1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu suna rau. Multumesc pentru pistonare ! De fiecare data cand scrii ceva, imi aduc aminte ca turbo de 170 hp este plug&play pe Avf [emoji23]
    Intre timp ... self-wash noaptea ! Sunt foarte multumit de rezultatele obtinute cu Magifoam si Kwazar, insa nefiind o spalare completa nu o sterg.
    Hai cu primavara !Amr 1 luna [emoji23]

    [​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    speedy82, vladmang, nucugheri și alți 3 apreciază asta.
  2. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Lucian189 nu ierti pe nimeni cu conversia.
    Eu cred ca daca era decis sau avea ganduri pe directia asta ar fi facut de mult.
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se pare ca vine vara intr-un final.Azi am prins 18 grade la Brasov si am iesit la spalat masina.Mi-am adus aminte de Self-ul de la iesirea spre Sibiu (probabil cel mai civilizat self din oras) si am trecut la treaba:
    • Spalat motor
    • Spalat exterior
    • Protectie
    • Aspirat interior.
    Motor : am dat jos capacele si am acoperit vasul de servo si alternatorul.Am folosit aici urmatoarele : Degresant dedicat, Apc, la final Magifoam.Am agitat fiecare solutie cu pensule - perii si apoi am clatit cu apa (self-ul asta are o optiune de clatire cu apa la presiune mica).La final a iesit decent pentru un motor nespalat de 5-6 ani, insa nu perfect.Pana la toamna mai repet procesul de cateva ori si o sa iasa perfect.
    degresant.jpg CG degreaser.jpg 4.jpg 5.jpg
    Exterior : prespalare cu Magifoam si apoi spalare cu sampon Sonax si manusa Lupus in metoda celor 2 galeti.Rotile le-am spalat cu Sonax FE si o perie dedicata.Pentru curatarea petelor de bitum am folosit un produs de la Lidl.
    8.jpg 3.jpg
    Protectie : aveam pe masina 2-3 maini de FK dat in urma cu 2 luni ce inca era prezent, insa am adaugat peste un strat de Sonax Wax 1 ce are proprietati hidro super bune(banuiesc ca este un BSD concentrat).
    9.jpg 10.jpg 11.jpg
    Interior : aici am apucat doar sa aspir si sa sterg geamurile cu Ipa.A ramas consola de curatat, insa dupa 5 ore nu mai aveam putere.
    Cand esti determinat....portbagajul ramane mic 7.jpg
     
    speedy82, cosminscm, octavian79 și alți 37 apreciază asta.
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Penultima poza e tare de tot :)
     
  5. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Am apasat "Me Gusta " !!! :))
    Foarte fain arata dupa ingrijire !
     
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Impecabila! Poza cu portbagajul plin de "jucarii" spune totul !
     
    z1daru apreciază asta.
  7. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Bravoo!!!

    La motor as vrea si eu sa o spal, dar am o oarecare temere :ermm:
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Masina asta nu isi arata deloc varsta ! :applaus: Ramane un clasic in viata ! Congratz Cata !

    Am trecut si eu zilele trecute pe langa respectivul self wash, intr-adevar arata foarte bine pare destul de modern si nici aglomerat nu era, deci ramane si pentru tine o alternativa la nebuneala din oras ! Spor ! :hi:
     
  9. AlexxxA4B6

    AlexxxA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI
    Super arata!! Mai rar o masina asa ingrijita. Felicitari! :hubbahubba:
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Da, este interesant efectul de oglinda.Unghiul din care este facuta poza a ajutat : soarele este in spate.
    Multumesc, incerc sa o spal cat mai corect si sa am mereu o protectie aplicata.Iarna asta a fost groaznic o sa spal la - XX grade la Self-wash.....insa iarna a trecut.
    Multumesc!Am eliberat portbagajul dupa sesiunea asta.Din experienta mea de pana acum, cel mai important este sa ai grija de "sculele" folosite.Desi imi este super greu dupa ce muncesc, primul lucru pe care il fac cand ajung acasa este sa spal tot : galeti, pulverizatoare, carpe, manusa. Pentru asta folosesc ce am in dotare : Pulverizatorul de spuma Gloria si detergent lichid.Dupa spalare, las totul la uscat natural si apoi le bag in pungile lor.Asa am reusit sa mentin ca noi microfibrele mai rasarite din dotare.

    Micro.jpg

    Eu zic sa te apuci de treaba!Cel mai important este sa nu te grabesti si sa folosesti produsele potrivite pentru a avea un rezultat bun.Din ce am observat, majoritatea degresantilor de motor sunt foarte acizi, curata ok, insa tind sa prefer un APC bun si mai multe sesiuni de spalare.
    La motor am protejat : filtrul de polen : scos din carcasa si pus o carpa in locul lui(apa tinde sa intre sub capac), vasul de servo(capacul are o gaura de aerisire) si alternatorul.
    Merci Cosmin!Este prima data cand folosesc acel Self, insa daca ramane asa este vis : am stat 3 ore in boxa si nu a zis nimeni nimic.Au utilaje noi si totul merge perfect azi : au pana si aspirator injectie-extractie in regim Self.
    Te rog sa imi recomanzi un Apc bun pentru interior si o solutie de spalat motorul.
    Multumesc!Aveam si inainte grija de ea, insa de la revopsire incerc sa ma ocup personal de intretinere si am aproape 1 an de cand imi iese.
     
    speedy82 apreciază asta.
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pentru APC ai mai multe variante : Koch chemie APC , Meguiars APC , einszett APC , le-am folosit pe toate și și-au făcut treaba ok, numai sa ai grija la diluție sa o folosești, conform cu producatorul .
    La motor bag Snow foam - agitat cu peria - vap - degresat - einszett w99 - agitat cu peria - vap - șters - dressing.
     
  12. iulian hurjui 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    a4 b6 1.8t bfb
    cat de bine arata masina!
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cosmin ZKG
    Merci pentru recomandari.Vroiam sa incerc Super Clean, insa nu este disponibil la noi.Voi merge pe Megs Apc pentru ca in multe review-uri face treaba super ok(Super Clean pare sa fie la fel de bun si mai ieftin, insa nu am gasit in RO).Am folosit pana acum Vicont Apc si este un produs super ok, mai ales pentru intretinerea vopselei cauciucate, dar l-am terminat si vreau sa incerc si altceva.
    Pentru motor o sa termin cu Apc-ul de la Chemical Guys, dar cu o dilutie de 1:20(maxim recomandata) si la nevoie mai am niste Einszett Apc ce il pot sacrifica aici.[​IMG]


    iulian hurjui
    Multumesc frumos!
     
    speedy82 apreciază asta.
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Azi am reusit sa pun rotile de vara si m-am reindragostit de masina mea:).
    Pentru ca in iarna spalasem rotile si atat, azi le-am acordat atentie inainte de montare :
    • dat jos 1kg de bitum \ roata
    • decontaminare cu argila
    • Spalare cu SFE si Magifoam
    • 2 X maini FK 1000P pentru stralucire si protectie.
    • Sonax Tyre Gel pentru anvelope.
    Sunt in sezonul 4 cu rotile acestea si probabil ultimul pentru anvelopele acestea(au cam 30 k km si mai duc fara probleme 20k).Ca si in anii trecuti am ales sa nu echilibrez rotile, fiind echilibrate la montarea anvelopelor acum 3 ani si merg ceas.Am jurat sa nu mai echilibrez roti pana ce nu bat, fiind satul de dat bani aiurea la vulcanizari.
    Atasez cateva poze urate, dar atat am avut chef sa mai fac dupa 3-4 ore de munca. 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg ec01be81-1534-4be9-b18d-22000cee8471.jpg
     
    speedy82, cosminscm, Vlad Fru și alți 16 apreciază asta.
  15. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Poti descrie putin procesul de la self wash pt exterior? Am citit ca nu o stergi daca nu o speli prin toti pasii. Nu-ti raman pete daca nu o stergi deloc? Sau folosesti ceara din self wash+clatire cu apa osmozata ?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este descris tot ce ai intrebat in topicul dedicat. A facut un tutorial. Citeste acel topic. Bafta.
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Intr-adevar, sunt WOW !!! :hubbahubba:
    Eu doar dupa rotile astea oftez cand ma gandesc la fostul B8...
     
    stefanel apreciază asta.
  18. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Hello..
    Intradevar frumoasa...
    Desii mai am ceva VAG bazat pe sasiul de b6 ..cand vad masina ta mi se face dor de b6...
    In opinia mea,cred ca arata si mai bine cu bara fata de s4..
    Uite ca nu am.mai scris nimic de motor..
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Este mult spus tutorial.Am dat un feedback despre produsele folosite de mine pana acum si modul cum le folosesc.
    http://www.clubaudi.ro/index.php?threads/30510/
    De la self folosesc doar apa, teoretic demineralizata.Protectia si viteza ma ajuta sa o usuc foarte repede.

    @nucu : ma tot uit la masina de ieri si nu-mi dau seama daca rotile sunt exact ce trebuie, sau sunt prea frumoase si nu mai vezi masina.
    @LUCIAN : multumesc!
    Mi-e greu sa spun cu care bara arata mai bine!Stiu clar ca am ales Usp din ratiuni de cost si asa o sa ramana.
    Masina mea face acum 10km / zi(7000 km in ultimul an) si asta ma ajuta sa o mentin in stare buna, insa ma si enerveaza.O folosesc zilnic de dragul plimbarii si in weekend la drumuri mai lungi : am fost de 3-4 ori la Sibiu de dor sa o alerg!
    Inca 3-4 poze cu setupul de vara:

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Ce frumos este negrul si ce usor este sa il mentii ... cand ai o doar o palma:

    [​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    speedy82, cosminscm, Tudor.r și alți 17 apreciază asta.
  20. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Pai puteai zice ceva ...
    Cum ar fi..vin la Sb,hai sa ne vedem :p ..
    Bine ..mai mult masina voiam sa o vad
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta