1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

2013 Ibis White Audi B8.5 S4 Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de stefan550, 6 Apr 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @lucianmarius sun mulțumit de configurație, tu ai condus masina, acum este ceva mai confortabila iar ținuta de drum a rămas impecabila.
    Suna-ma cand ai ocazia, iti pot da detalii.
     
  2. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Dupa ce am trecut la configurația de iarna am facut si o pregătire de iarna a exteriorului ce a inclus o degresare a caroseriei, polish pe bara fata si portbagaj datorită rășinilor depuse de la copaci, aplicat ceara solid si o folie protectoare pentru faruri.
    Nu am putut omite o curățare profesională a interiorului, aplicat un balsam de hidratare pentru piele plis sealant pentru bord si ornamentele interioare.
    Luni o duc si la Porsche pentru înlocuirea uleiului de transmisie.
     
    Reviver, dvr, Stefan și alți 2 apreciază asta.
  3. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Da, frumos!

    Ce imi plac masinile care au parte si de cate un rasfat!

    Spor in continuare!
     
    Cata_ADC și stefan550 apreciază asta.
  4. @lex

    @lex 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2013
    Locație:
    077065
    Masina:
    Audi A4, S Line, 2.0 TDI QUATTRO, 2014
    Impecabil :applaus:...mi-ar placea sa o vad live...
    Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
     
  5. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @rotitza: mulțumesc, nu urmăresc topicul tău, imi place foarte mult masina ta!

    @Lex: mulțumesc, poți veni la întâlnire mai târziu si o vezi, chiar imi doream sa ajung in seara asta.
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Alba ca zapada :) white and clean, foarte faina masinuta ! :icon_thumright:
     
    stefan550 apreciază asta.
  7. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Avem noutăți cu "alba ca zăpada" care ieri a mers la Porsche Pipera, vârsta 60728 km, pentru schimbul de ulei la cutie impreuna cu filtrul aferent. Am făcut niste verificări amănunțite daca tot am ajuns in service, impreuna cu un test de eficientă al amortizoarelor, fiindcă aveam o vibratie usoara pe puntea fata, si am descoperit ca bucsile port amortizor sunt crăpate si unil din tampoanele de la motor este curs, in rest masina este perfecta.
    Cu alte cuvinte vesti minunate, îmbătrânește frumos, iar eu sunt in continuare foarte încântat.

    @Cosmin ZKG multumesc pentru apreciere!
     
    lucianmarius apreciază asta.
  8. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Bun, la mine la 60k s-a lasat cu brate fata schimbate, ambreiaj, tampoane motor.

    A ta imbatraneste foarte bine :D
     
    stefan550 apreciază asta.
  9. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Frumos exemplar. Am văzut ca ai folie 70 % pe fata dar pe spate cât e, 15% ?
     
    Ultima editare: 16 Noi 2016
  10. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @lucianmarius si eu am înlocuit cu puțin timp in urma brațele superioare (consider degrabă), bucși bara stabilizatoare si bielete antiruliu însă îmbătrânește frumos.
    @Reviver: pe spate este 5%
     
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    astea nu-s nicidecum batrane, la rulajul asta sunt inca foarte tinere ale voastre @stefan550 si @lucianmarius , dar elementele de cauciuc imbatranesc si fara sa o conduci. E totusi drept ca la 60k km sa schimbi bratele e cam devreme, ca orice alta bucsa de altfel la acest rulaj, mai ales ca masina nu e de noua in RO unde ai mai gasi, poate, niste scuze, dar chiar si asa tot ar fi devreme. Uiti oricum cand o conduci, asa ca nu-i o problema :) .
     
    stefan550 apreciază asta.
  12. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    A venit iarna

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Initial planuisem ca minim o saptamana sa nu scot masina, insa mereu intervin "urgente" asa ca a trebuit sa evacuam toata zapada din curte ca sa putem iesi.
     
    qrknu, smurff, Stefan și alți 3 apreciază asta.
  13. Dobritan sorin

    Dobritan sorin Bronze Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    A 5, 3.0 quatro, 2011
    Ce bine arata ;)
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cu quattro langa tine cum sa nu iesi cu masina afara ?! :)
     
  15. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pacat sa stai cu masina in curte pe zapada asta! :)
     
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Personal urasc Bucurestiul cand ninge fiindca, cu exceptia catorva cladiri de birouri, doua-trei parcari publice acoperite si centre comerciale, nu gasesti parcare. Nu imi place sa o urc pe borduri si sa merg cu scuturile taras prin zapada, asa ca local prefer sa folosesc taxi, insa niciodata nu refuz un drum in afara Bucurestiului.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  17. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Am avut ocazia sa ma distrez zilele trecute pe un drum acoperit de zapada si gheata, mi se pare incredibil cat de bine se poate controla in conditii scazute de aderenta. Faci tot posibilul sa o pui de-a latul si nu te lasa (asta cu ESP activat), revine imediat la traiectoria normala. Cu ESP setat pe sport permite putina joaca apoi revine la traiectorie. Imi place foarte mult inclusiv cum reduce viteza din frana de motor in conditii de aderenta scazuta si m-a impresionat inclusiv felul in care accelereaza si distribuie tractiunea acolo unde are aderenta in cazul in care se doreste o acceleratie mai sportiva in linie dreapta.

    .......Si eu care credeam ca am ajuns sa cunosc destul de bine masina asta! :applaus:

    Update: A primit capacelul cu balama de la vasul in care se pune lichidul pentru parbriz/faruri si diuzele de A6 C6 facelift care imprastie lichidul pe parbriz in loc sa-l arunce in 3 locuri diferite, le multumesc colegilor @rotitza si @audi66.
     
    Sergio, lucianmarius, audi66 și alți 5 apreciază asta.
  18. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    @stefan550 impartasim acelasi feeling. Chiar le ziceam colegilor ca trebuie sa fi tembel rau sau sa ai un maaaaare ghinion sa patesti ceva cu o astfel de masina, in ORICE conditii.
     
    stefan550 apreciază asta.
  19. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Sa mai stergem praful de pe topic. Masina a stationat in ultima vreme, folosind mai mult A1 fiindca nu am mai avut drumuri extra urbane de facut, insa nu am uitat-o. Am comandat un nou button start/stop engine fiindca al meu are 3 litere sterse, un set complet de pedale + foot rest de S4 (este foarte ciudat ca imi lipsea foot rest-ul, insa pedalele le donez fratelui meu sa le monteze la A5) si un set de ceasuri de bord care imi plac mai mult decat cele pe care le are masina actualmente. Abia astept sa vina piesele si sa prind o zi mai liber ca sa le montez.
    Mi-ar placea sa adaug si consola cu butoanele MMI de RS4/RS5, ar completa foarte bine interiorul masinii, iar eu sustineam ca nu ii voi aduce nici un fel de modificare :sign_omg:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    dreiutz, Dobritan sorin, laaav și alți 7 apreciază asta.
  20. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Au venit piesele astazi si am reusit sa fac cu mana mea primul mod, cred ca exista o premiera pentru toate, am montat butonul de Start Engine.
    [​IMG]


    New versus Old:
    [​IMG]
     
    bobalex18, Dobritan sorin, george și alți 5 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta