1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Torpedou la A4 B6 - Usa Torpedou si Clapeta deschidere - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de uve, 29 Dec 2008.

  1. uve

    uve 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 1,6 ALZ 2004 75Kw
    Din pacate si eu am avut aceeasi problema ca si voi ....s-a rupt pistonasul, iar torpedoul se deschidea super usor. Cu timpul tinand tot felul de prostii in bord si de la faptul ca se deschidea fara sa fie amortizat s-au rupt balamalele si m-am trezit cu usa pe jos :). Acum trebuie sa le schimb iar o usa de torpedou costa aprox 150 EUR + pistonas 80 RON.
    Asa ca sfatul meu daca aveti probleme cu pistonasul schimbati-l...mai bine 80 RON decat 150 EUR.
    Sper sa nu patiti ca si mine!
     
  2. tychalf

    tychalf 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1,9TDI, 2004
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Piesa m-a costat in jur de 160 lei acum aproape 2 ani(originala,de la reprezentanta),deci pretul este putin eronat!Interesant articolul,insa locul lui era la topicul dedicat problemelor cu usa torpedoului!
     
  4. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    Foarte buna ideea, am sa o aplic si eu, ca de 2 luni deshid torpedoeul cu surubelnita
     
  5. tychalf

    tychalf 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1,9TDI, 2004
    De la reprezentanta Porsche Nord, piesa originala este 124 RON cu TVA achizitionata acum 3 saptamani deci pretul este corect (am spus in jurul sumei de 100 RON).
     
  6. TZec 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi a4 18T 2002 variant
    Problema Deschidere Torpedo

    Buna ziua,

    Am achizitionat de putin un Audi A4 B6 din 2002 Avant.
    La acesta am urmatoarea problema...si anume nu pot deschide Torpedo-ul
    nu este blocata cu cheia ci am impresia ca este defect sistemul de inchidere
    poate cineva sa ma ajute cu indicatii cum functioneaza acesta sau cum as putea sa il fentez?Ar ajuta mult cateva fotografiicu acesta deschis si cu mecanizmul care actioneaza clapeta.
    Multumesc Anticipat
     
  7. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    Mai mult ca sigur s-a rupt in interior manerul de la usa, va trebui schimbat, nu ai ce sa repari la el, are un piciorus de plastic care se rupe.
    Iar ca sa deblochezi usa trebuie sa deschizi usa din dreapta dupa aceea scoti capacul de bord din lateral si o sa ai o gaura acolo in care apesi si actionezi parghia si implicit incuietoarea.
    Sper sa reusesti.
     
    Ionutz1989 și Mihaisax apreciază asta.
  8. bcosmin

    bcosmin 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B6,1.9TDI,2003 / Q5 8R 2.0TDI 2017
    Salut. De ceva timp mi s-a rupt si mie usa de la torpedou si m-am gandit cum sa o repar. Am citit celalat topic de pe forum http://www.clubaudi.ro/operatiuni-i...diverse-probleme-deblocare-reparatie-etc.html dar parca nu am avut curaj:crying: sa dezlipesc fetele + ca acele cuie ce tin balamalele imi erau blocate . Asa ca am nascocit alta idee :idea:. Am lipit balamaua cu poxipol si am pus pe exterior, cat si pe interior, cate o bucatica de metal prinsa in suruburi.
    Initial nu am vrut sa fac nici acest lucru deoarece ma gandeam ca o sa se vada rau, dar acum am tras concluzia ca inafara de mine si de cei carora le-am zis ce am patit, nimeni nu observa cum este reparata
    In atasament am adaugat poze de pe parcursul "operatiei" si rezultatul final:)

    P.S: Va rog sa ma scuzati daca am pus prea multe poze.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Iul 2013
  9. mariuSTM 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 b8,5 , cod motor CJCD, 2014 (ex 2.0 TDI, BLB, 2006)
    Salut,

    ai din cate vad trei variante:

    1. sa urmaresti si sa faci ca in post-ul acesta: http://www.clubaudi.ro/threads/usa-...bleme-deblocare-reparatie-etc.607/#post301534
    2. sa faci cum a sugerat colegul mai sus, prin fixarea balamalei rupte (atat la interior, cat si exterior) prin fixarea a doua tablite de metal.
    3. cumperi altu nou in cazul in care nu doresti sa afectezi vreo ceva la torpedo-ul ce-l detii si are acest "mic defect"

    Seara buna.
    MS
     
  10. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Salut!
    de unde ai luat pistonasul? de la Audi sau de o firma oarecare de piese auto?
    As vrea si eu un cod al acestui pistonas.

    Multumesc!


     
  11. raresvintea 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf 7 GTD CUNA 184cp
    Am o problema: tijele care tin inchis torpedoul intra in lateral si sunt sustinute pe capete de catre 2 suporti ornamentali. La mine ambii sunt rupti si nu mai sta usa inchisa.

    Pe cel din stanga il mai am si are pe el scris urmatorul cod

    9 118 300 4/

    Se poate un cod si de cel de pe dreapta? Sau il are cineva de un torpedou rupt? In ETKA apare ceva ca piesa de schimb?
     
  12. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Torpedoul pentru masina cu volan pe dreapta (nu doar usa, cu tot) se potriveste in prindere cu cel de pe volan pe stanga? Nu m-ar deranja sa deschid torpedoul din dreapta, daca doar asta ar fi problema.
     
  13. uplea

    uplea Junior Member

    Înscris:
    25 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 Avant, 1.8T, 163 CP, 2003
    Ce piesă e asta?

    Am desfăcut torpedoul să repar mecanismul de deschidere și am observat piesa din poză.
    Îmi poate spune cineva ce rol are?
    Menționez că la mine lipsește bolțul de prindere la ușa torpedoului și cred că nu e funcțional.
    Seamănă cu un pistonaș, dar e din plastic și are contacte electrice.
    Asta mă induce în eroare.
     
  14. blitzu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI - AVB, 2003
    Ce ai tu acolo este contactul care aprinde becul din interiorul torpedou-ului
     
  15. cornel

    cornel 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 TDI, 131 CP, 2003
    Salut! Sunt membru al acestui forum de ceva vreme, insa nu prea am experienta in postari, forumuri etc. Rog administratorii daca incalc vreo regula de a forumului sa stearga postarea si sa mi se comunice unde am gresit.

    Pentru repararea torpedoului la audi A4 B6 am gasit un kit destul de simplu de utilizat si ieftin (zic eu) http://www.ebay.com/itm/black-editi...Hinge-Repair-Kit-fit-2001-2005-/121434866137?

    Nu l-am incercat, dar pare a fi o solutie destul de buna.
     
  16. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
  17. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Vedeti si tutorialul facut de mine cu piesa integral din inox nu doar bratul cum e prezentat in tutorial.
     
  18. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Ma ajuta si pe mine cineva cu un cod pt schimbare mecanism inchidere deschidere torpedou a4 b6 ? Nu are rost sa inlocuiesc tot torpedoul. Exclus varianta de reparatie cu tije de inox si holsuruburi ca la dacie.
     
  19. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
  20. BlackPanther

    BlackPanther 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 2002
    Salut tuturor,
    Exista posibilitatea sa cumpar de undeva cele 2 balamale din otel pentru deschidere torpedou ? (nu de alta dar sa stiu ca nu le cumpar degeaba daca tot dau un ban). Daca nu, macar tot acelea din plastic. S-a rupt o balama (cea din dreapta si nu as vrea sa o lipesc ci sa-l repar de tot).
    Momentan stau bine la capitolul clapeta de deschidere. :applaus:
     

Distribuie pagina asta