1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A5 3.0 diesel consum

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de klax, 20 Mar 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Omul vorbea de consumul real. Si oricum, la ce m-ar interesa cat imi arata pe BC cand eu la pompa ma trezesc ca nu platesc cat zice pe BC ? :)
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sincer George cand alegi 3.0 nu te uiti la consum ;)
     
  3. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Hmmm....in opinia mea, cei care aleg 3.0 TDI se gandesc 90% la consum . Daca nu, la cati bani dau pe masina, nu ar fi deloc un efort sa-si ia un 3.0 T FSI (S4/S5) sau un 2.5...

    Pfff....chiar imi era dor de acest forum si de unii dintre voi ;)
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pe A5 rezervorul are 64 L si 3.0 il termina in aprox 650 km. Pica cel putin in cazul meu mersul la consum. Cu un soft ajungi aproape de performantele unui TFSI , fostul S5 4,2 este depasit clar.

    In plus 3.0 tfsi-ul joaca in alta liga.
    Pt consum 2.0 tdi este perfect atat ca taxe, asigurare casco etc :)

    Da George long time no see. :beerchug:
     
  5. eljmeno 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A5 , 30 tdi, 2008
    de ce or fi facut rezervorul asa mic.

    Inainte am avut un a6 3.0 si avea rezervorul de 80 lt.

    64? prea mic pentru un 3.0

    2.0 cred ca e lesinat. NIci nu poti sa mergi altfel decat la consum..
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Apr 2012
  6. LEU 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2012
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A5 S-Line Sportback Quattro 3.0d, 2010
    consum doar in oras, afisat pe bord, 15% mers normal, 16% mers mai agitat :):sos:
     
  7. jooopy1

    jooopy1 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 3.0 tfsi
    Consum mincinos !!!

    Nu am 3l dar am 2.7 multitronic care spre surpinderea mea am constatat ca are un cosum cu pana la 5l real mai mic decat 3.0 ..
    Mare majoritate ii fac in Buc unde pe BC imi arata undeva intre 9-13% la mers normal nu agitat deloc, pe cand al prietenului de 3 L era undeva la 13-14. Toate bune si frumoase pana am setat calculorul pentru a arata consulul real ( nu eu un prieten ) In loc sa imi lase valoare la 100% a rdicat-o la 115% care se zice a fi consumul real al masinii... (Ce e adevarat testat din pompa in pompa +- 30-40 km ) Asta in conditiile in care mie la drum lung imi arata consum 5,2% la coborare Sinaia- Buc si in urcare undeva la 6.3.-66. Dar supriza vine aici la motorul de 3L care dupa corectie si consum facut de pompa se pare ca La coborat are un consum de 8% si 9% la urcare adica o diferenta de 3L% , pe cand in oras cresterea e mai mare ajung la o medica de 14-17%. Studiul facut cu 2 plinuri pe ambele masini viteza medie similara acelasi conditii de drum . Asa ca trageti si voi concluzia cat consuma un 3L eu zic ca in BUC in trafic nu scade sub 15% real nici sa il bati. Drum intins va doresc
     
  8. jaguarxkr

    jaguarxkr 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 3.0 TDI 2011
    joopy1>>>> eu am 3.0 tdi si am scos predeal-bucuresti 5.3%, consum real mers legal (60 -70 localitate si 110 afara), probabil vant din spate, asta este cel mai mic consum scos pana acum, alta data am scos 7,3% dar nu am mai mers chiar legal. Deci nu are cum sa scoata al tau 2.7 cu 5l mai putin in aceleasi conditii de condus.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iul 2013
  9. sabinsdn

    sabinsdn 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Vienna
    Masina:
    A5 sportback, 3.0 TDI, 2010
    Si eu am 3L Teddy :drool: cu S-Tronic.

    Sibiu - Cenad cu o gramada de depasiri si portiuni care le am parcurs relativ de rapid (120 - 150 km/h) am avut un consum calculat la pompa de 7.5L/100.
     
  10. jooopy1

    jooopy1 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 3.0 tfsi
    Daca ai deschide ochii atunci cand citesti probabil ai vedea mai bine ce am scris! Am spus ca la urcare spre Sinaia avea cosum de aproape 9 , si la mine era de 6.6 diferenta =2,4 L ,,, probabil matematica mea e mai proasta , si nu stiu de unde ti-a rezultat 5 L tie ! .. Da in oras se schimbar treba destul de serios, si din pura curiozitate cei care fac peste 100km zilnic in oras (bucuresti ) ce consum aveti ? (dar nu clima of , si aceleratie decat sa schimbe cutia , sau sa plece de la semafor ) Nu scade sub 14 !!! PE POMPA SIGUR ! Daca cu un plin de 64 faci in jur de 650 de km extraurban insemna un cosum de 10 L /100km logic .. si urban faci undeva la 380 de km cu traficul de buc fa si tu un calculc , pentru ca din nou matematica mea nu prea e buna si vezi ce consum o sa iti iasa!
    O zi placuta!
     
    Ultima editare: 31 Dec 2013
  11. jaguarxkr

    jaguarxkr 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 3.0 TDI 2011
    Inainte sa te incordezi prea tare, baga de seama ca nu poti face un consum real in Bucuresti, asta in cazul daca traiesti aici si stii ce inseamna traficul in Bucuresti, in situatia in care ai venit si tu in vizita cu jobul, atunci te inteleg.... Iti dau un exemplu, pe traseul Pantelimon - Victoriei intr-o seara mi-a aratat consum 33%, alta data 12%. Sunt foarte multe variabile si nu poti face un consum real. In ceea ce priveste ,,daca ai deschide bine ochii'', ai afirmat ca esti foarte surprins ca masina ta 2.7 consuma cu pana la 5 litri mai putin decat 3.0, ceea ce este total fals. Si daca tot vorbim despre prieteni, afla ca motivul pentru care nici nu m-am deranjat sa ma uit dupa un 2.7, atunci cand am achizitionat masina, este fix acela ca diferenta de consum intre cele doua modele este neglijabila, pe cand cea de performanta este radicala!
     
  12. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    jaguar poate nu crezi si eu am 2.7 si vezi ca imi consuma in oras 9 maxim 10 depinde cum merg in bucuresti si nu merg incet. iar inainte am avut a6 3.0 si vezi ca sub 13.5 la pompa nu vedeam. asa ca nu sunt 5 l dar 3.5 sunt diferenta intre ele. oricum daca iei masina pt oras nu vad rostu.
     
  13. jaguarxkr

    jaguarxkr 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 3.0 TDI 2011
    Azi dimineata am plecat la ora 8.15 din Pantelimon (Ilfov), am ajuns la piata victoriei la ora 08.55. Trafic ca intr-o zi obisnuita de luni, consum afisat 10,5%.
    Mi se pare mai mult decat rezonabil intr-un trafic destul de intens. Diferenta de consum intre cele doua motorizari cu siguranta exista, insa in nici un caz de 5L. Tind sa cred ca diferenta in oras nu depaseste 2L, in aceleasi conditii de trafic.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta