1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reglaj lombar scaun la A6 C5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de oltik, 6 Mar 2009.

  1. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Salutare tuturor ma confrunt si eu cu o problema la reglajul lombar,mai bine zis am constatat ca s a rupt o tija de otel ce actioneaza reglajul lombar.are cineva idee cum se poate demonta spatarul scaunului? se poate da jos cumva zona din spate a spatarului cea cu buzunarul?Vreo idee?
     
  2. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Reglaj lombar

    Salut!
    Da, se poate da jos capacul din spatele rezematoarei.
    Se inlocuieste piesa defecta si se rezolva.
    Problema e pretul.
    Am avut si eu defectiunea ta si am rezolvat-o la reprezentanta.
    Cam piperat, insa alte service-uri au refuzat misiunea.
     
  3. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Multumesc mult pt raspunsul ferm.Cat a costat piesa? de reparat o repar si eu...nu eram sigur ca se poate da jos capacul si ma temeam sa nu rup vreo clema acu am inteles care e principiu.
     
  4. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    pret

    Asa apar piesele pe factura:
    -Set reparatie (n.m. de la reglajul lombar): 253,83 lei
    -Set montaj (n.m. de la reglajul lombar): 497,69 lei
    -Manopera: 90 lei

    Daca problema e de la motorasul electric, asta e mai scump, inainte de criza era 950 lei.
     
  5. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Ms de detalii.din fericire motorasul functioneaza din ce am vazut eu s a rupt o tija doar atat.Oricum pretul mi se pare exorbitant pt un amarat de motoras pas cu pas.E mai scump ca ,cel de la masina de spalat ::)mersi mult de sfaturi maine trec la treaba...cu un pic de rabdare ii vin de hac !
     
  6. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    ...

    Mai ramane si varianta cu dezmembrarile.
    Eu am incercat, insa nu-mi vindeau decat scaunul cu totul. Doar tetiera o dadeau separat.
     
  7. Trochi_jr

    Trochi_jr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A6 1.8T
    salut...am si eu o problema similara, nu mi se mai "umbla partea acea lombara" sa fie aceasi problema....motorasul merge...se aude ca functioneaza.
     
  8. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Salut eu mi am rezolvat problema la reglaj a fost un pic greu mi a luat vreo 5 ore cu tot cu timpul petrecut la cumparaturi prin bazar:).Problema este in felul urmator reglajul lombar are 2 motorase care actioneaza diferite parghii una pe adancime si una pe inaltime.Actionarea parghiilor se face prin intermediul unui fir de otel exact ca la frana de mana la o bicicleta.Deci mai pe scurt in capul motorasului exista un mecanism alcatuit din 2 roti dintate pe care se ruleaza firul .acest fir se rupe intrerupandu se astfel legatura dintre motoras si parghii.Pt. a se inlocui firul trebuie decapsulat mecanismul e lipit la cald...BIneinteles mai intai trebuie dat jos de pe spatarul scaunului e prins in niste pocnituri.se daesface mecanismul se pune un fir nou care costa 1 leu se pune totul cu rabdre inapoi si e gata.singura chestie este ca ,capacul la audi a6 are alt sistem de prindere fata de a4.Pt cine are rabdare se poate repara si n fata blocului daca nu la service dar costa mai mult.
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pe langa firul de care vorbeste colegul,la mine la A4 s-a rupt o tija ce sustine ansamblul pe pozitie.Reparatia a fost mai grea,pentru ca s-a rupt exact pe colt,dar cu o teava de aluminiu de diametru potrivit pe grosimea tijei se poate repara(tai putin din tija si apoi bagi teava intre cele 2 capete rupte si o strangi cu un patent).Asa functioneaza la mine fara probleme de cateva luni.
     
  10. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    o alta varianta mai simpla este sa prinzi cu sarma de cupru reglajul lombar de tija mai groasa care tine tapiteria eu asa am facut am prins preventiv in ambele parti si e perfect
     
  11. Trochi_jr

    Trochi_jr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A6 1.8T
    salut...astazi am vrut sa incerc sa imi repar si eu suportul acela lombar....dar nu reusesc sa dau spatele jos de la scaut(scaunul de la sofer)....nu stiu cum trebuie dat jos:(:think:....ceva indicatii miar fii de mare folos...multumesc anticipat
     
  12. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    salut poze din pacate nu am facut dar e simplu.Dai scaunul cat mai in fata si spatarul sa fie la ununghi de caca 95 de grade.DAca te uiti la spatarul scaunulai un sant.trebuie sa bagi o surubelnita in sant si sa scoti tapiteria,cea care se aflain exteriorul santului .dupa cese scoate tapiteria se trage cu putere in sus si iese capacul .Dupa asta se poate trece la treaba.Pt a scoate tapiteria din sant trebuie sa bagi o surubelnita in santul respectin dar nu pe mijlocul santului ci in partea interioara a lui.spor la treaba.
     
  13. Trochi_jr

    Trochi_jr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A6 1.8T
    sa stii ca am incercat exact cum miai zis si nu reusesc...adica dau tapiteria jos decat de pe spatele scaunului...nu reusesc sa o scot in afara...mai ramane prinsa jos la baza scaunului....nu am nici o idee ce trebuie sa fac...poate daca va pun niste poze ma putetzi ajuta???
     
  14. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    daca ai reusit sa dai tapiteria jos e floare la ureche:D.trebuie sa ridici in sus cu putere si gata.daca nu te descurci vb pe mess la YM:oldick_cip
     
  15. Cee4 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Ct
    Masina:
    A4
  16. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Eu zic ca e diferenta in a inlocui ansamblul cu unul nou si a cheltui la reprezentanta vreo 900 ron si a schimba un fir de otel care in bazar e un 1 ron
     
  17. Cee4 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Ct
    Masina:
    A4
    Nu este 900 RON, trebuie sa comanzi doar skeletele ala, adica supportul lombar si kitul de reparatie si ajunge la vreo 300 RON si daca verificati linkul care vi lam dat mai sus va arata exact operatiunea cu tot cu poze si explicati
     
  18. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    nu mi place sa te contrazic dar daca citeai postul de la inceput era un coleg care spunea ca,cu tot cu manopera ajunge la 9 milioane.ajunge mai putin daca nu se rupe firulcare actioneaza parghia.daca se rupe ala e mai delicata treaba si da te ajunge poate mai bine de 9 milioane
     
  19. Cee4 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Ct
    Masina:
    A4
    Asa este scuze am inteles eu gresit, ca piesele ar ajunge 900RON
     
  20. dobermann_tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6, 1.9 tdi awx
    salut

    Daca va rog eu frumos, care a demontat dracovenia aia de reglaj lombar, poate sa puna niste poze ceva, ca nu vreau sa trag ca berbecu, ca sigur stric ceva.... [si in schimb va dau un sfat: celor care au tapiteria murdara (eu o fac o data pe an), luati solutia Pulimax de la Ma-Fra, si iese bec]
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2011

Distribuie pagina asta