acum 3 luni cei de la reprezentanta Audi Belfast au gasit ceva erori si au schimbat EGR valve + DPF. Dupa ce am luat masina de la ei am inceput sa simt o vibratie in toata masina cand accelerez, de la 30-40 km/h. Ei spun ca a fost doar o coincidenta, ca au inceput aceste vibratii, dupa ce am luat o de la ei. Acum 3 saptamani au verificat-o si nu au gasit nimic in neregula pentru problema cu vibratiile. I-au schimbat jantele si nimic. Mi-au spus sa asteptept 2-3 saptamani pentru ca vor sa schimbe probabil planetarele de la alta masina sa depisteze problema. Foarte multe probleme pentru o masina care are 4 ani vechime si foarte costisitoare, sunt dezamagit. Va rog spuneti-mi parerea voastra, daca ati experimentat aceleasi probleme si ce sa fac. Cu multumiri.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu te supara crezi ca suntem la ghicitoare ? Daca nu este scrisa rezolvarea, aici in topic, de unde sa stim noi ? Nu se repara o masina din fata calculatorului = tastaturii. Ai citit si tu despre problema acelor trepidatii date de catre "jocul" care se manifesta in locul unde intra planetara in cutie. Aici citit ceva inainte despre asta pe forum ? Asta asa ca idee.
    Cand ti-ai cumparat Audi credea-i ca rezolvi problemele ieftin ? Este o marca scumpa la intretinere iar daca ai pus problema asa fara suparare iti spun ca nu ai bani pentru intretinere.
    Daca masina este la reprezentanta si mai ales daca mai ai garantie o lasi acolo pana remediaza. Nu ai ce sa faci. Aici nu suntem pe un forum despre dat cu presupusul.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     
  20. Mihai alexandru1801 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2019
    Locație:
    Piatra neamt
    Masina:
    Aufi a6 c7
    Salut. Ai rezolvat problema cu trepidatul? Pe mine a inceput sa ma scoata din sarite. Am fost cu masina la reprezentanta in uk plus alte 4 service-uri in uk ,la reprezentanta Pitesti, si nimeni nu stie ce are..
     

Distribuie pagina asta