1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Hopa !! :-)
    Schimbam si culoarea sau doar un refresh ? :D

    Abia astept sa vad rezultatul.
    Spor la treaba !!! :-)
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Vrem un rosu !!! :):):)

    Spor la treaba !!! :arco:
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sporuri !!
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Nogaro blue pearl effect ?! Imola yellow ?! Brilliant red ?! :)
     
  5. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Spor la treaba Catalin ! Tare curios sunt cum va arata unul dintre cele mai frumoase B6 de pe forum ! :arco:
     
  6. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Baga lac mult pe ea sa nu te trezesti ca mine cu o foita ce se zagrie cand te uiti la ea!
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Este doar un refresh!
    Merci!Si eu vroiam Rosu, insa se pare ca nu o sa fie inca un B6 Rosu pe forum!
    Merci!Sa fie!
    Gri #REZIST !
    Multumesc pentru apreciere!
    O sa arate aproape la fel, insa mai proaspat :
    -ornamentele de geam vor ramane negru lucios, insa de data asta vor fi vopsite.
    -ornamentele de stalp si triunighiul spate vor fi revopsite negru lucios(refresh)
    -grilele fata vor fi vopsite toate negru lucios, cu rama in aceeasi culoare si cercurile cromate.
    -cercurile spate vor fi negru lucios.
    -oglinzi negru lucios(refresh)
    -ornamentul de bara spate(intre bara si portbagaj) si buza de jos vor fi negru lucios.
    -oranamentele de S4 de pe usi vor fi facute in culoarea caroseriei.
    Restul caroseriei ramane vopsita in aceeasi culoare.Nu am timp si nervi sa o fac alta culoare.Am ales sa o vopsesc integral pentru ca :
    -aripile spate au fost atinse in 2 incidente si la PDR au spus ca nu le pot indrepta pentru ca nu au sprijin pentru sculele lor.
    -botul era sablat destul de rau.
    -usile aveau semne de prin parcare.
    -aripile fata-spate aveau puncte de rugina in zona buzelor(deh...roti la limita).
    Toata distractia o sa dureze probabil 3 saptamani, fata de 2 saptamani stabilite initial.....pentru ca Romania.Probabil pentru o schimbare de culoare ajungem la 6-7 saptamani, iar eu nu imi permit sa stau fara masina atat.
    Masina a fost demontata in 8H de mine si Rotitza cu toate suruburile organizate in pungi cu numele elementelor de provenienta.
    Teoretic o sa fie vopsita bine, cu un strat de lac suficient pentru o lucrare de calitate.
     
  8. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Felicitări pentru REFRESH.
    Pacat ca nu ai avut timp sa achimbi culoarea insa este adevarat ca dureaza la mine au desfacut aproape 2 săptămânii pentru ca s-a chelit tot,nu au avut mult de reparat ca nu aveam indoituri sau rugina insa pregatirea de vopsit dureaza si este etapă foarte importanta.
    Dupa ce au vopsit caroseria lucrurile au inceput sa mearga cumva in paralel ca se vopseau element cu element si tinichigiul monta.Dar oricum a durat aproape 6 saptamani.

    Si sa nu iti pară rau ca s-a extins termenul daca iese foarte bine.

    Bafta ca ai nevoie cand vopsesti o masina:)
     
  9. Claudiu Ziros

    Claudiu Ziros Bronze Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Voiteg - Timiș
    Masina:
    00' Audi A4 B5 1.8T quattro AWT & 91' Audi 80 B3 1.9 TDI 1Z & 97'Audi A4 B5 1.9 TDI AHU
    Eleron ceva?:d
    Spor la treaba!!!
     
    Catalin_1987 apreciază asta.
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Multa bafta! Mai lasa ne aici cateva poze cu procesul de refresh.
     
    Catalin_1987 apreciază asta.
  11. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu as vopsi intr-un gri mai special, gen daytona sau narado. Eu zic sa te mai gandesti ..o data o vopsesti in viata....
    Eu narado grey nu am vazut in Romania.
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 12 Apr 2017
    Catalin_1987, coco_catalin și Stefan apreciază asta.
  12. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    De fapt a aparut un narado grey in TM cu numere rosii, parerea mea ca nu au folosit lac de calitate. Dar iti ia ochii... poza e pe fuga.
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eleron momentan NU!Daca pe viitor apare ceva, o sa fie probabil negru lucios.Pe spate vom avea partea de jos a barii, ornamentul de sub portbagaj si cercurile vopsite negru lucios.
    Alta culoare NU!Nu am timp si chef de schimbat culoarea.Da, imi plac multe culori, insa scopul vopsirii a fost un refresh!Sper sa nu regret.
    In alta ordine, dupa aproape 3 saptamani de curatat, slefuit, pregatit, frecat, pasta de control...slefuit...etc masina este in fata cuptorului.Teoretic trebuia vopsita de o saptamana, insa practic planetele nu s-au aliniat si zilnic a aparut ceva.Tot raul spre bine, ieri s-a facut revizia cabinei, cu filtre noi si totul curatat.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    underc0ver, Tudor.r, qrknu și alți 6 apreciază asta.
  14. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Nu iti dau geamurile jos?din ce am inteles sunt mai multi colegi de pe forum care si-au facut mașinile la servisul respectiv si au fost mulțumiți.

    Dar personal si sper sa nu ai tu ghinionul cand am vopsit elemente din zonele gemurilor si nu s-au demontat gemurile si pregatita zona bine si inceput vopsitul de la inceputul tablei nu au fost de lunga durata si acolo au inceput sa se exfolieze.
    Am patit de doua ori si sper sa fi fost doar coincidenta si baietii unde faci lucrarea sa iti dea o masina frumoasa cu lucrare de calitate precum pretentiile tale.
     
    Beetle94 apreciază asta.
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Geamurile laterale sunt date jos din ce vad in poze.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Probabil se referă la triunghiurile de pe stalpi si luneta, dar find lipite, prezinta un risc demontarea lor. Cele laterale se vede ca lipsesc.
    Daca nu schimba culoarea, nu se merita deranjul.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Stefan se refera la parbriz si luneta.Triunghiurile au ornament in jurul lor ce a fost demontat si astfel se poate vopsi fara probleme pana sub el.
    Am discutat cu service-ul si nu sunt dispusi sa-si asume riscul unei demontari, decat pe barba mea.Ei spun ca vor trage chederul cu banda speciala (o parte de plastic ce intra sub cheder si permite departarea lui) si o sa iasa ok.Daca nu iese ok, trebuie refacut plafonul, iar ei isi asuma asta.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    Chriss_Deejay și gabitza121 apreciază asta.
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Masina asteapta cuminte "Stropeala".Azi au fost pregatite restul pieselor de caroserie : capota, barile si pragurile.Nu stiu daca o vopsesc maine, insa luni cica este gata...
    Intre timp pregatim piesele de montaj:
    Alte faruri bi-xenon : setul 3 bi-xenon(cred ca am schimbat 5 seturi de faruri pe masina asta).[​IMG]
    Maner usa sofer nou, cu functia de oglinzi rabatabile.Desi am oglinzile pe masina de 3-4 ani, plasticul ramasese cel fara pictograma.Un refresh si aici. [​IMG]
    Buton oglinzi aluminiu.Vroiam butonul de B8 cu aluminiu....insa am comandat gresit.Momentam ramane asta.[​IMG]

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    Glemeanu, Tudor.r, TTs și alți 12 apreciază asta.
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Fresh....am muncit cu Rotitza pana pe la 00:30 la asamblarea masinii.Momentan am echipat usile cu manere, ornamente, geamuri, am prins in nit-uri ornamentele de sus si triunghi si am montat capota motor.
    Continuam....sambata![​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    speedy82, underc0ver, Andu333 și alți 16 apreciază asta.
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Incet incet e asa cum iti doresti :thumbs-up:
    Pare cam dezorientat asa Mihai ...:)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta