1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot suspensie si Sunet in Spate la TT Mk1 (8N) - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de TiTina, 10 Aug 2010.

  1. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    stimat popor audist,
    stiu ca titlul nu-i edificator, doar ca va cer un pic de rabdare sa cititi pana la capat:

    - am un troncanit gros de metal pe metal provenit din spatele masinii la viteza mica si doar cand masina ia denivelari in mod asimetric (adica daca abordez denivelarea cu ambele roti deodata nu troncane)
    - am schimbat de curand arcuri, telescoape, bielete antiruliu si dupa aparitia zgomotului am reverificat toate prinderile (suruburile) implicate (sau nu) in manopera
    - n-am nimic troncanitor in portbagaj (roata de rezerva e fixata, la fel si sculele aferente)
    - zgomotul se propaga in lonjeron (troncane pe ambele parti)
    - suna a arc care se decomprima si loveste in ceva (am verificat...nu pare a fi) sau ca si cum s-ar suprapune spirele arcului si cand arcul se destinde trozneste (n-am urme pe arc)

    - masina e nesigura pe viraj, ii "fuge" fundul iar pe vibratoare (alea de avertizare inainte de viraje periculoase) "pluteste" aiuristic

    - ce-i cel mai rau: de-o saptamana face tot mai des si mai tare zici ca se rupe puntea-n doua...:sorry:

    apreciez orice parere pertinenta, Titel si cu mine va multumim anticipat,
    Ioana
     
  2. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    la bara stabilizatoare (bucsele acesteia) ai aruncat o privire?

    dute la marian sa iti schimbe flansele de la amortizoare :fart:
     
  3. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    multumesc pentru raspuns.

    evident ca bara stabilizatoare e fost una dintre primele candidate la verificare si e ok.
    cat despre flanse de amortizor pe spate... TT are o solutie tehnica diferita cu arcul separat de telescop (care e montat in unghi catre spate) si flanse... n-are.
     
  4. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Eu am un amortizor scurs pe spate, si simptomele sunt exact cele pe care le-ai descris tu. Zici ca ai schimbat telescoapele, poate ai avut ghinion si unu e defect din fabricatie,mai ales daca inainte sa le schimbi, nu se auzeau, si doar erau moi; te sfatuiesc sa treci pe la un service mai rasarit, cu banc de teste pt amortizoare. Pt. detalii ne vedem jos la tigara :)
     
    Ultima editare: 11 Aug 2010
    XCATale apreciază asta.
  5. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Daca nu ai gasit inca raspunsul poate verifici bucsa punte spate. Pe partea care simti, oricum ele se schimba amandoua. Si la mine e problema. Astept sa vad rezultatul masina fiind in service.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Aug 2014
  6. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    astept cu nerabdare rezultatul de la tine, la mine pareau oarecumva in ordine (uzura normala) bucsile si nu mai sui masina pe elevator pana n-am vreo idee geniala c-ar insemna s-o tin tot suspendata :-)
     
  7. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Crede-ma si eu am urcat-o de cateva ori si tot imi ziceau ca nu are nimic. Ba mai mult, ultima data cand am ajuns la service pe drumul respectiv numa bun de verificat, nu mai facea deloc. Cum sa le arat alora cum face cand ea de frica nu mai batea. Pana la urma le-am zis eu sa traga de acolo si de una si de cealalta si atunci am observat diferenta. Azi o scot si te anunt.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Aug 2014
  8. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    s-a rezolvat, in mod miraculos, de la sine

    stiu cum suna... asta e.
    dupa doua saptamani de troncanit in conditiile descrise in primul post, intr-o zi s-a hotarat ca ma chinuise destul si s-a oprit (din trancanit :p).
    prima reactie a fost sa o sui pe elevator sa vad ce s-a schimbat, daca s-a asezat vreun ceva intr-o pozitie diferita... nimic. toate-s ca inainte dar nu mai trancane.
    suspectez (dar n-am nici o dovada) o "saiba" care se monteaza sub arcurile din spate, din metal cu cauciuc, pe care n-am schimbat-o si care luase forma arcului vechi (si rupt) si care a avut nevoie de o perioada de "acomodare" ca sa se muleze pe arcul nou.
     

Distribuie pagina asta